uchylkowatosc-jelita

Rano płaski brzuch, wieczorem – wzdęcia, a przecież nie jadłaś nic, co mogło by to spowodować. To jeden z objawów choroby uchyłkowej jelit. Czym są uchyłki w jelitach, co je powoduje i jak im zaradzić?

Jeśli masz siedzący tryb życia, nadwagę, jadasz nieregularnie i jesteś w wieku okołomenopauzalnym, jest duża szansa, że pojawiły się u Ciebie uchyłki. Szczególnie, jeśli cierpisz na wzdęcia, których nie potrafisz skojarzyć z konkretnymi pokarmami – być może treść pokarmowa uchyłków fermentuje, powodując nagromadzenie gazów.

Aby delikatnie oczyścić jelita – a zarazem uchyłki – należy zacząć wprowadzać do diety małe ilości otręb. Zaczynamy od dwóch łyżek rano, w jogurcie, mleku, z dżemem domowej roboty, z miodem. Nie należy przesadzać z ich ilością: jeśli przesadzimy, nasze jelita zareagują zbyt gwałtownie i niepotrzebnie przysporzymy sobie cierpień.

Po tygodniu możemy zwiększyć dawkę otręb, albo dodać płatki owsiane. Bardzo dobre efekty daje zmielone ziarno siemienia lnianego, które bardzo łagodnie przeczyszcza. Możemy dodawać łyżeczkę dziennie do porannych płatków (nie więcej).

Jak poznać, czy mamy uchyłki? Po tygodniu diety z otrębami powinniśmy się czuć lżej, a pójście do ubikacji nie będzie nam się kojarzyło z cieżką pracą. Jeśli w międzyczasie pojawi się biegunka to znak, że nie musimy zwiększać dawki błonnika, a nawet możemy ją zmniejszyć, gdyż jelita są zbyt mocno podrażnione.

Oczywiście nie możemy zapominać o uzupełnianiu diety o świeże warzywa i owoce – same otręby cudów nie zdziałają. Nawet, jeśli nie mamy uchyłków, bedziemy dzięki temu zdrowsi i będziemy mieć więcej energii.

Joanna Pastuszka-Roczek