Poradnik pacjenta Profilaktyka

W kolejce po badanie

w-kolejce-po-badanie

Jesteś już zmęczona długimi kolejkami w przychodni? Masz dość czekania kilka miesięcy na badanie? Podpowiadamy, jak sobie radzić podczas niełatwej wspinaczki po szczeblach NFZ.

Rada 1 – Kto pyta, nie błądzi
Nie bój się pytać! Wbrew pozorom przychodnie wymieniają się informacjami i wiedzą, gdzie np. na wizytę do kardiologa czeka się najkrócej. Po taka poradę najlepiej pójść do rejestracji lub pielęgniarki. W wolnej chwili wejdź tez na strony internetowe NFZ, który „z urzędu” monitoruje długość kolejek.

Rada 2 – Czasem dalej, znaczy bliżej
Jeżeli mieszkasz w dużym mieście nie zgłaszaj się do najbliższej przychodni, tam kolejki na pewno będą najdłuższe. Poszukaj przychodni na peryferiach lub za miastem.

Np. w Warszawie na rezonans magnetyczny w Warszawie czeka się około 5 miesięcy, ale już w Legionowie można go wykonać w ciągu tygodnia. Podobnie jest z operacjami okulistycznymi, np. w stolicy czeka się średnio 2 lat, ale już w Siedlcach czy Ciechanowie mniej niż pół roku.

Pamiętaj o tym, że pacjent nie jest dziś przypisany do swojego miejsca zamieszkania i ma prawo szukać pomocy lekarskiej w całej Polsce.

Rada 3 – Poszukaj prywatnych gabinetów w ramach funduszu
Sprawdź czy Twój oddział NFZ ma podpisane kontrakty z prywatnymi gabinetami, klinikami czy przychodniami. Dzieje się tak coraz częściej, bo prywatne szpitale zabiegają o kontrakty z NFZ coraz chętniej i powszechniej.

Zuzanna Górka

Jesteś już zmęczona długimi kolejkami w przychodni? Masz dość czekania kilka miesięcy na badanie? Podpowiadamy, jak sobie radzić podczas niełatwej wspinaczki po szczeblach NFZ.

Rada czwarta – Pilnuj dokumentów

Badania i operacje „ na fundusz” możesz wykonać tylko mając skierowanie od odpowiedniego specjalisty. Jeśli zamierzasz kontynuować leczenie, to koniecznie poproś o wyniki swoich badań i kopię karty medycznej. Dokumentacja medyczna jest twoja własnością i żadna placówka nie może odmówić Ci jej wydania.

Rada piąta – Im szybciej, tym lepiej

Jeżeli chorujesz przewlekle, np. na nadciśnienie, do kardiologa zapisz się na początku roku. Pod koniec roku, kiedy placówkom wyczerpuje się kontrakt z NFZ dostanie się do specjalisty jest trudne. Pamiętaj, że nie zawsze musisz iść do specjalisty; leki np. kardiologiczne czy dla diabetyków może przepisywać lekarz rodzinny.

Rada szósta – Sama nie wydłużaj kolejek

Nie zapisuj się w kilku ośrodkach naraz. Ponieważ w ten sposób sama wydłużasz kolejki. Warto zdecydować się na jedno, pewne miejsce i pilnować go, aby nie przepadł nam długo wyczekiwany termin.

Drogie Panie, stosując się do powyższych rad, możemy skrócić czas oczekiwania na badanie i „przetrwać” w skomplikowanym systemie NFZ.

Zuzanna Górka

Komentarze (3)

pati25

10 lat temu

Z tych rad podanych w artykule warto skorzystać.Nie chcemy przecież długo czekać na badanie zwłaszcza gdy podejrzewamy jakąś groźną chorobę

irysek7

11 lat temu

Niestety często trzeba swoje odczekać, żeby wreszcie specjalista mógł nas przyjąć. Kiedy już wreszcie wchodzimy do gabinetu okazuje się, że brakuje nam tego czy tamtego „świstka”.
Moim zdaniem, w pierwszej kolejności trzeba by uzdrowić cały system opieki. Może wtedy będzie łatwiej poruszać się w strukturach NFZ-tu.

Zostaw komentarz