Dbaj o zdrowie Zdrowie

Rozgrzewające maści

rozgrzewające maści

Kiedy pojawia się przeziębienie, ból mięśni i stawów, najczęściej sięgamy po domowe sposoby leczenia. Jednym z nich jest maść rozgrzewająca. Jak działają maści rozgrzewające?

Co to jest maść rozgrzewająca?

To naturalny środek, który jest stosowany w stanach przeziębień, przy problemach z górnymi drogami oddechowymi, przy bólach głowy, mięśni i bólach stawowo-kostnych. Efekt rozgrzewania jest wynikiem działania składników czynnych, które pobudzają zakończenia nerwów czuciowych i wywołują przekrwienie skóry.

Maść rozgrzewa i…?

I ma jeszcze wiele dobroczynnych zastosowań. Przede wszystkim stosowana jako środek pomocniczy w przeziębieniach pomaga oczyścić drogi oddechowe i ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Może być używana również do inhalacji w przewlekłych nieżytach nosa i górnych dróg oddechowych. Ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające, dlatego dobrze sprawdza się też przy bólach głowy i migrenach. Maść rozgrzewająca jest szczególnie lubiana przez sportowców – rozgrzewa mięśnie przed wysiłkiem fizycznym, może być również stosowana przed treningiem w chłodne dni. Ponadto świetnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju kontuzjach: nadwyrężeniach, stłuczeniach, obrzękach, bólach mięśni, bólach stawów, bólach kręgosłupa.

M. Witczak

Kiedy pojawia się przeziębienie, ból mięśni i stawów, najczęściej sięgamy po domowe sposoby leczenia. Jednym z nich jest maść rozgrzewająca. Jak działają maści rozgrzewające?

Co znajdziemy w maściach rozgrzewających?

Maści rozgrzewające są robione na bazie naturalnych składników czynnych. Zawierają przede wszystkim różnego rodzaju olejki eteryczne, mentol, kamforę i mieszankę ziół. Nie wolno stosować maści w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na dołączoną ulotkę. Nie używamy także maści w okolicach jamy ustnej, oczu oraz błon śluzowych. Innymi przeciwwskazaniami są świeże otarcia i rany na skórze. Przed zastosowaniem u dzieci zawsze należy skonsultować się z farmaceutą, który doradzi, jaki specyfik jest odpowiedni dla najmłodszych. Dzieci nie mogą być smarowane maścią z zawartością kamfory, która może spowodować u nich silne zatrucie organizmu.

Najbardziej znaną maścią rozgrzewającą jest maść końska. Wbrew nazwie nie ma ona z końmi nic wspólnego. Ta stara, ludowa receptura – mieszanka ziół, kamfory i mentolu – od wieków rozgrzewa nasze obolałe mięśnie i kości.

Kto z nas chociaż raz nie poratował się w biedzie rozgrzewającą mocą maści?

M. Witczak

Komentarze (4)

filodendron

8 lat temu

Wczoraj strasznie latały mi nogi noca- zespół niespokojnych nóg – tabletki nie pomogły – dopiero końska maść chłodzącą sprawila,ze mogłam spokojnie zasnać.

pati25

11 lat temu

Ja nie stosuję żadnych maści rozgrzewających.Pamiętam z dzieciństwa,że jak byliśmy z bratem przeziębieni to mama smarowała nam klatkę piersiową olejkiem kamforowym

drobina

11 lat temu

Przeważnie podchodzę z rezerwą do różnych preparatów, ale maść końską też mogę polecić. Stosuję ją od wielu lat i jestem z niej bardzo zadowolona.

filodendron

11 lat temu

kiedyś mój mąż po długiej podróży samochodem zawsze narzekał na bóle pleców.Od czasu ,gdy przed podróżą smaruję mu plecy maścią końską nie odczuwa żadnego bólu.

Zostaw komentarz