NTM Objawy NTM

Zaawansowane stopnie NTM

zaawansowane-stopnie-ntm

Nietrzymanie moczu dotyka wielu kobiet. Większość z nich cierpi na lekką odmianę NTM, jednak może się zdarzyć, że nieleczony problem pogłębi się. Jakie są objawy zaawansowanych stopni tego zaburzenia i jak je leczyć?

Niezależnie od tego, co jest przyczyną nietrzymania moczu, może mieć ono różne nasilenie. Aby określić, jaki jest stopień zaawansowania NTM), należy orientacyjnie określić ilość moczu wydalonego w sposób niekontrolowany w ciągu 4 godzin.

Stopnie zaawansowania NTM

Najczęściej spotyka się kropelkowe oraz lekkie nietrzymanie moczu: niekontrolowany wyciek liczy mniej niż 100 ml, zazwyczaj podczas wysiłku. Taka ilość wydaje nam się niewielka, wręcz niegodna uwagi, dlatego często lekceważymy problem. Niestety, jeśli nie zadziałamy na samym początku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że NTM przybierze bardziej zaawansowaną formę.

Przy średnim stopniu NTM niekontrolowany wyciek ma objętość od 100 do 200 ml, a w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu: 200-300 ml. Dla porównania – zwykła szklanka ma pojemność około 250 ml. Nie jest to ilość, którą można łatwo zignorować. Niekontrolowane wycieki mogą występować nawet przy lekkim wysiłku fizycznym.

Ostatni stopień zaawansowania NTM to bardzo ciężkie nietrzymanie moczu. W ciągu 4 godzin wycieka ponad 300 ml, może nastąpić całkowite opróżnienie pęcherza w niekontrolowany sposób, a nawet ciągły wyciek (nawet w pozycji leżącej czy podczas snu).

Bardzo ciężkie nietrzymanie moczu statystycznie zdarza się najrzadziej i dotyka praktycznie tylko osób obłożnie chorych, które nie kontrolują swoich czynności fizjologicznych. Może również występować u osób z zaburzeniami psychicznymi, demencją, zanikami pamięci, Alzheimerem, mechanicznym uszkodzeniem mózgu.

Seni Lady

Nietrzymanie moczu dotyka wielu kobiet. Większość z nich cierpi na lekką odmianę NTM, jednak może się zdarzyć, że nieleczony problem pogłębi się. Jakie są objawy zaawansowanych stopni tego zaburzenia i jak je leczyć?

Leczenie zaawansowanych stopni NTM

Podstawą leczenia nietrzymania moczu są ćwiczenia usprawniające zarówno ogólnorozwojowe, jak i wzmacniające mięśnie dna miednicy (Kegla). Wykonujemy je w pozycji leżącej lub siedzącej, mogą je wykonywać również osoby starsze lub częściowo unieruchomione.

W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Istnieje wiele zabiegów, które pozwalają skutecznie walczyć z tym problemem, wykonuje się je po konsultacji z lekarzem, który dobiera procedurę odpowiednią do wieku, stanu zdrowia i zaawansowania choroby pacjenta. Przykładowe zabiegi to podwieszenie pochwy, zakładanie taśmy urologicznej.

Jak zachować prawidłową higienę przy NTM?

W celu zachowania prawidłowej higieny przy kropelkowym nietrzymaniu moczu pomogą Ci wkładki urologiczne Seni Lady, przy średnim i ciężkim stopniu NTM zazwyczaj stosuje się pieluchy anatomiczne lub pieluchomajtki. Aby prawidłowo dobrać rozmiar zajrzyj na www.seni.pl. Produkty do inkontynencji (nietrzymania moczu) trzymają mocz z daleka od skóry, są wygodne w użyciu i zapewniają komfort fizyczny oraz – przede wszystkim – psychiczny.

Seni Lady

Nietrzymanie moczu dotyka wielu kobiet. Większość z nich cierpi na lekką odmianę NTM, jednak może się zdarzyć, że nieleczony problem pogłębi się. Jakie są objawy zaawansowanych stopni tego zaburzenia i jak je leczyć?

Ciężki i średni stopień zaawansowania NTM zawsze wymaga stałej konsultacji lekarskiej i podjęcia odpowiednich, stanowczych kroków leczenia.

Niezależnie od stopnia zaawansowania NTM jest to zawsze problem wstydliwy, powodujący dyskomfort i utrudniający codzienną aktywność. Jeśli cierpisz na kropelkowe lub lekkie nietrzymanie moczu, już teraz podejmij odpowiednie kroki, by skutecznie zapobiec rozwojowi choroby.

W codziennych zmaganiach z NTM bardzo pomogą Ci wkładki urologiczne Seni Lady . Ich niezwykle chłonne wkłady dodatkowo zawierają ekstrakt z zielonej herbaty, który nie tylko ma właściwości antybakteryjne, ale również skutecznie neutralizuje nieprzyjemny zapach moczu.

Wkładki zapewniają dyskretną ochronę, a dzięki temu, że są zapakowane w osobne saszetki, zawsze możesz mieć je pod ręką w torebce lub kieszeni.

Seni Lady

Komentarze (2)

pati25

10 lat temu

NTM to wstydliwy problem.Można jemu zapobiegać stosując odpowiednie ćwiczenia.A w razie pojawienia się tego problemu jest wiele możliwości radzenia sobie z nim

Tess

10 lat temu

Mam nadzieję, że wszystkie kobiety, które przeczytają ten artykuł rozpoczną intensywną terapię i ćwiczenia zapobiegające. Mam przykład w rodzinie, że całkiem jeszcze zdrowa starsza kobieta chodzi w pampersie dla dorosłych bo już podpaski urologiczne nie wystarczają 🙁

Zostaw komentarz