seks z nosicielem wirusa HIV

Seks z nosicielem wirusa HIV potencjalnie może zakończyć się zakażeniem zdrowego partnera. Choć prezerwatywa znacząco obniża to ryzyko, nie daje nam 100-procentowej gwarancji, że zbliżenie zakończy się pomyślnie.  Specjalnie dla ciebie postanowiliśmy zebrać wszystkie informację, które powinnaś znać na temat ryzyka zarażenia się wirusem HIV drogą płciową.

Seks z nosicielem wirusa HIV może zakończyć się tragicznie, ale nie musi. Ryzyko zależy od wielu czynników, między innymi od tego, czy korzystamy z prezerwatyw, gdzie kupiliśmy kondomy, czy mamy jakieś rany i otarcia oraz od ogólnego stanu zdrowia. Z badań naukowych wynika, że nie każde zbliżenie bez zabezpieczenia z nosicielem wirusa HIV, kończy się zakażeniem. Jednak nieużywanie kondomów to lekkomyślność i igranie z losem. Przypomina to poniekąd grę w rosyjską ruletkę. Jeśli nie chcemy się zarazić wirusem HIV, zawsze uprawiajmy seks z zabezpieczeniem.  Choć niektórzy twierdzą, że w stałych związkach można zrezygnować z kondomów, lepiej używać ich zawsze. Nigdy nie mamy pewności, że nasz partner nie uległ zakażeniu podczas wizyty u dentysty czy fryzjera. Niestety, pomimo licznych kampanii edukacyjnych, kosmetyczki, fryzjerzy i dentyści wciąż lekceważą zagrożenie. Czasem perspektywa zaoszczędzenia kilku-kilkunastu złotych jest tak silna, iż ryzykują oni zdrowie swoich klientów.  Para, która planuje powiększenie rodziny, powinna wcześniej poddać się szczegółowym badaniom.  Dotyczy to także kobiet w ciąży. Jeśli wirus HIV zostanie wcześnie wykryty, lekarze mogą podjąć specjalnie środki bezpieczeństwa, dzięki którym nosicielka może urodzić zdrowe dziecko.

Ilość wirusa HIV we krwi a ryzyko zakażenia

Czynnikiem, który determinuje ryzyko zakażenia wirusem HIV, jest ilość tego retrowirusa w krwi nosiciela.  Szacuje się, że przy 10-krotnym wzroście stężenia wirusa, ryzyko zarażenia partnera seksualnego wzrasta 3-krotnie.  Przyjmowanie przez osobę zakażoną właściwie dobranych leków antyretrowirusowych obniża ryzyko zarażenia, ale go nie wyklucza!

Naukowcy udowodnili, że stężenie wirusa HIV we krwi jest największe u osób, które zaraziły się stosunkowo niedawno.  W tym przypadku statystyki dla partnerów uprawiających seks z nosicielem są pesymistyczne. Szacuje się, że jedno na dziesięć zbliżeń kończy się zakażeniem.  Pamiętajmy jednak, że statystyki bywają zwodnicze. Już przy pierwszym kontakcie seksualnym z nosicielem wirusa HIV może dojść do zakażenia!

seks z osobą zakażoną HIV

Seks z nosicielem wirusa HIV – czy w ogóle jest możliwy?

Osoby, które są w stałym związku z nosicielem wirusa HIV, nie muszą ulec zakażeniu ani całkowicie rezygnować z seksu.  Po pierwsze,  prezerwatywy znacząco obniżają ryzyko przeniesienia wirusa. Po drugie, zauważono, że stosowanie leków antyretrowirusowych znacząco obniża stężenie wirusa HIV we krwi, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko zakażenia partnera drogą płciową.

Czy prezerwatywa chroni przed HIV?

Na koniec garść ciekawostek. Szacuje się, że prawidłowe stosowanie prezerwatyw obniża ryzyko zakażenia wirusem HIV o 78%.  Z kolei obrzezanie, któremu poddawani są mężczyźni w niektórych kręgach kulturowych, obniża ryzyko zakażenia HIV o 48%. Seks zdrowej kobiety z nosicielem wirusa HIV jest bardziej niebezpieczny od zbliżenia zdrowego mężczyzny z nosicielką.  Kobiety bardzo często zmagają się z infekcjami intymnymi,  co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia.  Ponadto predysponuje je również budowa anatomiczna.

Irmina Cieślik