Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Adobestock, fotografia dostarczona przez partnera w ramach sublicencji

Problemy z nietrzymaniem moczu powodują dyskomfort zarówno w sferze fizycznej, jak i psychiki. Nieprzyjemny zapach, zawilgocona bielizna czy pościel – wszystko to sprawia, że osoby borykające się z nietrzymaniem moczu wycofują się z dotychczasowych aktywności i ograniczają życie towarzyskie. Nie musi tak wcale być! Dowiedz się, jak radzić sobie z dolegliwością, jaką jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jakie są jego przyczyny?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnej mikcji (oddawaniu lub popuszczaniu moczu) w sytuacjach, gdy dochodzi do napięcia mięśni brzucha, a zatem podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kichania czy kasłania. Przyczyną tej dolegliwości jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej. Mięśnie Kegla w naturalny sposób słabną wraz z wiekiem. Do ich osłabienia przyczyniają się również zmiany hormonalne w czasie ciąży i podczas menopauzy, naturalny poród oraz nadmierna masa ciała. W przypadku mężczyzn wysiłkowe nietrzymanie moczu zdarza się w podeszłym wieku oraz po operacji prostaty.

Jak postępować, gdy pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

W przypadku problemu, jakim jest mimowolna mikcja, kluczowe staje się odpowiednie dobranie środków higienicznych. Przy lekkim nietrzymaniu moczu sprawdzą się podpaski i wkładki dla pań oraz wkładki urologiczne TENA Men dla mężczyzn. Przy bardziej nasilonej dolegliwości można zastosować majtki chłonne lub pieluchomajtki, które sprawdzą się zwłaszcza na noc, zapewniając komfortowy sen. Ważne, by skóra okolic intymnych oraz bielizna pozostawały suche, tak by nie doszło do podrażnień, otarć czy stanów zapalnych. Produkty TENA skutecznie zapobiegają również powstawaniu przykrego zapachu, co jest istotne nie tylko dla osób czynnych zawodowo czy pragnących prowadzić dotychczasowe aktywne życie.

Jak leczy się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Biorąc pod uwagę, że najczęstszą przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni Kegla, kluczowe jest ich wzmocnienie. Można zrobić to, stosując trening mięśni dna miednicy, fizjoterapię lub operację laparoskopową. Problem polegający na mimowolnej mikcji podczas wysiłku fizycznego jest w pełni uleczalny i nie należy zwlekać ze zgłoszeniem się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn po operacyjnym usunięciu gruczołu krokowego, którzy często wstydzą się powiedzieć o tym problemie lekarzowi. Tymczasem im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na jego powodzenie. Zanim terapia przyniesie efekty, należy stosować właściwie dobrane środki higieniczne na nietrzymanie moczu. Ważną informacją dla osób borykających się z tą dolegliwością jest możliwość refundacji przynajmniej części potrzebnych artykułów higienicznych przez NFZ. Dotyczy to zarówno podpasek, jak i wkładek urologicznych, pieluchomajtek, pampersów dla dorosłych, majtek chłonnych i podkładów na materac.