Fitness Jak ćwiczyć?

Fizjoterapia przy osteoporozie i złamaniach

fizjoterapia-przy-osteoporozie-i-zlamaniach

Leczenie osteoporozy obejmuje między innymi szereg zabiegów fizjoterapeutycznych. Aby zapobiegać złamaniom i wzmacniać kości warto wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia. Fizjoterapia pomaga też wrócić do sprawności pacjentkom, u których doszło już do złamania kości.

Kinezyterapia

Kinezyterapia to podstawowe ćwiczenia lecznicze stosowane w fizjoterapii. Dzięki kinezyterapii pacjenci mogą wzmocnić wytrzymałość swoich mięśni oraz opóźnić procesy zachodzące przy osteoporozie, co wpływa na redukcję ryzyka złamań, zmniejszenie utraty masy kostnej oraz zmniejszenie liczby upadków.

Ćwiczenia korzystnie wpływają też na układ ruchu, układ oddechowy oraz układ krążenia. Terapia polega na ćwiczeniach ruchowych, oporowych, ogólnousprawniających oraz pracy z obciążeniem. Rodzaj ćwiczeń, wielkość obciążenia oraz intensywność terapii zawsze dostosowuje się do indywidualnych możliwości pacjenta.

Fizjoterapia w warunkach domowych – systemy ćwiczeń

Warto dodać, że odmianą ćwiczeń z zakresu kinezyterapii są dość dobrze wszystkim znane systemy ćwiczeń: tai chi, pilates, joga czy nordic walking. Uprawianie przynajmniej jednej z tych metod we własnym zakresie sprzyja nie tylko poprawie kondycji i polepszeniu jakości życia, ale też utrzymaniu stabilności, zmniejszeniu ryzyka upadków oraz pozytywnie wpływa na masę kostną.

Monika Witczak

Leczenie osteoporozy obejmuje między innymi szereg zabiegów fizjoterapeutycznych. Aby zapobiegać złamaniom i wzmacniać kości warto wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia. Fizjoterapia pomaga też wrócić do sprawności pacjentkom, u których doszło już do złamania kości.

Fizjoterapia przy złamaniach

Do najczęstszych złamań przy osteoporozie dochodzi w trzonach kręgów oraz w szyjce kości udowej i kości promieniowej. Pacjentkom ze złamaniami wprowadza się ćwiczenia z zakresu kinezyterapii, ale stopniowo, uwzględniając odpowiednią fazę usprawniania. W miarę polepszania stanu zdrowia ćwiczenia powinny coraz bardziej angażować, aż do momentu wprowadzenia takich samych ćwiczeń, jak przed złamaniem. Szybkie doprowadzenie pacjentki ze złamaniem do sprawności ruchowej i poszerzanie kinezyterapii ma na celu zmniejszenie ryzyka kolejnego złamania.

Wczesna i systematycznie prowadzona (nawet we własnym zakresie) fizjoterapia przyczynia się do poprawy jakości życia kobiet z osteoporozą i redukuje ryzyko głównej przyczyny większości złamań – czyli upadków. Po prostu warto ćwiczyć!

Monika Witczak

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Aktywność fizyczna polecana jest we wszystkim.I na wszystko..Mam nadzieję,że osteoporoza mi nie grozi.Ćwiczę,dbam o dietę.Ruch to zdrowie.:-X:-)

Mindi

10 lat temu

Chyba nie mam wyjścia, jak tylko noga się zrośnie zaczynam gimnastykę. Profilaktyka jest najważniejsza, jak widzę wpływa na kondycję i zdrowie w każdym zakresie.

drobina

10 lat temu

Podobno osteoporoza mi nie grozi – mam mocne kości (robiłam stosowne badania), ale profilatyka nie zaszkodzi 😛
Ćwiczę, ćwiczę, ćwiczę…:-X

Tess

10 lat temu

Gimnastyka jest dobrym sposobem leczenia w wielu schorzeniach. Od jakiegoś czasu staram się gimnastykować, według poleconych ćwiczeń, aby zapobiegać osteoporozie. O dietę też dbam.

Zostaw komentarz