szczepionka-na-wzw

WZW jest chorobą zakaźną, w związku z tym można jej uniknąć. Grunt to profilaktyka i… ostrożność. Szacuje się, że 60% zakażeń następuje w zakładach służby zdrowia. W Polsce występuje rocznie 4-6 tysięcy zachorowań, głównie wśród dorosłych (20-24 lat) i w podeszłym wieku przewlekle chorujących.

 

  • Zwiększenie uodpornienia – szczepionka przeciw WZW

WZW A jest stosunkowo niegroźną choroba i przeważnie nie jest konieczne stosowanie leczenia. Istnieje szczepionka przeciwko HAV. Aby uniknąć zakażenia trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Zakażenie HBV wymaga przeważnie hospitalizacji. Sposób leczenia zależy od nasilenia objawów choroby, przeważnie stosuje się leczenie zachowawcze i mające na celu usunięcie wirusa z organizmu. Dużo lepszą metodą walki z wirusem wywołującym WZW B jest szczepionka, która z dużą skutecznością może zabezpieczyć przed wirusem typu B.

Najtrudniejsza sytuacja pojawia się, gdy mamy do czynienia z wirusem HCV. Leczenie jest bardzo kosztowne, długotrwałe, a mimo tego perspektywy wyleczenia są stosunkowo małe. Co gorsza nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko temu typowi wirusa. Jedynym sposobem, aby ustrzec się zakażenie HCV pozostaje przestrzeganie zasad higieny i unikanie sytuacji w których może dojść do zakażenia.

Zaszczep się!

Szczepienia obowiązkowe finansowane z budżetu państwa:

  • Noworodki
  • Młodzież w wieku 14 lat
  • Pracownicy służby zdrowia
  • Studenci medycyny i słuchacze szkół pielęgniarskich

Szczepienia zalecane, finansowane z budżetu państwa:

  • Pacjenci przygotowywani do planowych zabiegów operacyjnych

Zuzanna Górka