zawod-stylistka

W dzisiejszym świecie ewoluuje i rozwija się praktycznie każda dziedzina i branża życia. To samo dzieje się również z zawodami. Jeszcze 10 lat temu nikt w Polsce nie słyszał o stylistce. Dzisiaj to bardzo popularna i rozchwytywana profesja.

Kosmetyczka, fryzjer czy masażysta – od czasu do czasu każda z nas odwiedza te miejsca lub marzy o takiej chwili relaksu dla swoich włosów, twarzy czy ciała. Dlaczego nie zadbać o nasz wizerunek? Można uparcie twierdzić, że „wygląd zewnętrzny jest bez znaczenia”. Jednak wszyscy wiemy w jakim czasach dzisiaj żyjemy. Presja pięknego wyglądu, podążanie za trendami, nowinkami modowymi. Każda z nas chce czuć się modnie, kobieco, zadbanie – po prostu pięknie (najlepiej zewnętrznie oraz wewnętrznie).

Większość z nas przeżywa codziennie rano ten sam dramat – otwiera szafę i stwierdza, że „nie mam w co się ubrać”. Ubrań możesz mieć dużo. Grunt to jednak sztuka dopasowania. Góra powinna komponować się z dołem, całości powinny uzupełniać starannie dodana biżuteria, dodatki czy buty.
Kobiety z reguły obdarzone są dobrym gustem i poczuciem estetyki. Większość z nas potrafi „ubrać się sama”. Jednak czasami warto jest z korzystać z dobrych rad. Takie dobre rady może udzielić nam stylistka.

Stylista czyli kto?

Stylista jest twórcą, któremu potrzebne są nie tylko umiejętności artystyczne, ale też duża wiedza humanistyczna. Stylizuje kogoś na coś, więc musi orientować się w charakterze poszczególnych epok. Powinien mieć wiadomości z historii sztuki, znać style, ubrania, makijaże z różnych wieków i kultur. Dzięki temu może świadomie bawić się formami, konwencjami, zestawieniami. Niezbędna jest znajomość rzemiosła artystycznego – i to niejednego.
Im więcej ich się zna, tym lepiej. Ideą pracy stylisty jest upiększanie, dobór pasującej palety odcieni, wzorów, zestawień, dodatków.

Zuzanna Górka