zdrowa-ciekawosc-a-niezdrowe-wscibstwo

Otwórz się na świat! Bądź ciekawa świata, swojego otoczenia, ćwicz swoją pamięć i emocje – zachęcają kolejne artykuły. Gdzie jednak przebiega granica między zdrową, rozwijającą ciekawością, a zwyczajnym wścibstwem?

Broń się przed wścibstwem

Jeśli jesteś obiektem czyjegoś niezdrowego zainteresowania, przede wszystkim zmień nastawienie do pytającego. Pomyśl, że jest to smutny, samotny człowiek, który być może nawet nie wie, że Cię zranił swoim pytaniem. Nie zbywaj go, bo stanie się jeszcze bardziej natarczywy, nie obrażaj.

Twoim orężem niech będą wymijające odpowiedzi. Zamiast odpowiadać na wprost zadane pytanie, które często boleśnie dotyka naszej prywatności, zacznij odpowiadać techniką „dookoła Wojtek”: rzucaj ogólnikami w stylu _wie pani, jak to jest, na świecie panuje taki trend…

Przede wszystkim – nie narzekaj. To karma dla wścibskiej osoby. Omijaj bolesny temat, równocześnie podkreślając jasne strony medalu. Będzie to równocześnie doskonały trening dla Ciebie!

Doskonałą bronią jest szybka riposta: ech, stara bieda, a co u ciebie? Większość wypytywaczy milknie, gdyż tak właściwie nie ma nic do powiedzenia na swój temat. W międzyczasie możemy grzecznie się pożegnać.

Joanna Pastuszka-Roczek