Moda Poradnik stylowy

Zawód – stylistka

zawod-stylistka

W dzisiejszym świecie ewoluuje i rozwija się praktycznie każda dziedzina i branża życia. To samo dzieje się również z zawodami. Jeszcze 10 lat temu nikt w Polsce nie słyszał o stylistce. Dzisiaj to bardzo popularna i rozchwytywana profesja.

Kosmetyczka, fryzjer czy masażysta – od czasu do czasu każda z nas odwiedza te miejsca lub marzy o takiej chwili relaksu dla swoich włosów, twarzy czy ciała. Dlaczego nie zadbać o nasz wizerunek? Można uparcie twierdzić, że „wygląd zewnętrzny jest bez znaczenia”. Jednak wszyscy wiemy w jakim czasach dzisiaj żyjemy. Presja pięknego wyglądu, podążanie za trendami, nowinkami modowymi. Każda z nas chce czuć się modnie, kobieco, zadbanie – po prostu pięknie (najlepiej zewnętrznie oraz wewnętrznie).

Większość z nas przeżywa codziennie rano ten sam dramat – otwiera szafę i stwierdza, że „nie mam w co się ubrać”. Ubrań możesz mieć dużo. Grunt to jednak sztuka dopasowania. Góra powinna komponować się z dołem, całości powinny uzupełniać starannie dodana biżuteria, dodatki czy buty.
Kobiety z reguły obdarzone są dobrym gustem i poczuciem estetyki. Większość z nas potrafi „ubrać się sama”. Jednak czasami warto jest z korzystać z dobrych rad. Takie dobre rady może udzielić nam stylistka.

Stylista czyli kto?

Stylista jest twórcą, któremu potrzebne są nie tylko umiejętności artystyczne, ale też duża wiedza humanistyczna. Stylizuje kogoś na coś, więc musi orientować się w charakterze poszczególnych epok. Powinien mieć wiadomości z historii sztuki, znać style, ubrania, makijaże z różnych wieków i kultur. Dzięki temu może świadomie bawić się formami, konwencjami, zestawieniami. Niezbędna jest znajomość rzemiosła artystycznego – i to niejednego.
Im więcej ich się zna, tym lepiej. Ideą pracy stylisty jest upiększanie, dobór pasującej palety odcieni, wzorów, zestawień, dodatków.

Zuzanna Górka

W dzisiejszym świecie ewoluuje i rozwija się praktycznie każda dziedzina i branża życia. To samo dzieje się również z zawodami. Jeszcze 10 lat temu nikt w Polsce nie słyszał o stylistce. Dzisiaj to bardzo popularna i rozchwytywana profesja.

Stylizacja to sztuka kamuflażu i wydobywania wewnętrznego piękna. To wiedza nie tylko o trendach, lecz przede wszystkim o sylwetce, proporcjach i kolorach. Każdy stylista powinien być po trochę psychologiem – trzeba potrafić “dotrzeć” do osoby, której pomaga się zmienić wizerunek. To umiejętność połączenia tego w całość.

Luksus poza Twoim zasięgiem?

Jeżeli wydaje Ci się, że usługi stylistki są przeznaczone tylko dla „wyższych sfer” czy bogaczy to jesteś w błędzie. Oczywiście aktorki, piosenkarki czy politycy korzystają z usług stylisty, aby wypromować czy zmienić swój wizerunek. Ludziom z pierwszych stron gazet często towarzyszy cały sztab specjalistów odpowiedzialnych za makijaż, fryzurę, strój.

Konkretna stylizacja ma przynieść konkretny efekt. Piosenkarki kreują swój image poprzez niepowtarzalny, charakterystyczny strój przez co nikt nie pomyli jej z nikim innym, z drugiej strony politycy często ubierają niebieskie koszule, bo jak twierdzą spece od marketingu politycznego, kolor ten łagodzi i ociepla wizerunek.

W każdym większym mieście Ty również możesz spotkać się ze stylistką, która może zasugerować Ci zmiany w Twoim wyglądzie. Strój może dodać pewności siebie, poprawić samopoczucie, podkreślić Twoje najpiękniejsze cechy, a ukryć mankamenty. Sprawić, że pokażesz swoje piękno!

Możesz być stylistką sama dla siebie, ale także jeżeli czujesz taką potrzebę – nie bój się zaufać profesjonaliście, który kompleksowo zadba o Twój wygląd.

Zuzanna Górka

Komentarze (7)

pati25

7 lat temu

Stylistka to bardzo prraktyczny zawód.Stylistka może nam ponóc,doradzi jak dobrze się ubrać,,jak dobrać ciuchy,kolory.Jednak czy każda osoba wystylizowana przez stylistkę jest zadowolona…

dulcynea

9 lat temu

Nie umiałabym chyba być stylistką innych. Najlepiej czuję się w tym co sobie sama „wystylizuję”. Wiem w czym wyglądam dobrze, a co muszę sobie ,koniecznie ,odpuścić.Nawet jak ktoś(stylista) przekonywałby mnie ,że to idealne dla mnie.Ja w stroju muszę się dobrze czuć.

filodendron

9 lat temu

Chciałabym być stylistką .przyłapałam się na tym ,że pomyślałam ;”w przyszłym roku jak będę młodsza to zapiszę na jakiś kurs”.No niestety ,ale czas idzie w inną stronę.Gdybym była młodą dziewczyną chętnie poszłabym na taki kurs lub studia. Chciałabym ubierać innych ludzi,bo z sobą jako tako sobie radzę.

Emilly27k

10 lat temu

Moim zdaniem najlepiej jest być samemu sobie stylistą.Swoje zdanie na temat uzasadniam tym,że my sami wiemy co jest dla nas dobre.Nie zawsze stylista jest nam potrzebny do naszej stylizacji.:)

izabelle

10 lat temu

Jiji59 trudno się z Tobą nie zgodzić. Dobrym przykładem potwierdzającym to że nie każdy stylista pomoże jest chociażby aktualna wokalistka Blue Cafe 🙂

basikmac

10 lat temu

jiji59 masz rację. Również nie jeden raz zastanawiałam się obserwując osoby publiczne, jakich mają stylistów. Czasami wyglądają o wiele lepiej w swojej „normalności” niż po stylizacji. Jednak uważam, że dobry stylista to prawdziwy skarb – potrafi ze zwykłego Kopciuszka zrobić Królewnę lub Królewicza:)

irysek7

10 lat temu

Chciałabym posiadać wiedzę jaką dysponują profesjonalni styliści. Wiadomo, że powierzchowność nie jest najważniejsza, ale z drugiej strony przygnębiająca jest myśl, że być może całe życie noszę niekorzystną fryzurę i niekoniecznie twarzowy odcień włosów…

Zostaw komentarz