Powinnaś wiedzieć, że... Seks

Zaangażowany mężczyzna?

zaangazowany-mezczyzna

Miłość niejedno ma imię – każdy opisze to uczucie innymi słowy. A tymczasem, rozpatrywane z naukowego punktu widzenia oznacza więcej, niż prosta suma składających się nań emocji.

Podobnie rzecz ma się z zaangażowaniem, choć koniecznym jest podkreślenie, iż nie w każdym przypadku wymagamy zaangażowania. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy w aktywność seksualną wpisana jest (lub chcemy, aby tak było) miłość.

Żywimy bowiem przekonanie, iż zaangażowanie jest buforem, który pozwala uwolnić się od myślenia, że “chodzi tylko o jedno”. Chcemy bowiem przekonania, iż na każdą relację składa się więcej, niż wyłącznie nasza atrakcyjność fizyczna.
Badacze zajmujący się próbą udzielenia naukowej odpowiedzi na pytanie – czym jest miłość? – m.in. B. Wojciszke, czy S. Sternberg wyróżnili zaangażowanie właśnie jako jeden z trzech jej
zasadniczych komponentów.

Zaangażowanie w relacje jest elementem bez którego większość z nas nie wyobraża sobie miłości.
Można powiedzieć, że pozostałe elementy uczucia miłości, a zatem namiętność i bliskość „dane” są ad hoc z początkiem każdej emocjonalnej relacji damsko – męskiej.

Tymczasem zaangażowanie, często potocznie utożsamiamy ze „staraniem się”, a ponieważ w związku pragniemy czuć się wartościowe i doceniane, walczymy o to, by było naszym udziałem.
Samo zaś zaangażowanie definiowane jest przed wyżej wymienionych badaczy właśnie jako podejmowanie prób przekształcenia relacji w trwały związek, niezależnie więc czy oczekujemy utworzenia takiego związku zależy nam, by takie starania były w odniesieniu do naszej osoby podejmowane, stanowi to bowiem o utrzymaniu status quo naszego poczucia własnej wartości jako kobiety atrakcyjnej i adekwatnej samooceny.

Warto jednak pamiętać, zważać i uwzględniać także uczucia drugiej strony interakcji – czyli partnera. Oczekując i wymagając bowiem zaangażowania dajemy tym samym sygnał, iż w naszym zamyśle jest współtworzenie trwałego związku.

Joanna P.

Komentarze (5)

trojan94

10 lat temu

Zaangażowanie to prostu chęć bycia z tą druga osobą, spędzania z nią czasu, myślenia o przyszłości w kategorii „my”, chęci okazywania jej uczuć , myslenia o niej. Związek i jego budowanie to sztuka, której trudno się nauczyć. Jednak, gdy obie strony są zaangażowane- sukces murowany.

gwolska

10 lat temu

Brak zaangażowania mężczyzny w związek spowodowany jest pewnie jego wygodą na zasadzie: po co mam się starać? Przecież mam mamę, żonę. Po pracy usiądę sobie z pilotem, a one i tak wszystko zrobią, bo są moje.

hallina

10 lat temu

Kwestia bezinteresowności w tym momencie oczywiście musi byc bezdyskusyjna- w innym przypadku trudno mówic o prawdziwej miłosci

ErikO

10 lat temu

Miłość musi być bezinteresowna. Jeśli ktoś za nią oczekuje tylko czegoś w zamian to nie jest miłość. Najpierw powinno być: Ja dla Ciebie, a nie Ty dla mnie.

hallina

10 lat temu

„Dobre”zaangażowanie”męża jest na wagę złota-pomaga nam czuc się pewną każdego dnia,a z drugiej strony dzięki temu mamy dla siebie więcej czasu.To dużo wazniejsze,niż czasami „puste”słowa bez pokrycia

Zostaw komentarz