Migrena Niepokojące objawy Zdrowie

Szyja – przyczyną bólu głowy

szyja-przyczyna-bolu-glowy

Czasami po męczącym dniu dopadają nas bóle głowy. Same w sobie są dość skomplikowanym procesem i niekiedy ciężko zdiagnozować przyczynę bólu. Mogą być to bóle migrenowe, bóle związane z ciśnieniem atmosferycznym, ale czasami źródło dolegliwości tkwi w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Przyczyną szyjnopochodnego bólu głowy mogą być zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatyczne w obrębie kręgosłupa i jego stawów. Mogą, ale nie muszą. Inna przyczyna może tkwić w tkankach miękkich, które oplatają odcinek szyjny kręgosłupa lub obręcz barkową. Gdy pracujemy dużo rękami, obciążamy pośrednio odcinek szyjny kręgosłupa.

Mięśnie, które znajdują się w tej okolicy przez cały dzień zachowują aktywność i w efekcie pojawiają się zespoły przeciążeniowe oraz dolegliwości bólowe. Szyjnopochodny ból głowy jest niejednoznaczny w dolegliwościach, np. głowa jest ciężka, sama opada, nie mamy siły jej utrzymać, często zmieniamy jej ułożenie, robimy się senni, itd.

Zazwyczaj nasze dolegliwości wynikają ze zbyt słabej siły mięśni szyi, a także z możliwości wystąpienia niestabilności odcinka szyjnego kręgosłupa. Nasza postawa ciała ma ogromne znaczenie względem gnębiących nas bóli głowy, gdyż w znacznym stopniu steruje ustawieniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Z kolei odcinek szyjny kręgosłupa ustawia się względem odcinka lędźwiowego i może się okazać, że problem jest niżej, a nie gdzie się doszukiwaliśmy pierwotnie, czyli w obrębie głowy i szyi. Nasz organizm jest całością i nigdy nie można mieć pewności, że znajdziemy przyczynę bezpośrednio w miejscu bólu. Pamiętać o tym należy podczas wizyty u lekarza lub u innego specjalisty. Czasami wydaje nam się, że coś jest mało istotne w wywiadzie i nie wspominamy o tym lekarzowi, a później wychodzi, że było to kluczowe w terapii.

Jak sobie poradzić?

Gdy mamy do czynienia z bólem przeciążeniowym, to najłatwiejszą drogą do tego, aby przynieść sobie ulgę, jest odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Najłatwiej wykonać to można poprzez ułożenie się na placach na łóżku lub dywanie. Pod głowę układamy zwinięty ręcznik, pod kolana poduszkę i w takim położeniu na plecach odpoczywamy 20-30 min. Można to samo wykonać leżąc na boku, jeżeli ktoś z jakichkolwiek powodów nie może na plecach. Wtedy ręcznik kładziemy pod odcinkiem szyjnym kręgosłupa tak, aby nie wyginał się w żadną stronę. Poduszkę ustawiamy pod zgiętym nieco kolanem. Odpoczywamy przez 20-30 min.

Można spróbować również ciepłych kompresów, z wykorzystaniem różnych maści wykonać automasaż lub poprosić kogoś o jego wykonanie.

Mgr Anna Gadziecka

Komentarze (12)

pati25

10 lat temu

Ja owszem mam bóle głowy.Jednak nie jest to związane z kręgosłupem szyjnym.Po prostu boli mnie głowa często na zmianę pogody.Za to moja mama ma problemy z kręgosłupem szyjnym ale nic jej nie boli.Nawet lekarka się dziwi,że mamie nic niie boli.Nawet głowa

tereska56

10 lat temu

No niestety, tez należę do osób, które mają problem z kręgosłupem szyjnym. I zgadzam sie – często bóle głowy wywołane sa własnie problemami z tą częścią kręgosłupa. U mnie jeszcze dochodzi drętwienie ręki, ale to juz inna sprawa. W każdym razie dbajcie o kręgosłup – to bardzo wazne.

pati25

10 lat temu

Czasami miewam bóle głowy.Najczęściej jest to związane ze zmianą pogody.Czasami jak się obudzę to odczuwam ból głowy.Ale po chwili mija.Myślę,że ten ból jest od zbyt mocnego snu

karoligrz

10 lat temu

ja na szczęście nie mam większych problemów z bólami głowy, chociaż najczęściej dopadają mnie po wielogodzinnej pracy przed komputerem.

basikmac

10 lat temu

summer – będę za 2 tygodnie w w-wce u lekarza, to zapytam jak z gimnastyką. Dziekuję za propozycję. Faktem jest, ze kilka z podanych ćwiczeń wykonuje sobie każdego dnia, zwłaszcza, jak mam silny ból. Jednak wolę skonsultować to z lekarzem.

izabelle

10 lat temu

Często boli mnie głowa. Wczoraj cały dzień się męczyłam. Oczywiście byłam z tym u lekarza. Zaprzyjaźniony neurolog stwierdził,że mogą to być migreny, ale nie bardzo silne w związku z tym wystarczy mi tabletka przeciwbólowa. Jak na razie pomaga, ale czasem bardzo się męczę. Może ma to związek właśnie z kręgosłupem szyjnym.

Annagata

10 lat temu

Linet,nie mam osteoporozy,moje kości są dosyć mocne prócz kręgosłupa.Zdążył się skrzywić w pięciu miejscach,nawet kość ogonowa się skrzywiła.Lekarze nie wiedzą dlaczego,za to każdy kolejny bardzo się dziwi i próbuje wymyślać swoje teorie.A w szyi mam dwa skrzywienia.Wydaje się to niemożliwe na tak krótkim odcinku,a jednak.i niestety to tez jest przyczyną moich bólów głowy.To lekarze już widzą.

GloriaVictis

10 lat temu

Bóle głowy mogą być również wynikiem deformacji już na poziomie stóp- jeśli np. staw skokowy jest skrzywiony lub obniżony cała konstrukcja powyżej niego też już będzie „nie taka”.

summer

10 lat temu

Ja już sama nie wiem jak to jest z tymi kręgami szyjnymi. Miałam robione prześwietlenie i tomografię – wszystko wyszło OK, a po około 3 latach lekarz rodzinny bada mi ten odcinek dłońmi i stwierdza, że mam tam wszystko pokrzywione i stąd migreny (ja tam nie widzę zmian od lat ani w kręgosłupie szyjnym, ani w nasileniu migren).

Basikmac – a możesz się gimnastykować? Warto wzmocnić mięśnie grzbietowe, żeby pomagały w utrzymaniu kręgosłupa w ryzach. Tu jest łatwy zestaw ćwiczeń: http://www.milmed.ovh.org/kr_szyjny.htm
albo lepiej zapytaj lekarza….

basikmac

10 lat temu

Mam problemy z silnymi bólami głowy i podejrzewam, że to może mieć związek z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, ale nikt tego nie bada, bo lekarz każde bóle przypisuje lekom, które biorę po przeszczepie. Jednak jestem już w takim wieku, że dyskopatia i zwyrodnienia mogły mnie dopaść – hehe

linet

10 lat temu

Anagato, osteoporoza powoduje osiadanie kręgosłupa, ale to przecież lekarze by wiedzieli. Badałaś sie w tym kierunku? Zresztą chyba jesteś za młoda na osteoporozę.

Annagata

10 lat temu

Lekarz ortopeda powiedział mi kiedyś,że jedną z przyczyn moich bólów migrenowych może być skrzywienie kręgów szyjnych.Na pewno coś w tym jest,choć jak boli szyja,to nie jest to zbyt przyjemne.Mój kręgosłup kurczy się w środku mnie,szyję też mam krótszą,ale lekarze nie wiedzą dlaczego tak się dzieje.

Zostaw komentarz