Poradnik pacjenta Profilaktyka

Skierowanie do lekarza

skierowanie-do-lekarza

Nie wszystkie choroby można wyleczyć dzięki wizycie u lekarza pierwszego kontaktu – bardzo czesto potrzebujemy bardziej szczegółowych badań lub wizyty u specjalisty. Lekarz wystawia nam wtedy skierowanie. Co to takiego?W drodze do specjalisty

Specjalista to ekspert w danej dziedzinie medycznej, często o bardzo wąskim polu zainteresowań. Zajmuje się przypadkami chorób, których nie da się wyleczyć bądź zdiagnozować prostymi metodami, dlatego tak ważne jest, by trafiali do niego pacjenci, którzy naprawdę potrzebują jego pomocy.

Lekarz pierwszego kontaktu (lub każdy inny lekarz współpracujący z NFZ) ocenia, na podstawie swojej wiedzy, czy nasza choroba rzeczywiście wymaga pomocy specjalisty. Jeśli tak, wystawia skierowanie, dzięki któremu nasz przypadek zostanie dogłębnie zbadany.

Bardzo ważne jest, by lekarz prowadzący załączył do skierowania wyniki naszych badań! Dzięki nim specjalista będzie mógł szybko zapoznać się z naszym przypadkiem i nie będzie potrzeby wykonywania dodatkowych badań i niepotrzebnego wydłużania procesu leczenia.

Pod opieką specjalisty

Specjalista ma obowiązek poinformować naszego lekarza rodzinnego o przebiegu leczenia – dzięki temu nie musimy po każdą nową receptę ponownie rejestrować się w poradni specjalistycznej. Po lekarstwo możemy przyjść do najbliższej przychodni, gdzie jesteśmy zarejestrowani.

Jeśli w nowym roku kontynuujemy leczenie u danego specjalisty, nie jest nam potrzebne nowe skierowanie.

Joanna Pastuszka-Roczek

Nie wszystkie choroby można wyleczyć dzięki wizycie u lekarza pierwszego kontaktu – bardzo czesto potrzebujemy bardziej szczegółowych badań lub wizyty u specjalisty. Lekarz wystawia nam wtedy skierowanie. Co to takiego?

Do kogo bez skierowania?

Samodzielnie możemy się zarejestrować u następujących specjalistów:

  • ginekologa i położnika,
  • stomatologa,
  • dermatologa,
  • wenerologa,
  • onkologa,
  • okulisty,
  • psychiatry.

Leczenie pilnie potrzebne

Jeśli nasz stan zdrowia tego wymaga, lekarz na skierowaniu zaznacza, że badanie jest pilne. Jeśli nie ma takiej adnotacji, stan pacjenta uznany jest za stabilny, a wiec nie wymagający szybkiej diagnozy.

Oczywiście kiedy chorujemy, chcemy jak najszybciej być zdrowi, jednak kolejki do specjalistów bywają długie, a okres oczekiwania może sięgać nawet kilku miesięcy. Kiedy oczekujemy na wizytę, warto monitorować swój stan zdrowia i z każdą zmianą umawiac sie ponownie na wizytę u lekarza rodzinnego.

Joanna Pastuszka-Roczek

Nie wszystkie choroby można wyleczyć dzięki wizycie u lekarza pierwszego kontaktu – bardzo czesto potrzebujemy bardziej szczegółowych badań lub wizyty u specjalisty. Lekarz wystawia nam wtedy skierowanie. Co to takiego?

Nie każdy musi czekać w kolejce. Prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, a więc i opieki specjalistycznej poza kolejnością mają:

  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi,
  • Zasłużeni Dawcy Przeszczepu,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci,
  • uprawnieni żołnierze lub pracownicy w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju,
  • weterani poszkodowani korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawą do skorzystania z wizyty u lekarza specjalisty bez kolejki jest aktualny dokument potwierdzający te uprawnienia.

(tekst powstał w oparciu o informacje zamieszczone na oficjalnej stronie NFZ)

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (3)

drobina

11 lat temu

Wszystko to pięknie wygląda w …artykule. Rzeczywistość nie jest taka różowa. Co z tego, że od lekarza pierwszego kontaktu , dostaniemy skierowanie do specjalisty, jak do tego specjalisty czasami trzeba czekać rok? Często kończy się na tym, że leczymy się u specjalisty prywatnie, bo kolejki trochę mniejsze. Czy tak powinno być? Przecież nie każdego stać na prywatne leczenie. Pracujemy przez wiele lat, płacimy składki, a jak zaczynamy podupadać na zdrowiu, to nie mamy się gdzie leczyć.

sara

11 lat temu

mój mąż jest pod opieką kardiologa,ale wizyta w tej poradni przypada mu co 4 m-ce,a leki bierze codziennie więc wypisuje mu lekarz rodzinny receptę raz w miesiącu,tylko że dokładnie nie wiem jak to jest z ulgami w lekach

pati25

11 lat temu

Artykuł ciekawy dla każdego pacjenta.Lekarz rodzinny sam powinien takie skierownie wystawić.A nie zawsze tak jest.Nieraz pacjent sam prosi lekarza rodzinnego o skierowanie do specjalisty

Zostaw komentarz