Encyklopedia menopauzy Menopauza
Terapia melatoniną dla dojrzałych pań

Z powodu nieodpowiedniej diety u kobiet po 40. roku życia poziom melatoniny znacznie spada. Jakie są tego konsekwencje i sposoby przeciwdziałania?
Japońscy naukowcy zbadali kobiety miedzy 40–44 rokiem życia i stwierdzili, że stężenie melatoniny w ich moczu jest o 41% mniejsze niż u kobiet w wieku 30–34 lat. Natomiast grupa kobiet w wieku 55–59lat wykazywała mniejsze o 33% stężenie melatoniny w moczu w porównaniu z młodszą grupą wiekową pań – od 50 do 54 lat.
Gdy melatoniny zaczyna brakować…
Wszelkie problemy z wydalaniem stolca, złym trawieniem czy złą pracą jelit są pierwszą i dotąd główną przyczyną zmniejszania się wydzielania melatoniny. Kobiety mają także problemy z poprawną produkcją i wydalaniem moczu, co objawia się często przewlekłymi bólami brzucha pomiędzy godzinami 2.00 a 5.00 w nocy. Jest to spowodowane złą dietą, w której przeważają produkty pochodzenia zwierzęcego, mające odczyn kwasowy, powodujący nieprawidłowe i zbyt uciążliwe dla organizmu trawienie. Problem ten nasila również zjadanie zbyt dużych ilości produktów rafinowanych, oczyszczanych i gotowanych, które upośledzają pracę układu pokarmowego.
Anna J
Z powodu nieodpowiedniej diety u kobiet po 40. roku życia poziom melatoniny znacznie spada. Jakie są tego konsekwencje i sposoby przeciwdziałania?
Niezbędny 6-HMS
Z czasem może pojawić się problem wydalania nadmiernej ilości siarczanu wraz z moczem. Jest to metabolit melatoniny, który odpowiada za jej poprawną przemianę i działanie. Brak siarczanu 6-HMS powoduje zatem spadek poziomu melatoniny we krwi. Istnieje ścisła zależność między wydzielaniem 6-HMS a nasileniem dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Największy problem z wydalaniem 6-HMS stwierdzono właśnie u kobiet z uporczywymi bólami brzucha z powodu nieprawidłowości w trawieniu i zaparć a także u kobiet z zaburzeniami snu.
Jak melatonina wpływa na przekwitanie?
Melatonina wg wielu badaczy działa stymulująco na hormony płciowe poprzez wpływ na pęcherzyki jajnikowe i odpowiednie wydzielanie progesteronu, którego dostateczna ilość w organizmie pozwala uniknąć wiele dolegliwości wieku menopauzalnego m.in. zaburzeń nastroju, zanikanie popędu płciowego i starzenia się skóry.
Anna J
Z powodu nieodpowiedniej diety u kobiet po 40. roku życia poziom melatoniny znacznie spada. Jakie są tego konsekwencje i sposoby przeciwdziałania?
Brak melatoniny u kobiet w wieku menopauzalnym przyczynia się do nasilania bądź powstawania różnych dolegliwości i chorób uznanych powszechnie przez medycynę konwencjonalną za „typowe” dla tego wieku. Okazuje się, że nie nasz wiek jest za nie odpowiedzialny, ale stan zdrowia powiązany ze stylem życia, jaki prowadziłyśmy przez lata.
Lekarze proponują zatem poddanie się terapii z włączeniem melatoniny syntetycznej w tabletkach, która wg najnowszych doniesień nie wpływa na wydzielanie hormonów płciowych u kobiet w okresie menopauzalnym. Nawet długotrwałe jej stosowanie nie zaburza gospodarki hormonalnej.
Anna J
« Zmniejsz ryzyko chorób serca
marbel63
11 lat temu
Eureka! Poczytałam trochę w Internecie i odkryłam, że czereśnie mają dużo melatoniny! (wiśnie też). Właśnie od kilku dni wcinam ogromne ilości czereśni i co? Nie budzę się w nocy! Syntetyczna melatonina słabo na mnie działała. Budziłam się w nocy i miałam dużo koszmarów.
irysek7
12 lat temu
Niedobór melatoniny zawsze kojarzył mi się tylko z zaburzeniami snu. Nie miałam pojęcia, że wpływa także na trawienie i pracę jelit.
Cenne informacje- krótki acz treściwy artykuł.
pati25
12 lat temu
Artykuł bardzo ciekawy.Nie sądziłam,że spadek melatoniny może byc przyczyną dolegliwości okresu menopauzy.
bess22
12 lat temu
No właśnie.I to ostatnie zdanie w tym artykule jest chyba najważniejsze.Uważajmy,aby nie przedobrzyć,bo można sobie zaszkodzić.
Annagata
13 lat temu
Nigdy bym nie przypuszczała,że ból brzucha,który często budzi mnie w nocy może mieć związek z obniżoną produkcją melatoniny w organizmie.Bardzo dziękuję za ten artykuł,bo otworzył mi oczy na pewne sprawy.Mam nadzieję jednak,że moje dolegliwości to nic poważnego.