Ubrania petite

Niektóre marki odzieżowe mają w swojej ofercie linię petite. Co kryje się pod tym zapożyczonym z języka obcego słowem? Czym są ubrania petite i u kogo się sprawdzą?

Zróżnicowana budowa ciała kobiet

Kobiety różnią się wieloma cechami. Część z nas ma duży biust, a część posiada małe piersi. Jedne z nas mają ładnie zarysowaną talię, a u innych praktycznie nie widać charakterystycznego wcięcia w pasie. Część kobiet może pochwalić się zgrabnymi pośladkami, a u części są one płaskie. Nie inaczej jest w przypadku wzrostu.  Wysokie kobiety bez trudu ubiorą się w każdej sieciówce. Niższe panie mają już z tym spory problem.

Moda z PRL uwzględniała podział na wysokie i niskie kobiety

Jeśli porozmawiamy z naszymi mamami, dowiemy się, że w PRL-u wybór ubrań był mocno ograniczony. Nie można było za bardzo zaszaleć z modą, kolorami i fasonami. Niemniej ubrania z tego okresu miały jedną niewątpliwą zaletę. Były dostępne w dwóch wersjach: dla niższych i wyższych kobiet. W rezultacie każda z pań wyglądała korzystnie w kreacji, którą udało jej się upolować.

Szczupła kobieta jest niska, a krąglejsza wysoka

Dziś zakłada się, że szczupłe kobiety są niskie. Rozmiar 34 jest dedykowany paniom do 164 cm. Tymczasem wiele kobiet jest drobnych, ale ma powyżej 170 cm wzrostu. Nie inaczej jest z kobietami o większym rozmiarze. Panie, które kupują sukienki w rozmiarze 40, a są niskie, mają je niemalże do ziemi. Producenci po prostu zakładają, że większy rozmiar równa się spory wzrost.

Dla kogo ubrania petite ?

Ubrania petite stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie konsumentek. Są one dedykowane niskim kobietom, u których krótkie spódniczki z tradycyjnej rozmiarówki kończą się sporo za kolanem, deformując sylwetkę.  To naprawdę świetne rozwiązanie dla niskich kobiet, które do tej pory musiały skracać wszystkie jeansy u krawcowej, ponieważ te były dla nich po prostu za długie. Jeśli masz koleżankę, dla której rybaczki, czyli spodnie ¾, stanowią optymalną długość, to znak, że powinna ona przyjrzeć się ubraniom petite. Zostały one zaprojektowane z myślą o takich kobietach jak ona.