slodkie-tajemnice-piernika

Krakowska panna, warszawski trzewik, wódka gdańska – tradycja mówi, że są najlepsze w Polsce. Za to po pierniki koniecznie musimy udać się do Torunia. Co sprawia, że to ciemne ciasto jest tak niezwykłe?

Piernik długodojrzewający

  • CIASTO: 0,5 l. miodu, 300 g cukru, 1 kostka margaryny, 1 kg. i 1 szklanka mąki tortowej, 3 jajka, 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, 1/2 szklanki mleka, szczypta soli.
  • PRZYPRAWY: 2 łyżeczki cynamonu, 2 łyżeczki imbiru, 1/2 łyżeczki pieprzu, pół łyżeczki goździków, 1 czubata łyżka ciemnego kakao.
  • BAKALIE: 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich, 1/2 szklanki posiekanej skórki pomarańczowej, 1/2 szklanki rodzynek.

Miód, cukier i tłuszcz przełożyć do garnka i na małym ogniu podgrzać , stale mieszając, aż wszystkie składniki się połączą. Następnie masę ochłodzić i dodać do niej mąkę, jajka, sól, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku oraz przyprawy. Rodzynki umyć i osączyć i posiekać .

Ciasto zmiksować lub wyrobić w misie , następnie dodać wcześniej przygotowane bakalie. Tak urobione ciasto przełożyć do szklanego naczynia przykryć folią spożywczą oraz okryć
podwójnie złożoną ściereczką. Naczynie z ciastem odłożyć do leżakowania na 4-6 tygodni w chłodne miejsce lecz nie do lodówki.

Blachę do pieczenia wysmarować tłuszczem i wysypać mąką. Wyłożyć warstwę ciasta nie większą niż 5 cm, ponieważ podczas pieczenia bardzo rośnie. Piec 40-45 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180-200 st. C.

Po upieczeniu i ostudzeniu placek owinąć w ściereczkę i odstawić na 7-10 dni, aż ciasto zmięknie.

Piernik można przekroić na dwie warstwy środek uzupełniając dowolną konfiturą ( np. różaną) lub powidłami śliwkowymi . Na koniec polać polewą czekoladową lub dowolnym lukrem .

A. Adamek