Czy wiesz że...? Zdrowie

Szybsze starzenie przez metabolizm?

szybsze-starzenie-przez-metabolizm

Szybszy metabolizm to większe wydatkowanie energii, co może przyspieszyć starzenie się. Endokrynolodzy wciąż badają aspekty wydłużenia naszego życia i – przyglądają się też przyrodzie. Najszybsze zwierzęta nie żyją długo, więc może warto brać przykład z powolnych żółwi olbrzymich?

Każdy organizm wydatkuje inną ilość energii, wykorzystując ją do prawidłowego funkcjonowania; zwiększone tempo metabolizmu może prowadzić do szybszego zużycia naszych narządów (takich jak układ pokarmowy, nerki), co w efekcie przyspiesza starzenie i jest wzmacniane przez nagromadzenie substancji toksycznych, produkowanych przy większym wydatkowaniu energii.

Przeprowadzane badania nad naszą przemianą materii są pomocne w zrozumieniu niektórych z podstawowych mechanizmów starzenia się człowieka i wskazują, dlaczego obniżenie tempa metabolizmu – na przykład przez diety o niskiej zawartości kalorii, wydaje się być korzystne dla naszego zdrowia.
Sam ruch jest jednak bardzo korzystny dla zdrowia we wszystkich jego aspektach – od poprawy ukrwienia skóry po lepsze krążenie i samopoczucie.

Zdrowe wydatkowanie energii

Każdy zdrowy organizm podczas pracy zużywa energię, ale podczas wypoczynku odbudowuje ją z nawiązką. Niesamowita zdolność do adaptacji jest podstawą naszego rozwoju.
Fizjologowie informują, że osoby intensywnie trenujące mają niewielkie szanse, aby żyć tak długo jak zaprogramowała nas natura – czyli 120 lat, natomiast naukowcy podkreślają, że systematycznie aktywni fizyczne mają zdecydowanie większe szanse na wyższą jakość życia, na bycie sprawnym fizycznie, a tym samym niezależny od pomocy innych do ostatnich dni swego życia. Znaczne skrócenie starczej niepełnosprawności jest zdecydowanie większa wartością niż długie życie w chorobie, ograniczającej kontakt ze światem.

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna służy zdrowiu, wydłuża życie – ale tylko wówczas, gdy jej intensywność jest umiarkowana – zasada im więcej tym lepiej wcale się nie sprawdza. Bardzo ważna jest równowaga między pracą a wypoczynkiem. Im intensywniej pracujemy tym intensywniej powinniśmy wypoczywać.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (6)

pati25

12 lat temu

Też nie miałam o tym pojęci.Dowiedziałam się dopiero z artykułu.Zawsze uważałam,że osoby dużo ćwiczące,bardzo wysportowane,uprawijące dużoo sportu będą żyli dłużej.A tu okazuje się coś wręcz przeciwnego.

summer

13 lat temu

Kolejne prawdy życiowe, o których nie miałam pojęcia! Nie pracuję ciężko fizycznie i tak się zastanawiam, jak ten problem ma się do wysiłku umysłowego? I czy jeśli ktoś się prawie w ogóle nie relaksuje – poza czasem snu – to jest to wystarczająca regeneracja energii?

irysek7

13 lat temu

Nie miałam pojęcia o tym, że szybki metabolizm to szybsze zużywanie narządów. Zawsze z zazdrością spoglądałam na ludzi, którzy pochłaniają mnóstwo kalorii, a dzięki ich galopującemu metabolizmowi jedzenie szybko się spala.
Czyli zasada „złotego środka” sprawdza się również w wydatkowaniu energii. Nie przesadzajmy więc z wysiłkiem fizycznym i pamiętajmy o wypoczynku.

ell@

13 lat temu

„Znaczne skrócenie starczej niepełnosprawności jest zdecydowanie większa wartością niż długie życie w chorobie, ograniczającej kontakt ze światem”.
O to to to!
Można sobie być staruszkiem, skoro nie ma wyboru 😉 – byleby: zażywnym.

bess22

13 lat temu

Zasada umiarkowania zdaje się dotyczy większości spraw,z którymi człowiek ma do czynienia.Stąd prosty wniosek,aby w niczym nie przesadzać.

Zostaw komentarz