Zdrowie

Zespół suchego oka – objawy, przyczyny i profilaktyka

Zespół suchego oka – objawy, przyczyny i profilaktyka

123rf, grafika przekazana przez partnera

Zespół suchego oka to jedno z powszechnie występujących schorzeń, które może wynikać ze zbyt częstego wpatrywania się w ekrany komputera, tabletu czy smartfonu. Czym wyróżnia się, jakie ma objawy i w jaki sposób można zapobiegać rozwojowi tej przypadłości?

Czym jest zespół suchego oka?

Schorzenie określane jako zespół suchego oka to choroba oczu spowodowana brakiem dostatecznej ilości łez w stosunku do potrzeb. Może być wywołana również niedostatecznym wydzielaniem łez lub ich nadmiernym parowaniem.

W przebiegu zespołu suchego oka dochodzi do zmian patologicznych dotyczących tzw. filmu łzowego. Dotyczyć one mogą:

 • składu łez,
 • ilości,
 • stabilności,
 • napięcia filmu łzowego.

Konsekwencją ich wystąpienia jest złuszczanie się nabłonka spojówki i rogówki. Niekiedy, w skrajnych przypadkach, doprowadzić to może do utraty wzroku.

Łzy są bardzo ważne dla narządu wzroku, choć możemy sobie nie zdawać z tego sprawy. Są złożoną substancją, która powinna stale pokrywać gałki oczne. Jeśli film łzowy jest zbyt cienki albo w ogóle nieobecny, to prowadzi to do zespołu suchego oka i poważnych konsekwencji, łącznie ze zmętnieniem rogówki i upośledzeniem ostrości widzenia.

Czym objawia się zespół suchego oka?

Pacjenci zgłaszający problemy z oczami, u których w dalszym etapie badań okuliści diagnozują zespół suchego oka, najczęściej uskarżają się na takie objawy jak:

 • uczucie dyskomfortu pod powiekami – jakby pod powieką znajdowały się drobinki piasku,
 • swędzenie oka i powiek, zwłaszcza podczas mrugania,
 • nadwrażliwość na światło,
 • przekrwienie spojówek,
 • ogólne zmęczenie oczu,
 • wymuszone mruganie,
 • trudności w poruszaniu powiekami,
 • uczucie ucisku w oczach,
 • ból oczu odczuwalny w szczególności w nocy,
 • śluzowa wydzielina, która na ogół zbiera się w kącikach oka.

Jeśli zespół suchego oka ma już bardziej zaawansowaną formę i staje się schorzeniem przewlekłym, u pacjentów mogą pojawić się takie symptomy jak: zaburzenia widzenia, światłowstręt, coraz silniejszy ból oczu i ograniczona ruchomość powiek.

Ciekawostką, dotyczącą przebiegu choroby, jest to, że w początkowych okresach może dawać wręcz przeciwne objawy w postaci wzmożonego łzawienia. Wraz z rozwojem schorzenia staje się ono coraz bardziej uciążliwe w codziennym życiu pacjenta.

Leczenie zespołu suchego oka

W przypadku podejrzewania u siebie lub osoby bliskiej zespołu suchego oka warto zapisać się do okulisty. Można wybrać odpowiedniego specjalistę np. na stronie https://enel.pl/lekarze/krakow/okulista_124/. Zespół ten jest jednym ze schorzeń, jakimi zajmują się specjaliści okuliści.

W leczeniu zespołu suchego oka podstawą jest stosowanie tzw. sztucznych łez, które po zakropleniu oczu naśladują naturalny film łzowy. Częstość stosowania sztucznych łez uzależniona jest od potrzeb pacjenta i stopnia, w jakim nasilone są objawy choroby. Bardzo dobrze sprawdzają się przy tym sztuczne łzy wykonane z autologicznej surowicy uzyskanej z krwi pobranej od pacjenta.

Profilaktyka w zespole suchego oka

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto wiedzieć, jak wygląda profilaktyka w zespole suchego oka. Obejmuje ona podejmowanie kilku ważnych działań i wyrobienie u siebie pewnych nawyków. Należy unikać lub ograniczać przebywanie w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych, zadymionych czy zakurzonych. Można używać nawilżaczy w miejscach o niskim poziomie wilgotności powietrza.

Na zewnątrz należy używać okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Z uwagi na wysuszanie się oczu przy pracy przy komputerze czy częstego wpatrywania się w ekrany i telewizory, trzeba robić sobie przerwy przy korzystaniu z takich urządzeń, a najlepiej ograniczyć czas spędzany przed nimi. Jeśli takie działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a oczy są wysuszone, najlepiej skonsultować to z lekarzem okulistą. Po zbadaniu pacjenta specjalista zaleci odpowiednią terapię. Najprawdopodobniej będzie ona obejmowała konieczność regularnego wykorzystywania kropli do oczu.


Dodaj komentarz