Styl życia

Co daje nam damski boks?

Co daje nam damski boks

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Boks zalicza się do sztuk walki. Często kojarzy nam się z agresją i rozrywką dla osób z marginesu. To jednak bardzo krzywdzące przekonanie. Wykazano bowiem, że boks korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Osoby, które go uprawiają, często na co dzień prowadzą własne firmy i nie mają nic wspólnego z agresywnymi zakapiorami zaczepiającymi innych. Co daje nam damski boks?

Spis treści:

  1. Poprawa koncentracji i doskonalenie intuicji
  2. Damski boks, czyli sposób na stres
  3. Poczucie sprawczości i asertywność
  4. Wyładowanie złości poprzez aktywność fizyczną
  5. Sporty walki zwiększają nasze poczucie bezpieczeństwa
  6. Co daje nam boks?

Poprawa koncentracji i doskonalenie intuicji

Panie, które zdecydowały się uprawiać boks, bardzo często podkreślają, że poprawie uległa ich zdolność koncentracji i spostrzegawczość. Zaczęły one dostrzegać rzeczy, które wcześniej uszłyby ich uwadze. Damski boks wyostrza zmysły i stanowi doskonały trening intuicji. Dzięki niemu możemy dostrzec niepokojące zachowania innych, zanim dojdzie do tragedii. Jeśli nauczymy się wyprzedzać pewne zdarzenia, czyli zauważymy, że w kimś wzbiera agresja, to możemy uniknąć poważnych problemów.

Damski boks, czyli sposób na stres

Co daje nam damski boks oprócz wyżej wspomnianego skupienia? Okazuje się, że całkiem sporo. Kobiety podkreślają wyraźnie, że nie ma on nic wspólnego z agresją. Nie chodzi w nim o to, aby skrzywdzić partnera z ringu. Boks, podobnie jak inne sztuki walki, pozwala na rozładowanie stresu, który gromadzi się w nas nieustannie. Martwimy się problemami w pracy, sytuacją gospodarczą, inflacją, trudnościami wychowawczymi i kłótnią z mężem. Często wręcz czujemy, jak zalewają nas trudne emocje, nie pozostawiając przy tym miejsca na oddech. To bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Ponadto przewlekły stres osłabia odporność, wpływa negatywnie na trawienie, może też prowadzić do depresji czy stanów lękowych. Trzeba zatem znaleźć sposób na rozładowanie napięcia nerwowego. Damski boks idealnie się do tego nadaje.

Poczucie sprawczości i asertywność

Damski boks uczy nas też sprawczości i wychodzenia z inicjatywą. Wiele osób na co dzień boi się wyrazić wprost swoje zdanie. Nie chcemy też interweniować, gdy widzimy agresywną osobę, ponieważ boimy się, że same padniemy ofiarą przemocy. Jednak damski boks daje nam poczucie sprawczości, czujemy, że w razie czego obronimy się, dlatego nie musimy milczeć, gdy sąsiad budzi nas w środku nocy głośną muzyką, a inny rzuca niedopałki papierosów na nasz balkon. Damski boks uruchamia w kobietach asertywność. Mężczyźni na ogół nie mają z nią problemu. Nie boją się bowiem tak bardzo reakcji otoczenia. Nie dostrzegają w niej potencjalnego zagrożenia.

Wyładowanie złości poprzez aktywność fizyczną

Poza tym w każdej z nas czasem wzbiera złość. Jesteśmy wściekłe, bo spotykamy się z niesprawiedliwym traktowaniem, przyjaciółka nas zawiodła, a szef nie zauważył przy przyznawaniu awansu. Często w takich sytuacjach wyładowujemy swoją złość na bliskich. To bezpieczny obiekt, zazwyczaj nie odpowie nam tym samym ani się nie obrazi. Jest to jednak bardzo krzywdzące podejście. Boks pozwala rozładować negatywne emocje, nie wyrządzając przy tym nikomu przykrości.

Sporty walki zwiększają nasze poczucie bezpieczeństwa

Ile razy chciałaś pójść na koncert albo spotkać się z przyjaciółką, ale rezygnowałaś z tej aktywności, ponieważ obawiałaś się późnego powrotu do domu? Niestety nie brakuje agresywnych mężczyzn, w tym potencjalnych gwałcicieli. Mamy obecnie duży problem z alkoholizmem i narkomanią. Po tego typu substancjach wiele osób traci kontrolę nad sobą i krzywdzi innych. Dobrze nie być bezbronną w obliczu zagrożenia. Damski boks stwarza nam realną możliwość obrony, gdy trafimy na jakiegoś zakapiora. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o środkach bezpieczeństwa. Najlepiej nie wracać samej w środku nocy. Z drugiej strony nawet zamówienie taksówki bywa ryzykowne, ponieważ nie wiemy, kto po nas przyjedzie i czy nas nie skrzywdzi. Damski boks pozwala obronić się przed przemocą, w tym tą o charakterze seksualnym.

Co daje nam boks?

Czy wiesz, że uprawiając boks, możesz poprawić wygląd sylwetki i ulepszyć swoją sprawność fizyczną? Dobra kondycja to coś, co przyda nam się w każdym wieku. Boks dodaje też pewności siebie i pozwala lepiej panować nad emocjami. Może warto pomyśleć o zapisaniu się na sztuki walki?

Dodaj komentarz