Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Ropniak opłucnej

ropniak-oplucnej

Ropniak opłucnej najczęściej występuje u kobiet w wieku podeszłym, które będąc mniej odpornymi częściej niż inne grupy wiekowe chorują na zapalenia oskrzeli i płuc. To właśnie w wyniku tych chorób może pojawić się ropniak.

Nic nie dzieje się samo z siebie. Aby z zapalenia płuc powstał ropniak opłucny musiało dojść wcześniej do zaniedbania leczenia choroby albo wykrycia zapalenia już w późnym stadium.

Rozpoznanie ropniaka ustala się na podstawie punkcji opłucnej, wówczas stwierdza się obecność treści o charakterze ropnym. Niezbędne jest także badanie rentgenowskie uwidaczniające i wskazujące na obecność płynu w jamie opłucnej. Punkcję stosuje się zazwyczaj we wczesnym stadium gdy ropa nie jest gęsta.

Podczas powstawania ropniaka dochodzi do wniknięcia drobnoustrojów miąższu płucnego do jamy opłucnej, wskutek tego powstaje ropniak opłucnej. Oprócz powikłań pozapalnych płuc przyczynami ropniaka opłucnej może być zropnienie wysięku lub krwiaka.

Charakterystycznymi przy ropniaku opłucnej objawami są:

  • wysoka gorączka,
  • dreszcze,
  • leukocytozy,
  • duszność,
  • niewydolność oddechowa
  • obecność specyficznego płynu w opłucnej.

W leczeniu ropniaka opłucnej stosuje się punkcje, odsysanie ropy – co jest możliwe i łatwe do wykonania we wczesnym stadium. W późniejszych stadiach niezbędne jest chirurgiczne usunięcie zgrubiałej błony ropniaka i dopiero później odsysanie ropy. W przypadku przewlekłego ropniaka stosuje się drenaże zamknięte lub ssące przy jednoczesnej terapii antybiotykowej. Najczęściej jednak przewlekły ropniak opłucnej prowadzi do zwłóknienia klatki piersiowej

ALNG

Komentarze (5)

pati25

12 lat temu

Aż wstyd się przyznac…..Żyję na tym świecie już 44 lata i dopiero z tego artykułu dowiedziałam się,że jest taka choroba.Z tego co czytałam to nie jest to jakaś lekka choroba i może dojśc do powikłań

malgosia74

12 lat temu

Z tego co mi wiadomo, to leczenie ropniaka opłucnej jest jednym z najtrudniejszych wyzwań w chirurgii ze względu na długi czas hospitalizacji, wysokie koszty, częste powikłania oraz wysoką śmiertelność. Wymaga zróżnicowanego podejścia uwzględniającego: stan ogólny pacjenta, rozmiary i lokalizację ropniaka, czas trwania choroby, współistniejące patologie w płucu i jego sąsiedztwie oraz doświadczenie chirurga. Najlepsze rezultaty daje leczenie we wczesnej fazie ropniaka z zastosowaniem: antybiotykoterapii, drenażu opłucnej lub drenażu z podawaniem fibrynolityków, wideotorakoskopii. Ropniaki w późnej fazie włóknikowo-ropnej i fazie organizacji wymagają zwykle torakotomii z dekortykacją. Zły stan ogólny, współistniejące choroby oraz powikłania leczenia chirurgicznego związane są z wysokim odsetkiem niepowodzeń i śmiertelności. Jestem takiego samego zdania jak Pani gwolska nie lekceważmy żadnych sygnałów wysyłanych przez nasz organizm…

gwolska

12 lat temu

Straszna choroba. Dopiero tutaj dowiaduję się, jakie choroby atakują kobiety w wieku podeszłym. Jak z tego wynika, to nie należy zaniedbywać wszelkich sygnałów, jakie nam organizm wysyła.

Zostaw komentarz