Słodycze a dieta - czy naprawdę trzeba z nich rezygnować
AdobeStock, sublicencja udzielona przez partnera

Na każdym kroku otaczają cię słodkie pokusy. Koleżanka z pracy częstuje ciastem, w piekarni kuszą pączki, a do popołudniowej kawy tak bardzo pasuje kawałek czekolady… Wciąż masz ochotę na słodkości, a jednocześnie chciałabyś pozbyć się kilku kilogramów. Jak schudnąć, nie odmawiając sobie wszystkich słodkich przyjemności? Czy faktycznie trzeba zrezygnować ze słodyczy, będąc na diecie?

Cukier a zdrowie

Cukry rozumiane jako węglowodany są niezbędnym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Dostarczają energię, której potrzebują wszystkie mięśnie i narządy, a zwłaszcza mózg, by funkcjonować prawidłowo. Dietetycy dzielą węglowodany na proste i złożone. O ile węglowodany złożone, które znajdziemy m.in. w produktach takich jak: kasze, płatki, makarony i pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, pozytywnie oddziałują na organizm, o tyle węglowodany proste spożywane w zbyt dużych ilościach mogą rzutować na nasze zdrowie i sylwetkę.  Występują one zarówno w bardzo zdrowych produktach, takich jak owoce czy miód, jak i nieco bardziej kontrowersyjnych jak jasne pieczywo, białe makarony, słodkie napoje i słodycze.

Czy będąc na diecie, można jeść słodycze?

Wciąż masz ochotę na słodycze? Dobra wiadomość jest taka, że znaczenie ma nie tyle, czy spożywasz cukier, a ile go spożywasz. Najważniejsza jest tu ilość. W diecie odchudzającej najistotniejszy jest deficyt kaloryczny. Jeśli włączysz słodycze w dzienną pulę kalorii, nie przytyjesz. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na słodkości w małych ilościach.

Słodycze na diecie – jakie wybrać?

W diecie odchudzającej liczba kalorii jest zmniejszona, by spowodować ubytek masy ciała. Warto więc, by kalorie, które możemy spożyć, miały w sobie jak największy ładunek odżywczy, tzn. zawierały jak największą ilość witamin i mikroelementów. Innymi słowy, jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz zdrowe słodycze zawierające wartościowe składniki. Rodzynki, daktyle, morele, orzechy, świeże owoce, np. banany, pełnoziarniste mąki i płatki, kakao lub gorzka czekolada, wiórki kokosowe, nasiona chia – to między innymi z tych składników wyczarujesz przepyszne fit słodycze. Możesz również poszukać gotowych zdrowych słodyczy. Batonik daktylowo-orzechowy to zdecydowanie lepsza opcja, niż tradycyjne batony o nieciekawym składzie.

Kiedy najlepiej sięgać po słodycze?

Najlepiej po słodycze sięgać wtedy, kiedy mamy szansę je spalić, a więc do południa. W późniejszych godzinach tempo metabolizmu spada i pozostaje mało czasu, by ciało poradziło sobie z nadmiarem kalorii. Przed wysiłkiem fizycznym i intelektualnym słodycze również nie są najgorszym pomysłem i możesz po nie sięgnąć bez wyrzutów sumienia – zapewnisz sobie energię do działania!

Nie ulega wątpliwości, że cukier jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak pamiętać o umiarze i zachowaniu pełnowartościowej diety.