szybsze-starzenie-przez-metabolizm

Szybszy metabolizm to większe wydatkowanie energii, co może przyspieszyć starzenie się. Endokrynolodzy wciąż badają aspekty wydłużenia naszego życia i – przyglądają się też przyrodzie. Najszybsze zwierzęta nie żyją długo, więc może warto brać przykład z powolnych żółwi olbrzymich?

Każdy organizm wydatkuje inną ilość energii, wykorzystując ją do prawidłowego funkcjonowania; zwiększone tempo metabolizmu może prowadzić do szybszego zużycia naszych narządów (takich jak układ pokarmowy, nerki), co w efekcie przyspiesza starzenie i jest wzmacniane przez nagromadzenie substancji toksycznych, produkowanych przy większym wydatkowaniu energii.

Przeprowadzane badania nad naszą przemianą materii są pomocne w zrozumieniu niektórych z podstawowych mechanizmów starzenia się człowieka i wskazują, dlaczego obniżenie tempa metabolizmu – na przykład przez diety o niskiej zawartości kalorii, wydaje się być korzystne dla naszego zdrowia.
Sam ruch jest jednak bardzo korzystny dla zdrowia we wszystkich jego aspektach – od poprawy ukrwienia skóry po lepsze krążenie i samopoczucie.

Zdrowe wydatkowanie energii

Każdy zdrowy organizm podczas pracy zużywa energię, ale podczas wypoczynku odbudowuje ją z nawiązką. Niesamowita zdolność do adaptacji jest podstawą naszego rozwoju.
Fizjologowie informują, że osoby intensywnie trenujące mają niewielkie szanse, aby żyć tak długo jak zaprogramowała nas natura – czyli 120 lat, natomiast naukowcy podkreślają, że systematycznie aktywni fizyczne mają zdecydowanie większe szanse na wyższą jakość życia, na bycie sprawnym fizycznie, a tym samym niezależny od pomocy innych do ostatnich dni swego życia. Znaczne skrócenie starczej niepełnosprawności jest zdecydowanie większa wartością niż długie życie w chorobie, ograniczającej kontakt ze światem.

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna służy zdrowiu, wydłuża życie – ale tylko wówczas, gdy jej intensywność jest umiarkowana – zasada im więcej tym lepiej wcale się nie sprawdza. Bardzo ważna jest równowaga między pracą a wypoczynkiem. Im intensywniej pracujemy tym intensywniej powinniśmy wypoczywać.

dr Paweł F. Nowak