zimowa-sennosc

Wraz z przyjściem pierwszych zimowych chłodów, kiedy na dworze cały czas pada deszcz i śnieg, ciemne chmury spowijają niebo, a dzień za dniem staje się coraz krótszy to część z nas ogarnia „zimowe osłabienie”. Częściej jesteśmy senni i zmęczeni, nie chce nam się wcześnie rano wstawać z łóżka w zimne poranki, mamy również mniej zapału i energii do pracy.

Sposoby na zimową chandrę

Prowadząc odpowiedni tryb życia, możemy zarówno odpocząć, jak i znaleźć w sobie pokłady energii, by starać się czerpać radość z każdego dnia. Dzięki takim działaniom możemy zapobiegać nagłym spadkom nastroju. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą nam przetrwać zimę bez popadania w melancholię:

1. Łap promienie słońca

Zdaniem psychologów głównym powodem złego nastroju jest niedostateczna ilość światła słonecznego. Osoby, które w swoich mieszkaniach mają balkon lub ogródek mogą wygrzewać się na słońcu, jeszcze lepszym rozwiązaniem jest uprawianie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

2. Postaraj się codziennie odpoczywać!

Zima to czas, kiedy należy odrobinę zwolnić tempo. Nie należy zmuszać organizmu do stałego funkcjonowania na pełnych obrotach. Po intensywnej aktywności pozwól sobie na relaks, długi sen lub inny rodzaj odpoczynku, to najlepsza metoda, aby po ciężkim dniu zregenerować swoje siły.

3. Realizuj swoje zainteresowania!

Aby nie zanudzić się podczas długich zimowych dni znajdź sobie ciekawe hobby. Gdy zaczniesz realizować swoją pasję w mniejszym stopniu będziesz odczuwać objawy zimowej nostalgii.

4. Nie zapominaj o aktywności fizycznej!

Nic tak nie dodaje energii jak aktywność fizyczna. Nie musisz wcale uprawiać sportu na wysokim poziomie – na początek możesz wybrać się na długi spacer, bieganie, lub nordic walking. Najważniejsza jest systematyczność, najlepiej na świeżym powietrzu. Sport wyzwala endorfiny, które dodają energii i poczucie zadowolenia.

5. Spotykaj się z ludźmi!

W zimie mamy mniej okazji, aby spotykać się ze znajomymi – dlatego rozmawiaj, oddaj się wspólnemu hobby, wychodź z koleżankami lub partnerem do kawiarni, kina lub teatru.

6. Dbaj o zróżnicowaną dietę!

Zimą mamy utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców, niestety nasza dieta staje się w tym czasie bardziej tłusta. Dobrze jest spożywać w tym okresie mrożone warzywa i owoce oraz produkty konserwowe. Oprócz nich warto sięgnąć po ryby, banany, słonecznik, rośliny strączkowe, orzeszki ziemne, to one mają największy wpływ na produkcję serotoniny. Najważniejszy jest jednak umiar i różnorodność w codziennej diecie!

E.K.