Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Przerost gruczołu krokowego

17.10.2011

Komentarzy: 3

Przerost gruczołu krokowego
W okresie andropauzy z powodu zmniejszenia ilości testosteronu, u niektórych mężczyzn mogą pojawić się, lub nasilić, objawy powiększenia gruczołu krokowego.

Przerośnięta prostata uciska cewkę moczową, co utrudnia przepływ moczu. Mężczyźni odczuwają częstszą potrzebę wychodzenia do toalety, jednak pęcherz nie opróżnia się całkowicie.

Najczęstszym badaniem określającym prawidłowość gruczołu prostaty jest badanie per rectum. Zleca się również badanie krwi w celu zmierzenia poziomu PSA (antygen gruczołu krokowego). Jego prawidłowa wartość wynosi 4 ng/mL. Czasami lekarze kierują mężczyzn na badania USG w celu określenia, czy doszło do upośledzenia opróżniania pęcherza spowodowanego przerostem prostaty.

Objawy

Przerost gruczołu krokowego jest procesem stopniowym i powolnym, jednak łatwo zaobserwować jego objawy. Powiększająca się prostata zwęża cewkę moczową, przez co strumień moczu jest coraz słabszy i coraz wolniej wypływa. Jeśli nie zastosuje się leczenia i prostata będzie się cały czas powiększać, może doprowadzić to do całkowitego zamknięcia cewki moczowej. Jest to bardzo poważne schorzenie, które powinno zostać natychmiast zoperowane. Dodatkowo nie leczony przerost gruczołu krokowego może spowodować uszkodzenie pęcherza moczowego. Powstające w nim kamienie mogą zablokować ujście cewki moczowej powodując różne infekcje. Często również pojawia się mimowolne moczenie nocne.

Anna Ś

Przeczytaj też:
  • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Czy tylko niedobór testosteronu wpływa na przerost prostaty? Czy mozna mu zapobiegać i jak leczyc już istniejący rozrost, zanim dojdzie do powikłań lub rozwoju choroby nowotworowej?
    Spodziewam się,że kolejny artykuł przybliży nam problem.
  • Komentarz został usunięty
  • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Ważne informacje.Jeżeli mężczyźni zauważą jakieś niepokojące objawy to niech udadzą się do lekarza.Jest też kilka badań pozwaljących wykryć problem z prostatą
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab