Rekonwalescencja po laserowej korekcie wzroku
Grafika dostarczona przez partnera

Laserowa korekcja wad wzroku to metoda polegająca na zmianie kształtu rogówki w taki sposób, by promienie padające na siatkówkę tworzyły wyraźny obraz. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych metod trwałej korekcji wzroku, na którą mogą zdecydować się pacjenci w wieku 20-60 lat. Wiele osób planujących zgłoszenie się do kliniki okulistycznej zastanawia się nad tym, jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące rekonwalescencji po laserowej korekcie wzroku.

Jakie czynniki mają wpływ na długość rekonwalescencji?

Korekcja laserowa wzroku to zabieg, który wymaga dobrego planu – choć sama procedura trwa zaledwie 20 sekund, powrót do codziennej aktywności może zająć kilka miesięcy. Na długość i przebieg trwania rekonwalescencji mają wpływ następujące czynniki:

  • Wybór metody zabiegu – proces rekonwalescencji po powierzchownych metodach korekcji wzroku, takich jak zabieg PRK i zabieg EBK, przebiega dłużej niż w przypadku innych metod, a pełną ostrość widzenia można uzyskać dopiero po 2-4 tygodniach. Z kolei decydując się na zabieg ReLexSmile lub Femtolasik, można uzyskać użyteczną ostrość widzenia już nawet w pierwszej dobie, co jednak nie oznacza, że powrót do pracy i hobby jest od razu możliwy.
  • Rodzaj wady i indywidualne cechy pacjenta – o tym, jak szybko wrócisz do pracy i codziennych aktywności, decyduje m.in. rodzaj wady wzroku i wykonywanego zawodu. Plan kontroli uwzględniający typ zabiegu i rekomendacje związane z powrotem do pracy ustalane są wspólnie z lekarzem na etapie kwalifikacji do korekcji laserem.

Jak wygląda pierwsza doba po laserowej korekcji wzroku?

Bezpośrednio po zabiegu należy się spodziewać, że wzrok może być zamglony. Osiągnięcie pożądanej ostrości widzenia odbywa się stopniowo i zależy między innymi od wybranej metody zabiegu. Użyteczną ostrość widzenia najczęściej uzyskuje się już w pierwszej dobie, dzięki czemu pacjent bardzo szybko odzyskuje niezależność. Najszybsze efekty można zaobserwować u pacjentów, którzy wybierają zabieg Femtolasik lub ReLexSmile.

Po operacji konieczne jest stosowanie kropli, takich jak antybiotyk, lek przeciwzapalny i krople nawilżające, których dawkowanie stopniowo się zmniejsza. W celu uniknięcia infekcji należy pamiętać o tym, by nie dotykać i nie pocierać oczu. W pierwszej dobie nie powinno się również przeciążać wzroku, a w okresie 3-4 tygodni od zabiegu nie wolno korzystać z basenu i sauny. Lekarze zalecają stosowanie okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz w celu zwiększenia ochrony oczu.

Pierwszy miesiąc po laserowej korekcji wzroku

Już w ciągu 1-2 tygodnia od korekcji wzroku laserem można się malować, ćwiczyć, pracować z bliska i prowadzić samochód. Może to jednak nie dotyczyć zabiegów powierzchownych (PRK i EBK), które zwykle wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji (szczególnie w przypadku korekcji astygmatyzmu).

Po miesiącu można już korzystać z basenu i sauny, wrócić do uprawiania sportów kontaktowych, a także udać się na badania kwalifikujące do zawodów ze specjalnymi wymaganiami wzrokowymi, np. do służb mundurowych.

Istotną rolę w procesie rekonwalescencji odgrywa monitoring pooperacyjny, czyli wizyty kontrolne. W trakcie spotkań lekarz ocenia efekt zabiegu, kontroluje stan układu wzrokowego i w razie potrzeby wprowadza dodatkowe zalecenia, na przykład zwiększa dawkowanie kropli nawilżających.

Laserowa korekcja wzroku a soczewki kontaktowe

Po korekcji wzroku laserem istnieje możliwość noszenia soczewek kontaktowych, zarówno korekcyjnych, jak i kolorowych. Należy jednak pamiętać, by po soczewki sięgnąć nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od zabiegu. Robiąc to wcześniej, możemy doprowadzić do przebudowy nabłonka, co wiąże się ze zmniejszeniem efektu zabiegu. 

Laserowa korekcja wady wzroku skutkuje zmianą kształtu powierzchni rogówki. Oznacza to, że osoby decydujące się na soczewki kontaktowe, muszą zwracać uwagę na to, by szkła miały odpowiedni promień (BC). W tym celu należy skontaktować się z okulistą lub optometrystą, który dobierze odpowiednią krzywiznę szkieł. Nosząc soczewki kontaktowe po laserowej korekcji wzroku nie można również zapominać o kroplach nawilżających.

Czy korekcja wzroku laserem może mieć skutki uboczne?

Zabieg korekcji laserowej wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. W większości są to objawy krótkotrwałe i przemijające. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • dolegliwości bólowe oczu (kilkugodzinne w przypadku zabiegów Femtolasik i ReLexSmile; do 24 h po zabiegach powierzchownych EBK i PRK),
  • bóle głowy, zmęczenie oczu, zaburzenia akomodacji (wskutek dostosowywania się wzroku do nowej korekcji),
  • pogorszenie kontrastu i widzenia nocnego (najbardziej odczuwalne w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu),
  • nadwrażliwość na światło (po zabiegach powierzchownych),
  • objawy zespołu suchego oka (konieczne stosowanie kropli nawilżających od 2 do kilkunastu tygodni).

Korekcja wzroku laserem może się również wiązać z bardziej poważnymi efektami ubocznymi, dlatego ważne jest, by zabieg był wykonywany w renomowanej klinice przez doświadczonego lekarza, który przeprowadzi wnikliwą kwalifikację, dobierze metodę idealnie dopasowaną do wady wzroku pacjenta oraz zadba o prawidłowy monitoring pooperacyjny.