NTM Przyczyny NTM

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o inkontynecji

wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-inkontynecji

Jest kilka schorzeń, na które jesteśmy szczególnie narażone w czasie menopauzy. Należy do nich między innymi inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu. Jak uporać się z tą kłopotliwą dolegliwością?

Dlaczego menopauzie tak często towarzyszy nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które dotyka około 30-35% kobiet po 45 roku życia. Rzeczywista liczba cierpiących na nie pań może być zresztą znacznie wyższa, gdyż mimo że jest to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych, wciąż wstydzą się do niego przyznać. Wyróżniamy kilka rodzajów inkontynencji. Kobiety po menopauzie najczęściej cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu. W przypadku tej postaci popuszczanie moczu występuje wtedy, kiedy na skutek ruchu (nawet delikatnego, może to być zwykłe kaszlnięcie czy kichnięcie) zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej. Jest to spowodowane osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za podtrzymywanie pęcherza. To z kolei może być rezultatem zmian hormonalnych zachodzących w okresie menopauzy (ryzyko zwiększa się w przypadku kobiet otyłych lub takich, które mają za sobą kilka ciąż).
 
Jak walczyć z problemem?

To, dla wielu wstydliwe, schorzenie wpływa na znaczne obniżenie komfortu życia, dlatego należy jak najszybciej zająć się jego leczeniem. Przede wszystkim należy zapisać się na wizytę do specjalisty – ginekologa lub urologa. Nie wolno zatajać przed nim żadnych objawów ani częstotliwości ich występowania, Twoja szczerość pomoże lekarzowi wybrać odpowiednią terapię. Może zalecić chirurgiczne leczenie nietrzymania moczu albo polecić metody zachowawcze, do których należą fizykoterapia, leczenie farmakologiczne oraz ćwiczenia.

Zacznij nowe życie!

Lekarz opowie ci również o sposobach na to, jak radzić sobie z problemem w codziennym życiu i zapewne zaleci użycie odpowiednich środków higienicznych, takich jak wkładki do majtek czy pieluchomajtki. Wytłumaczy też, jak dobrać ich rozmiar i poziom chłonności (choć każdy producent dołącza instrukcję użytkowania). Szeroki wybór pieluchomajtek dla dorosłych ma w swojej ofercie TENA. Dzięki takim artykułom higienicznym będziesz mogła wrócić do aktywnego trybu życia, w tym częstych spotkań towarzyskich i uprawiania sportu bez przejmowania się nieprzyjemnym zapachem czy nerwowego zerkania w stronę toalety. Pamiętaj, że każdy objaw czy skutek menopauzy to wyzwanie, które możesz pokonać.

Autor zewnętrzny

Komentarze (6)

sirena46

8 lat temu

Ja słyszałam o tym terminie właśnie na naszym portalu.
Pocieszające jest to, że NTM można wyleczyć, a do tego czasu pomóc sobie wkładkami, które świetnie zabezpieczają i chronią przed nieprzyjemnym zapachem.

dulcynea

8 lat temu

Inkontynencja , to dla mnie nowy termin.
Pozytywne jest ostatnie zdanie, każdy objaw i skutek menopauzy można pokonać:-X

pati25

9 lat temu

Mając ten doluczliwy problem nie należy ssię wstydzić.Ważne jest ,że można go leczyć i że są środki higieniczne,dzięki którym można „normalnie” żyć

Tess

9 lat temu

Wraz z wiekiem większość kobiet przyznaje się do nietrzymania moczu. U mnie jest to nie tak bardzo kłopotliwe ale moje znajome i bratowa ma duży problem i noszą wkładki i pieluchomajtki. Szczerze o tym mówią, że bez tego nie mogłyby nigdzie wyjść na dłużej.

Zostaw komentarz