Skąd się bierze zazdrość i jak z nią walczyć

Zazdrość to niezwykle destrukcyjne uczucie, które oddala nas od ukochanej osoby, zamiast do niej przybliżać. Niestety, w pewnym momencie staje się bardzo uciążliwa dla obydwu stron. Skąd się bierze zazdrość i jak z nią walczyć?

Zazdrość a niska samoocena

Zazdrość zazwyczaj ma związek z niską samooceną. Osoba, która ją odczuwa, z reguły nie wierzy w siebie dostatecznie mocno. Uważa, że inni ludzie są od niej atrakcyjniejsi pod względem wyglądu, pozycji zawodowej, umiejętności interpersonalnych, w rezultacie istnieje spora szansa, że któryś z nich stanie się interesujący dla ich partnera. Osoby zazdrosne boją się, że ich ukochany/ukochana dostrzeże niedoskonałości w ich wyglądzie i/lub charakterze, przez co dopuści się zdrady.

Lęk przed utratą atrakcyjnego partnera

Niektóre osoby paraliżuje lęk przed związkiem z atrakcyjną osobą. Mogą ją bardzo kochać i jednocześnie równie mocno obawiać się jej utraty. Wielu mężczyzn zakłada, że atrakcyjna kobieta z pewnością spotka się z zainteresowaniem wielu facetów, któryś z nich może się od nich okazać lepszy, w rezultacie ona wybierze właśnie jego.

Zazdrość jest irracjonalna

Zazdrość często nie ma racjonalnych podłoży. Po prostu z góry zakładamy, że druga osoba jest bardzo atrakcyjna, a my na nią nie zasługujemy, więc z pewnością wydarzy się coś złego. To błędny tok myślenia, bowiem dla każdego liczą się inne cechy. Bardzo często zazdrośnicy nie doceniają samych siebie. Dla niej np. jesteś inteligentnym, czułym, troskliwym, dobrym i przystojnym facetem, przy którym czuje się bezpiecznie. Sam siebie oceniasz jako nudnego nieudacznika, któremu wiele brakuje do ideału.

Dziennik dobrych gestów

Zazdrość często nie ma związku z zachowaniem drugiej osoby. To ty sam ją karmisz i to ty sam musisz ją poskromić. Możesz zacząć robić to stopniowo, zacznij od prowadzenia dzienniczka dobrych gestów. Spisuj w nim wszystko, co dobrego spotkało cię ze strony ukochanej osoby.  Miła wiadomość od ukochanej osoby, jej całus, uśmiech, prośba o radę, przytulanie się, złapanie za rękę, każdy wypowiedziany komplement, radość z twojego telefonu etc. Ani się obejrzysz, a uzbiera się tego naprawdę sporo.

Doceń przejawy uczucia partnera

Osoby zazdrosne często mają problem, by dostrzec pozytywne gesty drugiej osoby, które świadczą o jej miłości. Natomiast uwielbiają analizować potencjalne zagrożenia i przypisywać znaczenie zdarzeniom bez znaczenia.  Zobacz, ile dobrych emocji daje ci druga osoba. Ona często pisze do ciebie pierwsza, jest dla ciebie miła i czuła. Chce się z tobą spotkać, przytulić do ciebie, często mówi ci komplementy etc. Naucz się dostrzegać dobro w jej zachowaniu i traktować je jako argument na swoją korzyść.

Jeśli masz problem z oceną zachowania drugiej osoby, pogadaj na ten temat z przyjaciółmi i zaufaj im, jeśli postrzegają jakiś gest jako pozytywny, choć ty dostrzegłeś w nim element przedmiotowego traktowania.