zanim-nauczysz-sie-zyc-bez-chemii

Płyn do mycia naczyń, kostka do zmywarki, proszek do prania, płyn do dezynfekcji toalety, spray do usuwania kurzu, zapachowe rozpylacze powietrza i aplikatory do toalet. Te wszystkie produkty znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Skoro już ich używamy, to czy robimy to we właściwy sposób?

Głupota płynąca z oszczędności

Od paru lat Polacy robią coraz to większe zakupy w dużych sklepach, często zaopatrując się w produkty na zapas, po atrakcyjnej cenie. W związki z takim zachowaniem nasze szafki uginają się pod ciężarem chemicznych zakupów, których zwykle nie zdążymy wykorzystać przed datą upływu ważności. Tymczasem nie wolno nam trzymać przeterminowane środki czystości, gdyż zawierają one w swoim składzie szkodliwe substancje, zamieniające się z czasem w niebezpieczną chemiczną mieszanką. Dlatego każdy przeterminowany środek należy wyrzucić!

Stosowanie niezgodne z przeznaczeniem

Stosując środek chemiczny należy ściśle przestrzegać sposobu użytkowania, który jest podany przez producenta na etykiecie lub opakowaniu. Zmiana zalecanych proporcji może grozić podrażnieniem skóry, oczu, dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy i osoby starsze. Tym drugim często zdarza się omyłkowe użycie któregoś z preparatów. Przyszłe mamy powinny pomyśleć przede wszystkim zdrowiu maleństwa i zlecić wykonywanie domowych czynności partnerowi. Pamiętajmy również, że stosując środek o intensywnym działaniu i drażniącym zapachu, warto zadbać o przewiewność pomieszczeń.

Anna J