Cukrzyca – do jakiego lekarza udać się z wynikami badań
123rf, grafika przekazana przez partnera

Cukrzyca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Chroniczne zmęczenie, notoryczne pragnienie, niepokojące zmiany zapalne na skórze czy w końcu podwyższony poziom glukozy w wynikach badań krwi to przesłanki, aby zaplanować wizytę lekarską. Do jakiego lekarza należy się udać, gdy podejrzewasz lub wiesz, że masz cukrzycę?

Jaki lekarz leczy cukrzycę?

Diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy zajmuje się diabetolog. Jest to lekarz specjalista, który pomaga pacjentom w terapii cukrzycy, która nieleczona może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Mimo że choroba jest nieuleczalna, właściwie prowadzona pozwala na w pełni normalne funkcjonowanie. Z tego powodu pacjent powinien znajdować się pod stałą kontrolą medyczną, mieć dostęp do potrzebnych leków oraz regularnie wykonywać badania. 

Jak umówić się na konsultację lekarską?

Na wizytę lekarską możesz umówić za pośrednictwem strony Enelsklep.pl. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę https://enelsklep.pl/konsultacje/ i wybierzesz interesującego Cię specjalistę, miejscowość i termin badania. Wprowadzając te dane, uzyskasz pełną listę dostępnych lekarzy wraz z opiniami na ich temat oraz szczegółami dotyczącymi konkretnej placówki. Po dokonaniu wyboru wystarczy zarezerwować termin za pomocą platformy online. Jeśli potrzebujesz szybkiej konsultacji, możesz także skorzystać z usługi teleporady, w ramach której skontaktujesz się z lekarzem zdalnie. 

Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetolog leczy różne typy cukrzycy oraz ich powikłania. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • cukrzyca typu I – cukrzyca insulinozależna zwykle ujawnia się w dzieciństwie lub podczas dorastania. Jest to choroba, która wymaga stałego podawania insuliny, a także monitorowania poziomu glukozy we krwi poprzez regularne badania. Nieleczona choroba prowadzi do śmierci. Niezbędna jest więc opieka specjalisty. 
  • cukrzyca typu II – inaczej cukrzyca insulinoniezależna, to choroba, która powstaje w wyniku niewłaściwego trybu życia. Jest najczęściej związana z brakiem aktywności, nadwagą oraz złym odżywianiem się.
  • cukrzyca ciążowa – to choroba specyficzna dla kobiet w ciąży, która najczęściej ustępuje wraz z rozwiązaniem. 

Ponadto diabetolog pomaga w diagnostyce i leczeniu hiperglikemii i hipoglikemii oraz niektórych zaburzeń nerwowych i nerkowych wywołanych cukrzycą. To m.in. neuropatia cukrzycowa lub nefropatia cukrzycowa. 

Kiedy umówić się do diabetologa?

Do diabetologa warto umówić się, gdy tylko zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach z cukrzycą. Wśród najbardziej typowych objawów znajdują się: uczucie ciągłego pragnienia, zbyt częste oddawanie moczu, utrata masy ciała, wahania nastrojów i ciągłe uczucie zmęczenie, pogorszenie widzenia i uczucie dezorientacji, wolno gojące się rany, częste infekcje skóry oraz wysoki poziom glukozy we krwi. 

W celach diagnostycznych i podczas monitoringu leczenia lekarz może poprosić Cię o wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, które pozwolą mu wykluczyć lub potwierdzić wstępną diagnozę. Wśród nich znajdują się m.in. badanie glukozy na czczo, doustny test tolerancji glukozy lub badanie białka w moczu.

Jacy inni lekarze mogą pomóc w leczeniu cukrzycy?

W leczeniu cukrzycy podstawą jest pomoc diabetologa oraz zmiana nawyków życia. Aby terapia była skuteczna i możliwie jak najbardziej efektywna, warto skorzystać także z wiedzy innych specjalistów.

  • Endokrynolog – opieka endokrynologa jest konieczna w przypadku osób, u których cukrzyca występuje razem z chorobami tarczycy lub innymi zaburzeniami hormonalnymi.
  • Dietetyk – konsultacja pozwoli ułożyć zdrowy i zbilansowany jadłospis oraz wdrożyć nawyki żywieniowe, które są podstawą w leczeniu tarczycy. 
  • Psychoterapeuta – diagnozie cukrzycy często towarzyszą lęk i wyrzuty sumienia, Jeśli odczuwasz niepokój, możesz skontaktować się z psychoterapeutą, który pomoże Ci zaakceptować nową sytuację i się w niej odnaleźć. 

Najlepsze efekty daje podejście holistyczne, w którym pacjent korzysta z wiedzy różnych specjalistów.