Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Uchyłkowatość jelita

uchylkowatosc-jelita

Rano płaski brzuch, wieczorem – wzdęcia, a przecież nie jadłaś nic, co mogło by to spowodować. To jeden z objawów choroby uchyłkowej jelit. Czym są uchyłki w jelitach, co je powoduje i jak im zaradzić?

Uchyłek to drobne zagłębienie, jakby wnęka w korytarzu. Wpadają tam resztki pokarmów, zalegając w jelicie. Uchyłkowatość prawie zawsze dotyczy jelita grubego i nigdy nie występuje w okolicy odbytu.

Jak powstają uchyłki?

Jeśli nasze jelito grube jest osłabione, z trudem przesuwa pokarm. Jeśli w którymś miejscu ścianka jelita będzie osłabiona, może ugiąć się pod naporem niestrawionych resztek, tworząc coś w rodzaju kieszonki. Początkowo ścianki wracają do swojej pierwotnej formy, ale w pewnym momencie poddają się i zaczynają uginać się pod naporem kolejnych warstw pokarmu.

Uchyłkowatość to prawdziwa plaga rozwiniętych cywilizacji. Winę za to ponosi siedzący tryb, życia, dieta uboga w błonnik roślinny, otyłość. Nie bez znaczenia jest także brak ruchu, mała ilość wypijanych płynów, tłusta, ciężkostrawna dieta.

Choroba prawie w ogóle nie występuje w krajach rozwijajacych się i u osób o niewysokim statusie ekonomicznym. Większość uchyłków jest nabytych, ale bardzo rzadko zdarzają się uchyłki wrodzone.

Problem uchyłkowatości dotyczy około 2/3 populacji osób po 50 roku życia. Związane jest to z ogólnym osłabieniem procesów zachodzących w ciele człowieka.

Joanna Pastuszka-Roczek

Rano płaski brzuch, wieczorem – wzdęcia, a przecież nie jadłaś nic, co mogło by to spowodować. To jeden z objawów choroby uchyłkowej jelit. Czym są uchyłki w jelitach, co je powoduje i jak im zaradzić?

Objawy

Uchyłkowatość rzadko daje widoczne objawy, a jeśli już, to często mylimy je z ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, wzdęcia tłumaczymy wczorajszym obiadem, a nagłe ukłucia w jelitach – tym, że coś się nie ułożyło.

Jednak im dłużej masa kałowa zalega w uchyłku, tym większy on się może zrobić i trudniej będzie go oczyścić bez pomocy chirurga. Wówczas pojawią się pierwsze niepokojące objawy: bóle brzucha, nudności. Nieleczone uchyłki mogą doprowadzić do stanów zapalnych jelita, niedrożności i powstawania przetok, czyli nieprawidłowych połączeń jelita i innych narządów.

W skrajnych przypadkach może dojśc do perforacji jelita i wylaniem się treści pokarmowej do otrzewnej.

Stąd już tylko krok do zapalenia otrzewnej, która zagraża naszemu życiu.

Leczenie uchyłków

Jeśli uchyłkowatość nie ma objawów, trudno nam określić, czy cierpimy na nią, czy nie. Zazwyczaj o potrzebie oczyszczania jelit dowiadujemy się podczas badania kolonoskopowego czy po obecności krwi w kale – zdecydowanie za późno.

Joanna Pastuszka-Roczek

Rano płaski brzuch, wieczorem – wzdęcia, a przecież nie jadłaś nic, co mogło by to spowodować. To jeden z objawów choroby uchyłkowej jelit. Czym są uchyłki w jelitach, co je powoduje i jak im zaradzić?

Jeśli masz siedzący tryb życia, nadwagę, jadasz nieregularnie i jesteś w wieku okołomenopauzalnym, jest duża szansa, że pojawiły się u Ciebie uchyłki. Szczególnie, jeśli cierpisz na wzdęcia, których nie potrafisz skojarzyć z konkretnymi pokarmami – być może treść pokarmowa uchyłków fermentuje, powodując nagromadzenie gazów.

Aby delikatnie oczyścić jelita – a zarazem uchyłki – należy zacząć wprowadzać do diety małe ilości otręb. Zaczynamy od dwóch łyżek rano, w jogurcie, mleku, z dżemem domowej roboty, z miodem. Nie należy przesadzać z ich ilością: jeśli przesadzimy, nasze jelita zareagują zbyt gwałtownie i niepotrzebnie przysporzymy sobie cierpień.

Po tygodniu możemy zwiększyć dawkę otręb, albo dodać płatki owsiane. Bardzo dobre efekty daje zmielone ziarno siemienia lnianego, które bardzo łagodnie przeczyszcza. Możemy dodawać łyżeczkę dziennie do porannych płatków (nie więcej).

Jak poznać, czy mamy uchyłki? Po tygodniu diety z otrębami powinniśmy się czuć lżej, a pójście do ubikacji nie będzie nam się kojarzyło z cieżką pracą. Jeśli w międzyczasie pojawi się biegunka to znak, że nie musimy zwiększać dawki błonnika, a nawet możemy ją zmniejszyć, gdyż jelita są zbyt mocno podrażnione.

Oczywiście nie możemy zapominać o uzupełnianiu diety o świeże warzywa i owoce – same otręby cudów nie zdziałają. Nawet, jeśli nie mamy uchyłków, bedziemy dzięki temu zdrowsi i będziemy mieć więcej energii.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (5)

Mindi

11 lat temu

Nie słyszałam o takiej przypadłości ale zdarzają mi się takie objawy. Zwiększę ilość wypitej wody i owowców, trochę urozmaicę dietę o otręby.

filodendron

11 lat temu

Gdy przeczytałam o mdłościach i kłuciach to mi sie rozjaśniło w głowie,myślałam ,że to jajnik ,a to mogą być te uchyłki.Zwłaszcza,że boirę tabletki ,które powodują zaparcia. Dziękuję za ten artykuł ,bo nie wiediałam ,jakie objawy daja te uchyłki.:)

pati25

11 lat temu

Myślę,że także nie mam uchyłków.Nic na to nie wskazuje.Nie mam żadnyych objawów.Jem warzywa,owoce.
Piję dużo wody.Muszę jeszcze wprowadzić do diety otręby

Basiek

11 lat temu

Mnie tez się wydaje, żę nie mam, ale kto wie,w artykule pisze, że mogą być bezobjawowe te uchyłki. No cóż, otręby lubię, mogę zjadać dwie łyżki rano, na wszelki wypadek. A kto wie 🙂

drobina

11 lat temu

Ciekawy artykuł. Uchowyłkowatości raczej nie mam, ale koniecznie muszę zwiększyć ilość wypijanych płynów. Ciągle o tym „zapominam”.

Zostaw komentarz