zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zbiorem objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych występujących przez kilka – kilkanaście dni przed menstruacją i ustępującym od czasu jej rozpoczęcia.

Na ZNP (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego) cierpi więcej niż co druga kobieta w Europie. Kobiety znajdujące się w okresie pre-menopauzy cierpiące na brak progesteronu są narażone o wiele bardziej na zmianę nastrojów w okresach, w których zazwyczaj występowała u nich miesiączka.

Czynniki ryzyka

Do czynników przyczyniających się do zespołu napięcia przedmiesiączkowego zalicza się palenie tytoniu, spożywanie nadmiernie alkoholu, jedzenie potraw wzdymających a także spożywanie kawy oraz herbaty. Przyczyną objawów napięcia przedmiesięcznego jest duże stężenie estrogenów przy jednoczesnym niskim poziomie progesteronu.

Objawy

Istnieje spisanych 150 objawów towarzyszących zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Do najczęstszych należy rozdrażnienie, poczucie zmęczenia, huśtawka nastrojów, bóle głowy, zaostrzenie alergii, zaparcia i wzdęcia, bolesność piersi, wzmożone pocenie, uczucie gorąca, bóle głowy, bóle pleców, bolesność piersi, problemy ze snem, płaczliwość, problemy z koncentracja i zapamiętywaniem, częste oddawanie moczu, obrzęki kończyn itd.

ALNG