Cytologia Profilaktyka

Co to jest cytologia?

co-to-jest-cytologia

Cytologia jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie szyjki macicy. Polega na pobraniu rozmazu zawierającego złuszczone komórki nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy. To skuteczne badanie przesiewowe i profilaktyczne.

Pozwala wykryć wczesne zmiany, tak przednowotworowe jak i nowotworowe (niewidoczne w zwykłym badaniu ginekologicznym). Te minimalne zmiany mogą być leczone miejscowo – cytologia pozwala więc uniknąć poważniejszych operacji.

Badanie z reguły nie trwa długo, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, i trzeba je powtarzać średnio raz do roku. Materiał jest pobierany przy pomocy specjalnej szczoteczki, a następnie oceniany pod mikroskopem.

Jak nie zapomnieć o badaniu?

Jeżeli mamy stałego ginekologa, jest duże prawdopodobieństwo, że on sam, przeglądając nasza kartę, zauważy, że jest czas na badanie cytologiczne. Badanie to można przeprowadzić przed standardowym badaniem ginekologicznym, nie trzeba się na nie specjalnie umawiać, chyba, że ginekolog w trakcie wywiadu nam to zaleci.

Jeśli zmieniamy często lekarza prowadzącego (na przykład w wyniku zmian personalnych przychodni, przeprowadzek, różnego czasu pracy), niestety, musimy same zapamiętać, żeby się przebadać. Na szczęście większość telefonów komórkowych ma opcję zaplanowania wydarzeń z dużym wyprzedzeniem, dlatego już dziś warto wstawić przypomnienie, które zwróci nam uwagę na to istotne badanie – nawet za pół roku.

Redakcja

Cytologia jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie szyjki macicy. Polega na pobraniu rozmazu zawierającego złuszczone komórki nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy. To skuteczne badanie przesiewowe i profilaktyczne.

Cytologia – kiedy ją wykonać?

Najlepiej jest wykonywać cytologię w drugiej połowie cyklu, koniecznie przed wystąpieniem miesiączki. Należy także pamiętać, aby na 4 dni przed badaniem nie stosować leków dopochwowych, a na 24 godziny przed cytologią – powstrzymać się od stosunków seksualnych.

Istotnym elementem badania jest również wywiad przeprowadzany przed rozpoczęciem jego części właściwej. Konieczne jest podanie m.in. daty ostatniej miesiączki, czasu trwania cykli, a także listy aktualnie przyjmowanych leków (zwłaszcza hormonalnych).

Co po badaniu cytologicznym?

W zależności od wyników – pacjentka może być skierowana na dalsze badania histopatologiczne (przy wykryciu lub podejrzeniu nieprawidłowości).

W Polsce cytologia wciąż nie jest zbyt popularna, szacuje się, że nawet 30 % polskich kobiet nigdy nie wykonywało tego badania. Tymczasem jest to najlepsza metoda na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, na którego zachorowalność w naszym kraju jest wysoka (zarówno w grupie kobiet młodych, jak i po menopauzie).

Redakcja

Komentarze (8)

filodendron

9 lat temu

Kiedyś w ogóle ,latami ,nie robiłam cytologii – oczywiście to czysta głupota. Stosowałam metodę strusia.Ale po czterdziestce badam się systematycznie.

pati25

9 lat temu

Takie artykuły warto przypominać.Pamiętajmy o cytologii.Dzięki temu badaniu możemy nie dopuścić do rozwoju groźnej choroby

Mindi

9 lat temu

Robię regularnie cytologię co roku. W tych czasach to mam nadzieję, że to już norma i moda na takie badania ratujące życie. Najlepiej iść na badanie z okazji swojego święta (imienin lub urodzin), wtedy się pamięta.

Zostaw komentarz