ABC menopauzy Menopauza

Czy można opóźnić menopauzę?

czy-mozna-opoznic-menopauze

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, stanowi efekt procesu starzenia się organizmu. Choć udaje się nam coraz bardziej wydłużać życie, to średni czas występowania menopauzy nie uległ zmianie. Nadal pojawia się ona pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety.

Poza czynnikami genetycznymi za czas nadejścia klimakterium odpowiada dieta oraz styl życia, jaki prowadzimy.

Przykładowo: panie, które palą papierosy, średnio przyspieszają swój okres przekwitania aż o 2 lata. Natomiast codzienna porcja ruchu, która uaktywnia nie tylko mięśnie, ale także gruczoły oraz przemyślany jadłospis, bogaty w produkty pochodzenia roślinnego (szczególnie zalecana jest soja) – mogą odwlec oraz złagodzić nadchodzącą menopauzę.

Rekreacja na świeżym powietrzu oraz dieta, składająca się z produktów zawierających wapń i witaminę D3, jak sardynki, szprotki, jogurty, kefiry oraz sery żółte, uchronią Cię ponadto przed osteoporozą, na którą szczególnie jesteśmy narażone w wieku około menopauzalnym z uwagi na rozregulowaną pracę gruczołów.

By uspokoić hormony, złagodzić objawy klimakterium oraz uniknąć wiotczenia skóry, co wynika ze zmniejszonej produkcji hormonu żeńskiego (estrogenu), nasz ginekolog może zalecić nam hormonalną terapią zastępczą (HTZ).

A. Złotkowska

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, stanowi efekt procesu starzenia się organizmu. Choć udaje się nam coraz bardziej wydłużać życie, to średni czas występowania menopauzy nie uległ zmianie. Nadal pojawia się ona pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety.

Pamiętajmy jednak, że wkraczając w okres przekwitania, możemy posiłkować się również naturalnymi środkami. Niektórych ziół można używać w celu łagodzenia lub zwalczania uciążliwych objawów menopauzy, jeśli nie chcemy lub nie możemy stosować HTZ.

W tym przypadku zalecamy szałwię przy uderzeniach gorąca , czarną porzeczkę przy schorzeniach układu moczowego, kwiaty czarnego bzu lub korzenie waleriany przy bezsenności. Uniwersalnymi w działaniu i bardzo skutecznymi ziołami są niepokalanek pospolity oraz koniczyna czerwona, zawierające w sobie fitohormony. Są to żeńskie hormony roślinne, powodujące naturalną stymulację estrogenową w organizmie kobiety – łagodzące tym samym objawy przekwitania.

Podsumowując, możemy odwlec przekwitanie oraz sprawić, by nie był to czas dla nas uciążliwy dzięki naturalnym sposobom oraz coraz bezpieczniejszym i bardziej zaawansowanym lekom. Nie da się jednak menopauzy uniknąć. Jakbyśmy się nie starały, jest ona przejściem w kolejny etap naszego życia – inny, lecz wcale nie gorszy czy odzierający nas z kobiecości. Nie ma się więc czego bać.

A. Złotkowska

Komentarze (14)

drobina

11 lat temu

Już kiedyś gdzieś pisałam, że chyba miałam jakąś ciotkę w Japonii, bo jakoś do tej menopauzy mi nie po drodze;) Myślę, że wczesna, czy późna menopauza to sprawa genów.

sirena46

11 lat temu

Na mnie te wszystkie preparaty na menopauzę nie działają. Stosowałam już chyba wszystkie możliwe na rynku i za wiele mi to nie dało. Chyba zacznę pić szałwię nie zaszkodzi, a może pomóc.Wypróbuję tez inne zioła.

pati25

12 lat temu

Artykuł bardzo interesujący.Pytanie będące tematem tego artykułu zadaje sobie wiele kobiet.Zastanawiają się jak to można uzyskać.Znajdziemy tu odpowiedź.Mnie zastanawia zdanie „jogurty, kefiry oraz sery żółte, uchronią Cię ponadto przed osteoporozą”.Czytałam artykuł o mleku i jego przetworach.http://www.menopauza.pl/odzywianie_2/racjonalne_odzywianie_sie/kontowersyjne_bialko_2.htmlPiszą tam ,że kazeina zawarta w mleku i jego przetworach „przyczynia się do powstawania i powiększania kamieni nerkowych i żółciowych, wyjaławia organizm z wielu mikroelementów, a także w procesie trawienia pozbawia nasz organizm rezerw wapnia wyciągając go z kości”.Są więc dwie sprzeczne informacje

tereska56

12 lat temu

Dzięki tym radom można nie tylko opóźnić nieco menopauze, ale spowodować,, że bedziemy zdrowsze. 🙂

karoligrz

12 lat temu

wiadomo, że prędzej czy później każdą z nas to czeka. więc tak jak koleżanki piszą, również nie skupiałabym się na jakimś oddaleniu tego czynnika, tylko poprostu na jego zaakceptowaniu

jkokosza

13 lat temu

Ja już dość długo biorę Menoplant soya-40 i nic mi sie nie dzieje takiego jak u Summer . Czuje się dobrze a czy to działa czy nie więc nie wypowiem się, ale warto dostarczyć organizmowi trochę hormonków bo to one odpowiedzialne są za nasze zdrowie.Summer myślę, że te pryszcze są u Ciebie z innego powodu, albo po prostu jesteś uczulona na jakiś składnik. Musisz przestać na jakiś czas i zobaczysz, czy pryszcze Ci znikną. Jak nie znikną trzeba szukać innej przyczyny.

summer

13 lat temu

Annagata – też się zastanawiam czy jest sens?

Ja biorę od kilku 3 tygodni menoplant soya 40+. Podobno japonki dłużej są młode dzięki diecie „sojowej”, ale u mnie nie wiem czy nie doprowadziła do wysypu pryszczy – chyba, że to z innego powodu.

gwolska

13 lat temu

Nawet do potów i zawrotów głowy można podejść z humorem. Kobieta spocona i gnuśna to widok raczej nieciekawy.
malgosia74 ma poniekąd rację, że optymizm działa skutecznie na złagodzenie menopauzy.

hallina

13 lat temu

Masz rację-myślę,że zamiast skupiac się na opóżnianiu najlepiej ten okres zaakceptowac i życ najpiękniej jak się tylko da

malgosia74

13 lat temu

Stosując te wszystkie „złote środki” i cenne porady aby opóźnić menopauzę należy miec do niej pozytywne nastawienie gdyż według mnie to też działa na nasze samopczucie. Musimy zaakceptować ten okres w naszym życiu tak jak akcepyujemy wiele innych spraw mających znaczenie w naszym zyciu. Im pogodniejszy nastrój i optymistyczne podejście tym bardziej opóźnimy nadejście menopauzy a nawet będziemy lżej odczuwać jej początki .

Alfa

13 lat temu

Nie jestem przekonana do ziół w przypadku łągodzenia objawów menopauzy. Ja na pewno skorzystam z HTZ. W mojej rodzinie kobiety ciężko przechodzą ten okres. Ale one nie miały dostępu do takiego poradnika jak wasz portal:)

hallina

13 lat temu

Myślę,że i genetyka i tytoń.Zawsze słyszałam i czytałam ,że panie palące wcześniej wchodzą w ten okres,więc na pewno coś w tym musi byc.Jeden dodatkowy czynnik przyspieszający menopauzę

Annagata

13 lat temu

Tylko czy jest sens opóźniania. tego,co prędzej czy później i tak musi nadejść.Każda kobieta przez to przechodzi.W tej chwili przy tak rozwiniętej medycynie jest mnóstwo środków łagodzących uciążliwe objawy menopauzy,a pozytywne nastawienie i odpowiednia dieta też zrobią swoje.

Zostaw komentarz