ABC menopauzy Menopauza

Wpływ melatoniny na przebieg menopauzy

wplyw-melatoniny-na-przebieg-menopauzy

W wieku okołomenopauzalnym wydzielanie melatoniny niemal zanika i dlatego potocznie okres ten nazywa się melatoninopauzą. Jak pokazują badania przewlekłe dolegliwości ze strony dolnej części (pęcherz, jelito grube) układu pokarmowego u dojrzałych kobiet mogą wiązać się ze spadkiem melatoniny.

Zakłócenia w produkcji moczu i zbyt częste wydalanie go w nocy, powodują również niedobory siarczanu 6-HMS – substancji od której znacznie zależy poziom melatoniny w naszym organizmie.

Dlaczego melatonina jest tak ważna?

Melatonina obok substancji takich jak feromony, progesteron, kolagen czy flawonoidy uważana jest za hormon młodości, który pozwala zachować organizm w zdrowiu, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Jest ona odpowiedzialna za szereg pozytywnych działań w organizmie, wśród których za najważniejsze można uznać:

  • utrzymywanie układu sercowo-naczyniowego w dobrym stanie dzięki obniżaniu ciśnienia i cholesterolu
  • prawidłowy sen,
  • systemy naprawcze w organizmie,
  • usuwanie starych komórek i szybkie wymienianie ich na nowe,
  • zmniejszanie podatności na stres,
  • znaczną rolę w zwalczaniu nowotworów (samoleczenie organizmu, naturalna odporność),
  • opóźnianie procesów starzenia, dzięki utrzymywaniu ciała w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Melatonina produkowana jest w ludzkim organizmie w ciągu dnia pod wpływem światła słonecznego. Jej wydzielanie zachodzi w przewodzie pokarmowym dzięki specjalistycznym komórkom działającym odpowiednio pod wpływem naturalnego, białego światła. Z przewodu pokarmowego dostaje się ona do żyły wrotnej skąd przechodzi do wątroby (gdzie jest metabolizowana głównie przez 6-HMS), a także w niewielkich ilościach do moczu i żółci. Zbyt obfite wydalanie z moczem 6-HMS zmniejsza poziom melatoniny. Takie nieodpowiednie wydalanie metabolitu melatoniny jest spowodowane głównie przez czynniki pokarmowe, czyli rodzaj, ilość i jakość przyjmowanego pokarmu.

Anna J

Komentarze (4)

elle@elle

7 lat temu

ja nie potrzebuje zadnych wspomagaczy snu na szczescie ale o melatoninie slyszlam ze jest dobra i bez recepty mozna ja kupic :)))

pati25

11 lat temu

Prawdę powiedziawszy to nie sądziłam,że melatonina ma takie właściwości.Co prawda miałam kłopoty ze snem ale myślałam,że to jest związane z menopauzą.Jednak teraz już nie mam tych kłopotów

Narcyza

12 lat temu

Melatoninę produkujemy w największych ilościach pomiędzy godziną 22.00 a 2.00 w nocy, dlatego osoby które nie śpią w tych godzinach mają przyśpieszony proces starzenia i zaburzenia snu podobnie jak palacze.

Zielarka

12 lat temu

Melatoninę stosuję w tabletkach, pomaga zdecydowanie szybciej zasnąć, a mam z tym od jakiegoś czasu kłopoty, 2,5 mg tabletka i po kłopocie. Ten artykuł znacznie poszerzył wiedzę na ten temat. 🙂

Zostaw komentarz