Usuwanie tatuażu
Clem Onojeghuo z Unsplash

Tatuaż kiedyś był utożsamiany ze światkiem przestępczym. Nosiły go osoby, które trafiły za kratki. W tamtych czasach był wykonywany chałupniczo i w sposób daleki od szeroko pojętego artyzmu. Obecnie tatuaże nosi wiele osób, w tym nastolatek. Już nie jest to domena rockmanów czy motocyklistów. Czasem jednak malunek czy napis nudzi się lub staje się źródłem negatywnych wspomnień. Jak wygląda usuwanie tatuażu?

Spis treści:

  1. Dlaczego decydujemy się na tatuaż?
  2. Szpecący tatuaż
  3. Co zrobić, gdy tatuaż się znudził?
  4. Tatuaż z imieniem eks
  5. Ukrywanie tatuaży
  6. Usuwanie tatuażu laserem frakcyjnym
  7. Jak bezpiecznie usunąć tatuaż?

Dlaczego decydujemy się na tatuaż?

Tatuaż może pełnić różne funkcje. Czasem informuje o przynależności do określonej subkultury. Kiedy indziej stanowi wyraz miłości do partnera, dzieci czy rodziców. Może mieć charakter patriotyczny i nawiązywać do ważnych wydarzeń państwowych. To także sposób na wyrażenie wyznawanych wartości czy upamiętnienie ważnych dat – ślubu, narodzin dziecka czy urodzin mamy.

Szpecący tatuaż

Choć tatuaż może stanowić ozdobę, zwłaszcza gdy skorzystamy z usług fachowca, który ma artystyczną duszę, to czasem szpeci nasze ciało. Dzieje się tak, gdy trafimy na osobę, która nie potrafi go wykonać. Nie ma pewnej ręki lub nie posiada talentu plastycznego. Zanim wykonasz malunek na swoim ciele, poszukaj sprawdzonego salonu. Takiego, w którym dbają nie tylko o walory estetyczne swoich prac, ale też higienę ich wykonania. To ważne, ponieważ tatuaż narusza ciągłość skóry, przez co grozi przeniesieniem wielu groźnych patogenów, w tym HIV czy HCV.

Co zrobić, gdy tatuaż się znudził?

Zdarza się także, że tatuaż się nudzi. Kiedyś fascynowały nas ptaki, więc systematycznie dokładaliśmy na plecy nowe malunki. Teraz, gdy mamy ich całkiem sporo, chcielibyśmy się ich pozbyć. Czujemy, że to, co kiedyś nas fascynowało, teraz już raczej stanowi powód do wstydu, bo jesteśmy starsi i inaczej spoglądamy na pewne kwestie.

Tatuaż z imieniem eks

Dla niektórych osób tatuaż stanowi błąd młodości. Zdarza się również, że w przypływie wielkiego uczucia tatuujemy imię partnera na dekolcie czy ramieniu. Później on nas zdradza, zostawia dla innej, okazuje się sprawcą przemocy i zaczynamy żałować, że w ogóle zdecydowałyśmy się na tego rodzaju malunek. Z czegoś, co miało przypominać nam o potędze miłości, staje się źródłem traumatycznych wspomnień. Nawet gdy rozstanie przebiega w pokojowej atmosferze, to często chcemy pozbyć się imienia swojego eks z ciała, ponieważ stanowi ono problem w przypadku wejścia w nowy związek.

Ukrywanie tatuaży

Niektóre kobiety zasłaniają swoje tatuaże z czasów młodości. Cały czas, nawet podczas największych upałów noszą długie spodnie, aby nikt nie widział, że kiedyś należały do takiej czy innej subkultury. To obecnie rodzi w nich wstyd. Obecnie nie zgadzają się z dawniej wyznanymi wartościami.

Usuwanie tatuażu laserem frakcyjnym

Czy usuwanie tatuażu jest w ogóle możliwe? Na szczęście możemy pozbyć się niechcianego malunku ze swojego ciała. Niemniej trzeba się przygotować na dyskomfort, serię zabiegów i spory koszt usługi. Usuwanie tatuażu umożliwia laser frakcyjny. Ten ma za zadanie rozbić cząstki pigmentu, które niegdyś zostały wprowadzone do naszej skóry w celu uzyskania obrazu czy napisu. Laserowe usuwanie tatuażu to zabieg bezpieczny pod warunkiem, że skorzystamy z usług profesjonalisty, który dysponuje stosownym doświadczeniem i sprawnym sprzętem.

Jak bezpiecznie usunąć tatuaż?

Jeśli rozważasz usuwanie tatuażu, poszukaj dobrego gabinetu, w którym będzie to możliwe. W tym celu sprawdź opinie w sieci, porozmawiaj ze znajomymi i odwiedź wybrany salon/klinikę. Zapytaj o cenę zabiegu i oceń, czy dane miejsce wydaje ci się profesjonalne. Czasem już na pierwszy rzut oka można dostrzec pewne braki i przeprowadzić usuwanie tatuażu gdzie indziej.

Magdalena Kukurowska