Dbaj o twarz Uroda

Techniki odmładzania skóry twarzy

techniki-odmladzania-skory-twarzy

Naturalnym pragnieniem każdej osoby jest utrzymanie jak najdłużej młodego wyglądu skóry twarzy. Ugruntowaną pozycję w dermatologii i medycynie estetycznej mają technologie związane z emisją światła. Wykorzystują one zjawisko selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło.

Twarz – nasza wizytówka

W zależności od długości emitowanego światła (koloru), energia świetlna jest różnie pochłaniana przez chromofory zawarte w skórze: melaninę, hemoglobinę, kolagen. Do lat 90. XX znane były tylko lasery. Milowym krokiem było opatentowanie w 1990 r. intensywnych, impulsowych źródeł światła IPL przez dr Shimona Eckhouse’a i dr. Michaela Kreidela.

Niestety, skóra to mieszanina różnych barwników, a światło jest jednocześnie pochłaniane w różnym stopniu przez wszystkie. To powoduje, że część energii jest wykorzystywana leczniczo (usuwa zmianę zawierającą chromofor, będący naszym celem), a część niepotrzebnie podgrzewa skórę (jest pochłaniane przez inne barwniki). Stąd częsty zakaz wykonywania zabiegu na opalonej skórze – zawiera ona zbyt dużo melaniny.

Powyższy problem był impulsem do dalszego rozwoju urządzeń dla potrzeb dermatologii. I tak w 2000 r. dr Shimon Eckhouse i dr Michael Kreidel opatentowali technologię Electro-Optical Synergy (elos), łączącą energię światła i prądu wysokiej częstotliwości RF. Ponieważ własności elektryczne skóry silnie zależą od jej temperatury (tkanka cieplejsza ma niższy opór elektryczny), prąd RF, przepływając przez skórę, wybiera drogę przez tkanki wstępnie podgrzane światłem i selektywnie je dogrzewa.

Krzysztof Makarski

Naturalnym pragnieniem każdej osoby jest utrzymanie jak najdłużej młodego wyglądu. Ugruntowaną pozycję w dermatologii i medycynie estetycznej mają technologie związane z emisją światła. Wykorzystują one zjawisko selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło.

Mimo, że prąd RF w medycynie jest wykorzystywany od kilku dziesięcioleci, nowością było połączenie światła i prądu. Pozwoliło to z jednej strony zwiększyć skuteczność zabiegów, a z drugiej znacznie podnieść ich bezpieczeństwo. W tej technologii wykonywane są zarówno urządzenia laserowe, jak i impulsowe źródła światła IPL.

Wpływ chorób na skórę twarzy

Zmiany naczyniowe na twarzy mają zróżnicowaną głębokość i są różnego typu. Z tego względu nie ma jednego dobrego, uniwersalnego urządzenia, które mogłoby je usunąć. Stosowanie lasera KTP, ze względu na bardzo małą głębokość wnikania światła w skórę, daje dobre efekty tylko dla pojedynczych, bardzo drobnych naczyń, bardzo płytko położonych.

Podobnie jest z aparatami IPL – są skuteczne dla rozległych i płytkich zmian, pod warunkiem że dysponują odpowiednim zakresem długości fal oraz dużą energią. Problemem powyższych urządzeń jest jednak jednoczesne silne wchłanianie światła w melaninie w naskórku.

Można go uniknąć, stosując technologię Electro-Optical Synergy, w której nadmiar światła zmniejszono, zastępując część energii prądem RF. Jego działanie skupia się w naczyniu podgrzanym światłem i nie wpływa na melaninę.

Technologia Electro-Optical Synergy jest skuteczna dla naczyń o średnicy od 0,1 mm do 4 mm. W zależności od rodzaju zmiany zabieg wykonuje się różnymi aplikatorami. Usuwanie zmian pigmentowych na twarzy jest wykonywane aparatami IPL za pomocą tych samych aplikatorów, co usuwanie zmian naczyniowych.

Krzysztof Makarski

Naturalnym pragnieniem każdej osoby jest utrzymanie jak najdłużej młodego wyglądu. Ugruntowaną pozycję w dermatologii i medycynie estetycznej mają technologie związane z emisją światła. Wykorzystują one zjawisko selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło.

Fotoodmładzanie kontra fotostarzenie

Czynnikiem absorbującym światło jest melanina zamiast hemoglobiny, inna jest też ilość energii dostarczanej w trakcie zabiegu.

Umożliwia to równoczesne, nieinwazyjne wygładzenie powierzchni skóry i usuwanie przebarwień, nie wymagając od pacjentów rezygnacji z normalnego trybu życia. Fotoodmładzanie wykonuje się aparatami IPL. Niestety gabinety bardzo często używają aparatów o nieodpowiednich parametrach technicznych i zabieg wykonywany za ich pomocą jest nieskuteczny.

Przy większym stopniu degeneracji kolagenu (zmarszczki, bruzdy) zabieg fotoodmładzania jest niewystarczający i skóra wymaga silnego przemodelowania. Do takiego zabiegu oferowanych jest szereg różnych urządzeń. Wykorzystują one właściwość kurczenia się kolagenu pod wpływem ciepła i stymulację fibroblastów lub tworzenie nowego kolagenu na skutek mikrouszkodzeń.

Energia powodująca podgrzanie kolagenu jest dostarczana przez różne czynniki: prąd RF, światło lasera lub IPL lub przez światło i prąd RF równocześnie. Nieinwazyjny zabieg ujędrniania polega na zmianach w strukturze włókien kolagenowych pod wpływem ciepła, bez termicznego uszkadzania naskórka.

Mogą one mieć charakter objętościowy lub punktowy. Zabieg wykonuje się różnymi urządzeniami. Wykorzystują one energię prądu RF lub technologię Electro-Optical Synergy. Ważne, by dostarczana energia docierała odpowiednio głęboko i umożliwiła podgrzanie kolagenu do ok. 50 °C.

Krzysztof Makarski

Naturalnym pragnieniem każdej osoby jest utrzymanie jak najdłużej młodego wyglądu. Ugruntowaną pozycję w dermatologii i medycynie estetycznej mają technologie związane z emisją światła. Wykorzystują one zjawisko selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło.

Inwazyjny zabieg ujędrniania to inaczej ablacyjny zabieg frakcyjny. Polega na punktowym uszkodzeniu skóry w celu pobudzenia kolagenu do odtworzenia. Uszkodzenia skóry mają średnicę rzędu 200 mikrometrów i głębokość do 1 mm. Zabiegi frakcyjne są wykonywane laserami erbowymi, CO2 lub prądem RF. Działanie laserów erbowych jest bardzo powierzchowne i nadają się one tylko do odbudowy powierzchni skóry, dlatego używa się laseru CO2.

Laserowy zabieg frakcyjny wymaga kilkudniowej rekonwalescencji. W przypadku laserów skuteczność działania zmniejsza się wraz z głębokością. Problem ten eliminuje użycie frakcyjnego prądu RF. Dzięki silniejszemu przegrzaniu głębszych warstw skóry, osiąga się lepszą skuteczność przy mniejszym uszkodzeniu naskórka. Na ogół już na drugi dzień można wrócić do normalnego trybu życia.

!)left shadow=/pictures/content_picture/200x/260c2c8d1f9c2cc3fd354343b2f3a1c5.jpg!

Największą nowością są przebadane klinicznie procedury kompleksowej odnowy skóry, łączące kilka zabiegów podczas jednej wizyty w gabinecie, np. zabiegi nieinwazyjne z frakcyjnymi. Zabiegi takie można wykonywać tylko urządzeniami wykorzystującymi technologię Electro-Optical Synergy – w urządzeniach wykorzystujących samo światło lasera,* bezpośrednio po naświetleniu skóra jest nadwrażliwa na światło* i przez kilkanaście dni nie można wykonać drugiego zabiegu.

Znaczącym obszarem zastosowania lasera jest usuwanie blizn i keloidów. Blizny przerosłe usuwa się, wykonując dermabrazję laserem, CO2, keloidy poprzez usunięcie naczyń zasilających za pomocą lasera barwnikowego. W przypadku blizn potrądzikowych dobre efekty daje zabieg frakcyjny. Na ogół trzeba wykonać kilka zabiegów w odstępach co 5 tygodni.

Kosmetologia Estetyczna 2012, nr 1 (1)

Krzysztof Makarski

Komentarze (6)

babka

8 lat temu

Bardzo chciałabym poprawić sobie oczy i to nie metodą naturalną ha ha. Niestety mój strach jak będę wyglądała potem i czy wszystko przebiegnie dobrze nie pozwala mi na to. Przyznam się Wam, że już pierwszą wizytę u lekarza mam za sobą ale nie mam odwagi na dalszy ciąg, niestety.
Pewnie już „taka” zostanę 😀

dulcynea

8 lat temu

Ja również jestem zwolenniczkom , przede wszystkim ,naturalnych metod poprawiania urody . Aczkolwiek nie przekreślałabym nowoczesnych metod medycyny estetycznej.Jestem jak najbardziej za nieinwazyjnymi metodami usuwania np. drobnych defektów urody , jeśli ktoś ma na to ochotę i jeśli go na to stać:)

pati25

9 lat temu

Proponowane są różne zabiegi przy użyciu lasera.Ja jednak bym się takim zabiegom nie poddała.Są bardzo bolesne no i nie wiadomo jaki będzie efekt

drobina

9 lat temu

Sztuczne poprawianie urody, jakoś mnie nie kręci. Prędzej czy później takie zabiegi negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu.

Zostaw komentarz