twoja-piramida-zywienia

Wielu lekarzy oraz specjalistów zajmujących się żywieniem jest jednogłośnych odnośnie wpływu spożywanych pokarmów na nasz stan zdrowia. Otóż dieta jest przyczyną większości chorób u osób w dojrzałym wieku. Najczęstszym problemem związanym z odżywianiem się są nieodpowiednio zbilansowane posiłki oraz nadmierne i jednorodne żywienie. W rezultacie większość Polaków w dojrzałym wieku cierpi na schorzenia związane z nieprawidłową dietą, takie jak: otyłość, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory przewodu pokarmowego, osteoporoza czy próchnica zębów.

Piramida żywienia dla osób starszych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała piramidę żywienia, w której poszczególne produkty żywieniowe ułożono proporcjonalnie do częstotliwości zalecanego spożycia. Im wyżej znajduje się produkt, tym częściej powinien być spożywany. Co ciekawe u podstawy owej piramidy znajduje się aktywność fizyczna, jako fundament zdrowia i recepta na wszelkie dolegliwości. Następnie w naszym podstawowy meny powinny znajdować się przede wszystkim produkty zbożowe, takie jak chleb, kasze, ryż, czy makaron – oczywiście tylko pełnowartościowe, czyli nieoczyszczone (najlepiej z upraw ekologicznych, jeśli możecie sobie na to pozwolić). Następnymi składnikami diety są warzywa oraz owoce, spożywane codziennie w nieograniczonych ilościach oraz przetwory mleczne (nie wspominam celowo o mleku, ponieważ wielu specjalistów jest zdania, że osoby dorosłe nie powinni go spożywać). Kilka razy w tygodniu możemy jeść ryby, drób oraz jaja, natomiast czerwone mięso, słodycze oraz alkohol ograniczamy do minimum (kilka razy w miesiącu).

Wskazówki żywieniowe dla dojrzałych

Wraz z wiekiem nasz apetyt zaczyna maleć, zwłaszcza gdy dodamy do tego spadek produkcji hormonów płciowych. Niestety złe nawyki żywieniowe, z czasów młodości pozostają, przyczyniając się do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Odpowiednio zbilansowane pożywienia natomiast może nasz chronić przed różnymi chorobami. Ponieważ w wielu przypadkach, jak wspomniałem we wstępie, to właśnie nieodpowiednia dieta jest przyczyną wielu chorób wieku starszego. Osoba żywiąca się tłustymi potrawami, ma podwyższone ryzyko zawału serca lub wylewu, pijąca duże ilości alkoholu, może mieć problemy z wątrobą, trzustką lub nerkami.

Z biegiem lat zapotrzebowanie kaloryczne organizmu maleje, nie potrzebujemy już spożywać tyle jedzenia co w wieku młodzieńczym. Nasz metabolizm powoli zwalnia, a w diecie bardziej liczy się teraz jakość produktów niż ilość. Są oczywiście pewnie składniki diety, których na starość potrzebujemy w większej ilości. Przede wszystkim potrzebujemy dużo wapnia, aby ochronić nasze kości przed osteoporozą oraz witaminę D, która pomaga we wchłanianiu wapnia. Wapnia jest pod dostatkiem w mleku oraz jego przetworach, pieczywie, jajach oraz kaszach gruboziarnistych, natomiast witamina D wytwarzana jest pod wpływem promieni słonecznych. Kolejnym ważnym składnikiem diety jest cynk, który oprócz zbawiennego działania na układ hormonalny u dojrzałych mężczyzn, pomaga również w walce z chorobami – wspierając układ odpornościowy. Ważny jest także błonnik, ponieważ z wiekiem zaczynają się pojawiać problemy z trawieniem, a błonnik zawarty w pełnoziarnistych produktach zbożowych, wspiera układ trawienny.

Z biegiem lat powinniśmy zatem baczniej zwracać uwagę na to czy się odżywiamy. Nasz organizm może już nie radzić sobie z tłustymi potrawami, mięsami duszonymi w sosach, zupami doprawianymi śmietaną czy jajecznicą smażoną na boczku i kiełbasie. Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, zgodne z piramidą żywieniową, a także spożywane w mniejszych ilościach, za to częściej, najlepiej co 3–4 godziny. Pamiętaj o odpowiedniej ilości warzyw i owoców – są bogatym źródłem witamin i minerałów, dzięki którym będziesz odporny na różne choroby czy infekcje. Podstawą diety powinna być złożone węglowodany, a białko powinieneś jeść w dwóch posiłkach dziennie, najlepiej pochodzenie roślinnego, a kilka razy w tygodniu – chuda wołowinę, drób oraz jaja.

Zapamiętaj, że kluczem do dobrego zdrowia oprócz odpowiedniej diety jest aktywność fizyczna.

Borys