zastosowanie laserów w komsetologii

Lasery to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania różnych defektów skórnych. O efektach laseroterapii nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Czy wiemy wszystko na temat przeprowadzania zabiegów laserowych?

Powinny znać i rozumieć względne korzyści i ograniczenia stosowania takich zabiegów, a także skuteczność leczenia z użyciem innych, bardziej tradycyjnych metod leczenia. Brak odpowiedniej wiedzy i umiejętności u personelu wykonującego zabiegi laserowe skutkować może brakiem efektów terapeutycznych, a nawet pojawieniem się poważnych powikłań pozabiegowych.

W jakich warunkach powinno się wykonywać zabiegi laserem?

Należy rozgraniczyć lasery kosmetyczne, biostymulujące i medyczne. Urządzenia medyczne przynoszą najlepsze efekty terapeutyczne, ale używanie ich może być związane z wystąpieniem powikłań, dlatego też powinny być stosowane tylko przez przeszkolonych lekarzy lub pod ich ścisłym nadzorem.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania zabiegów laserowych?

Przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych są zmiany zapalne na skórzebakteryjne, wirusowe, alergiczne, skłonność do bliznowców, fotoalergie, używanie leków uwrażliwiających skórę na światło, ciąża, opalenizna.

Czym są spowodowane powikłania po laseroterapii?

Powikłania po zastosowaniu terapii laserowej wynikają najczęściej z niewłaściwej techniki wykonania zabiegu, doboru nieodpowiednich parametrów. Bardzo ważna jest prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu, doświadczenie lekarzy wykonujących zabiegi i właściwe postępowanie pozabiegowe. Powikłana występują bardzo rzadko i mogą być związane z uszkodzeniem skóry. Mogą pojawić się pęcherze, strupy, blizny i bliznowce.

Kosmetologia Estetyczna