Poradnik pacjenta Profilaktyka

W kolejce po badanie

w-kolejce-po-badanie

Jesteś już zmęczona długimi kolejkami w przychodni? Masz dość czekania kilka miesięcy na badanie? Podpowiadamy, jak sobie radzić podczas niełatwej wspinaczki po szczeblach NFZ.

Rada 1 – Kto pyta, nie błądzi
Nie bój się pytać! Wbrew pozorom przychodnie wymieniają się informacjami i wiedzą, gdzie np. na wizytę do kardiologa czeka się najkrócej. Po taka poradę najlepiej pójść do rejestracji lub pielęgniarki. W wolnej chwili wejdź tez na strony internetowe NFZ, który „z urzędu” monitoruje długość kolejek.

Rada 2 – Czasem dalej, znaczy bliżej
Jeżeli mieszkasz w dużym mieście nie zgłaszaj się do najbliższej przychodni, tam kolejki na pewno będą najdłuższe. Poszukaj przychodni na peryferiach lub za miastem.

Np. w Warszawie na rezonans magnetyczny w Warszawie czeka się około 5 miesięcy, ale już w Legionowie można go wykonać w ciągu tygodnia. Podobnie jest z operacjami okulistycznymi, np. w stolicy czeka się średnio 2 lat, ale już w Siedlcach czy Ciechanowie mniej niż pół roku.

Pamiętaj o tym, że pacjent nie jest dziś przypisany do swojego miejsca zamieszkania i ma prawo szukać pomocy lekarskiej w całej Polsce.

Rada 3 – Poszukaj prywatnych gabinetów w ramach funduszu
Sprawdź czy Twój oddział NFZ ma podpisane kontrakty z prywatnymi gabinetami, klinikami czy przychodniami. Dzieje się tak coraz częściej, bo prywatne szpitale zabiegają o kontrakty z NFZ coraz chętniej i powszechniej.

Zuzanna Górka

Jesteś już zmęczona długimi kolejkami w przychodni? Masz dość czekania kilka miesięcy na badanie? Podpowiadamy, jak sobie radzić podczas niełatwej wspinaczki po szczeblach NFZ.

Rada czwarta – Pilnuj dokumentów

Badania i operacje „ na fundusz” możesz wykonać tylko mając skierowanie od odpowiedniego specjalisty. Jeśli zamierzasz kontynuować leczenie, to koniecznie poproś o wyniki swoich badań i kopię karty medycznej. Dokumentacja medyczna jest twoja własnością i żadna placówka nie może odmówić Ci jej wydania.

Rada piąta – Im szybciej, tym lepiej

Jeżeli chorujesz przewlekle, np. na nadciśnienie, do kardiologa zapisz się na początku roku. Pod koniec roku, kiedy placówkom wyczerpuje się kontrakt z NFZ dostanie się do specjalisty jest trudne. Pamiętaj, że nie zawsze musisz iść do specjalisty; leki np. kardiologiczne czy dla diabetyków może przepisywać lekarz rodzinny.

Rada szósta – Sama nie wydłużaj kolejek

Nie zapisuj się w kilku ośrodkach naraz. Ponieważ w ten sposób sama wydłużasz kolejki. Warto zdecydować się na jedno, pewne miejsce i pilnować go, aby nie przepadł nam długo wyczekiwany termin.

Drogie Panie, stosując się do powyższych rad, możemy skrócić czas oczekiwania na badanie i „przetrwać” w skomplikowanym systemie NFZ.

Zuzanna Górka

Komentarze (3)

pati25

8 lat temu

Z tych rad podanych w artykule warto skorzystać.Nie chcemy przecież długo czekać na badanie zwłaszcza gdy podejrzewamy jakąś groźną chorobę

irysek7

9 lat temu

Niestety często trzeba swoje odczekać, żeby wreszcie specjalista mógł nas przyjąć. Kiedy już wreszcie wchodzimy do gabinetu okazuje się, że brakuje nam tego czy tamtego „świstka”.
Moim zdaniem, w pierwszej kolejności trzeba by uzdrowić cały system opieki. Może wtedy będzie łatwiej poruszać się w strukturach NFZ-tu.

Zostaw komentarz