W jaki sposób można przefarbować ubranie w domu
Fotografia dostarczona przez partnera

Każdy z nas ma ulubione ubrania, z którymi trudno mu się rozstać. A co, jeśli takie ubranie spłowieje lub się poplami? Albo mamy ochotę zmienić jego kolor, a zatrzymać krój i fason stroju? W takich wypadkach przydaje się umiejętność samodzielnego farbowania tkanin i ubrań w domu. Jeśli się tego nauczysz, uratujesz większość zniszczonych ubrań i nadasz im drugie życie.

Sposoby na farbowanie ubrań w domu

Istnieje wiele sposobów na farbowanie ubrań w domu. Z większością poradzi sobie nawet osoba początkująca. Warto wiedzieć, że farbowaniem tkanin zajmowali się kiedyś rzemieślnicy, wymaga ono zatem minimalnego zaangażowania. Spróbuj, tym bardziej, że to nie tylko doskonały sposób na uratowanie ubrania, ale także na twórcze spędzenie czasu.

Choć w domowym zaciszu nie dysponujemy specjalistycznym sprzętem, można z powodzeniem zafarbować ubranie nawet we wzory! Jak to zrobić? Podajemy kilka przykładów na farbowanie tkanin.

Farbowanie ubrań w pralce

Barwienie w pralce jest chyba najbardziej popularne z powodu szybkiego efektu, jaki daje. Aby pofarbować ubranie w pralce, potrzebujesz barwnika w saszetce, w formie proszku. Taki barwnik do tkanin znajdziesz z łatwością w drogerii lub sklepie plastycznym. Na czym polega farbowanie w pralce?

  • Zamocz materiał w ciepłej wodzie i włóż do bębna pralki.
  • Do pojemnika na proszek wsyp zawartość saszetki z barwnikiem.
  • Włącz program prania zgodnie z instrukcją na opakowaniu barwnika.
  • Nie zapomnij dobrze wypłukać ubrania po farbowaniu – możesz po prostu nastawić program „płukanie”.

Farbowanie ubrań w misce

Farbowanie tkanin może odbywać się e w misce. W tym przypadku masz większą kontrolę nad efektem, niż wkładając ubranie z barwnikiem do pralki. Do tego sposobu potrzebujesz jednak rozpuszczonego barwnika do tkanin w postaci płynu. Możesz zakupić gotowy barwnik na bazie wody albo zmieszać pigment w proszku z zimną wodą. Wystarczy jedno opakowanie takiego barwnika i około pół litra wody. Co dalej?

  • Włóż ubranie do miski i zalej ciepłą wodą.
  • Polej ubrania lub tkaniny barwnikiem w esy-floresy. Wykorzystaj całą mieszankę.
  • Pozostaw do nasączenia na około 1h.
  • Przygotuj litr wody i rozpuść w niej garści soli.
  • Wypłucz tkaniny w roztworze soli.

Farbowanie ubrań naturalnymi barwnikami

Jeśli stawiasz na ekologię, jesteś alergikiem lub nie lubisz krzykliwych kolorów syntetycznych, to wybierz naturalne barwniki do tkanin. Rzadko po nie sięgamy, a tymczasem mają wiele zalet! Po pierwsze dają piękne i oryginalne barwy. Po drugie, są w 100% naturalne i zdrowe. Wbrew pozorom tkaniny nimi farbowane długo zachowują kolory. Jeśli więc chcesz farbować ubrania barwnikami przyjaznymi planecie, to postaw na barwniki naturalne. Coraz więcej marek odzieżowych bazuje na barwnikach roślinnych, a konsumenci mogą potwierdzić ich piękno.

Co może być barwnikiem? Wiele ziół, liści drzew, kwiatów, kora dębu czy szyszki świerku. Tak naprawdę nie ma ograniczeń, choć warto poczytać o tym na stronach opisujących naturalne barwienie tkanin.

Jak wygląda farbowanie ubrań w domu za pomocą barwników roślinnych?

Wystarczy, że zaopatrzysz się w barwniki i garnek. Oto krótka instrukcja takiego farbowania:

  • Zalej barwnik naturalny zimną wodą w garnku. Podgrzewaj przez 1-2 godziny.
  • Odcedź roztwór i płyn wlej z powrotem do garnka.
  • Włóż do środka ubrania lub tkaniny i zamieszaj, np. drewnianą łyżką.
  • Gotuj tkaninę przez 1 godzinę, a potem wystudź w garnku.
  • Farbowanie tkanin zakończ płukaniem w wodzie z octem.

Proste sposoby na wzory ratujące poplamione ubranie

Czy wiesz, że za pomocą gumki recepturki możesz nadrukować na ubraniu ciekawy wzór? To naprawdę proste! Wystarczy złożyć np. bawełniane koszulki w harmonijkę lub inny kształt, związać gumkami tak, aby się nie rozwinęły i włożyć do barwnika. W ten sposób tkanina pofarbuje się w paski lub inne nieregularne wzroki. Część materiału uzyska intensywny kolor, a inne fragmenty będą białe. Takie wzory, nazywane tie-dye, są dobrym rozwiązaniem na spłowiałe ubranie. Możesz je zastosować do wszystkich sposobów barwienia (w pralce, w misce, w garnku itp.).

Dzikie Barwy – pracownia naturalnego barwienia tkanin

Jeśli chcesz poznać inne sposoby farbowania tkanin i ubrań w domu, interesują Cię materiały naturalne i barwniki roślinne, zajrzyj do pracowni koloru DZIKIE BARWY (www.dzikiebarwy.com). Tutaj wszystko jest naturalne! Barwniki w 100% pochodzą z roślin, tkaniny i ubrania są wykonane z włókien przyjaznych skórze. Pracownia prowadzi warsztaty barwienia tkanin w całym kraju – przyjdź i spróbuj odmienić swoją szafę! Możesz jej nadać drugie życie, ale zupełnie naturalne, unikatowe.