ukryta-sol

Zbyt dużo soli szkodzi. Tymczasem większość Polaków każdego dnia zjada więcej soli niż potrzebuje ich organizm. To, co w soli może szkodzić zdrowiu, to sód. Ale uwaga – sód zjadamy nie tylko wraz z solą.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób o wyższej aktywności fizycznej i gdy panuje upał. Wtedy więcej sodu tracimy wraz z potem. A zatem nasze zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta i wynosi około 1500 mg dziennie. Oczywiście dzieci potrzebują mniej sodu niż dorośli, co wiąże się z ich mniejszą masą ciała.

Niestety większość z nas dzień w dzień konsumuje więcej sodu niż zalecają lekarze. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego w 2007 r. każdy Polak dziennie spożywał średnio 12 g sodu, czyli ponad dwa razy więcej niż zaleca WHO. Oceny tej dokonano na podstawie badania budżetów domowych. Zatem jeśli by dodać do tego jeszcze sód pochłaniany poza domem (np. w restauracjach), to – według specjalistów Instytutu Żywności i Żywienia – należy przypuszczać, że faktyczne łączne spożycie chlorku sodu jest niestety jeszcze wyższe.

Ile soli konsumujemy?

Większość z nas nie ma zielonego pojęcia. Z pewnego badania przeprowadzonego na Nowej Zelandii wynika, że dwie trzecie ankietowanych dba o właściwą ilość soli w diecie, ale jedyne 10% zdaje sobie sprawę, jaka ilość jest rekomendowana. Okazało się też, że wiele osób myśli, iż ilość sodu jest równa ilości soli.

Pro-test