Jak zapewnić sobie komfort w okresie menopauzy

Menopauza to słowo, które w wielu osobach budzi jedynie negatywne konotacje. Tymczasem jest to naturalny etap w życiu kobiety, który wcale nie musi wiązać się z nadmierną drażliwością, huśtawką nastroju, zimnymi potami, uderzeniami gorąca czy nieprzespanymi nocami. Nie wszystkie panie przechodzą przekwitanie tak samo. U jednych dokuczliwe dolegliwości niemal w ogóle nie występują, u innych są tak nasilone, iż konieczne okazuje się wdrożenie odpowiednich działań. Jak zapewnić sobie komfort w okresie menopauzy?

Menopauza to naturalny etap, ale jej dolegliwości mogą wymagać interwencji

Jeśli przez 12 miesięcy od ostatniej miesiączki nie pojawia się krwawienie i nie jest to związane z zajściem zmian patologicznych w organizmie, to mówimy tu o menopauzie. Zanim jednak dojdzie do ostatniego krwawienia menstruacyjnego, pojawia się szereg symptomów zwiastujących przekwitanie, które trwają czasem nawet do kilku lat po ustaniu okresu. Niektóre kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, zimne poty, bezsenność, huśtawki nastroju i problemy z koncentracją. Choć menopauza stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety, to towarzyszące jej objawy mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach dolegliwości stają się na tyle uciążliwe, iż konieczne staje się wdrożenie odpowiednich działań.

Gdy stężenie estrogenów w organizmie ulega zmniejszeniu

Gdy czynność jajników stopniowo wygasa, maleje ilość estrogenów i gestagenów wytwarzanych przez te narządy płciowe. Choć mogłoby się wydawać, że żeńskie hormony płciowe oddziałują tylko na procesy rozrodcze i cykl menstruacyjny, to w rzeczywistości wykazują wielokierunkowe działanie. Receptory estrogenowe występują m.in. w podwzgórzu, czyli tam, gdzie mieści się ośrodek termoregulacji, zabezpieczający przed przegrzewaniem się organizmu. Gdy podaż estrogenów maleje, brakuje substancji, które mogłyby przyłączyć się do receptora, przez co kobieta odczuwa uderzenia gorąca i zimne poty.

Na czym polega hormonalna terapia zastępcza (HTZ)?

Zauważono jednak, że panie w okresie przekwitania nie są skazane na dolegliwości wywołujące dyskomfort. Ten ostatni można całkowicie wyeliminować. Jeśli kobieta skarży się na stany depresyjne i problemy z nastrojem, rozwiązaniem może okazać się przyjmowanie antydepresantów po skonsultowaniu problemu z ginekologiem lub psychiatrą. Na ogół jednak wystarczy wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej lub rozpoczęcie przyjmowania suplementów diety zawierających fitoestrogeny. HTZ opiera się na dostarczaniu z zewnątrz syntetycznych hormonów płciowych. Niestety, istnieją przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej, np. przebyte choroby nowotworowe piersi i macicy.

Jak działają fitoestrogeny i gdzie występują?

Panie, które nie mogą rozpocząć lub kontynuować HTZ, mają do dyspozycji suplementy diety na bazie fitoestrogenów. Te roślinne hormony swoją budową chemiczną są zbliżone do żeńskich estrogenów. W praktyce oznacza to, iż mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych zlokalizowanych w całym naszym organizmie i skutecznie łagodzić symptomy przekwitania. Fitoestrogeny występują w różnych roślinach, znajdziemy je m.in. w soi (izoflawony sojowe), w czerwonej koniczynie, lnie zwyczajnym (lignany lniane) oraz w szyszkach chmielu.

Jak dobrać odpowiedni suplement diety na menopauzę?

To, po jaki suplement diety sięgniesz, powinnaś uzależnić od dolegliwości, z jakimi się zmagasz. W przypadku problemów z nastrojem, bezsennością i ogólnym rozdrażnieniem pomocny może okazać się Doppelherz® aktiv Aktiv-Meno Forte, w którego składzie znajdziemy szyszki chmielu i izoflawony sojowe. Za sprawą roślinnych substancji kobiety w okresie menopauzy zyskują lepszą jakość snu. Natomiast panie, które skarżą się na problemy z koncentracją i szybkie męczenie się, powinny sięgnąć po Doppelherz® aktiv Meno COMPLEX. Dostarcza on organizmowi ekstrakt z czerwonej koniczyny bogaty w fitoestrogeny, ekstrakt z wiesiołka oraz magnez. Magnez wspomaga pracę układu nerwowego i tym samym ułatwia koncentrację. Zarówno suplement diety Doppelherz® aktiv Meno COMPLEX, jak i Doppelherz® aktiv Aktiv-Meno Forte jest wygodny w stosowaniu. Każdego dnia wystarczy zażyć jedną tabletkę.

Doppelherz Aktiv Meno

Materiał partnera