Natura i eko Relaksuj się zdrowo

Reiki, czyli właśnie dziś nie złość się

reiki-czyli-wlasnie-dzis-nie-zlosc-sie

Reiki to coraz popularniejsza japońska metoda relaksacyjna, mająca na celu przywrócić harmonię ciału i duszy. Sztuka ta oparta jest na samoświadomości dotyczącej przepływu życiowych energii nie tylko w świecie dookoła, ale również w nas samych.

Spoglądając na etymologię tej japońskiej nazwy, dowiadujemy się, że znak „rei” oznacza ducha lub duszę, natomiast znak „ki” jest słowem – studnią pełną głębszych sensów. Może oznaczać m.in. ducha, umysł, nastrój lub po prostu energię.

Reiki to wszechobecna boska wibracja życia, która jest w każdym z nas i wszędzie wokół. Energia ta nie jest ani pozytywna, ani negatywna, lecz jest niezbędna, by istniało życie. Co więcej, jeśli wie się, jak właściwie mocą zawartą w nas samych gospodarować i w jaki sposób ją kierować, można nie tylko pokierować swoim życiem szczęśliwie, ale także uleczyć swoje ciało i duszę.

Terapia Reiki polega na tym, że osoba świadomie czerpiąca energię życiową czy to z otoczenia, czy od mistrza, który potrafi takimi przekazami kierować – sama podświadomie decyduje, ile jej potrzebuje. Jest to energia uniwersalna wszechświata, dlatego sama dopasowuje się do potrzeb danej osoby.

Według wschodnich mistrzów większość trapiących człowieka dolegliwości oraz jego niepowodzeń wynika z ograniczeń, jakie sami nakładamy na swój przepływ energii. Reiki ma usuwać wewnętrzne zaburzenia, oddziałując na dwóch polach:

  • przez pobudzanie organizmu do samoleczenia
  • przez niwelowanie blokad energetycznych

Ciężko sprawdzić prawdziwość tej metody. Sceptycy postrzegają Reiki tak samo jak placebo, którego efekty działania oparte są wyłącznie na autosugestii. Kościół katolicki wręcz wyraził krytykę i odmówił słuszności japońskiemu sposobowi osiągnięcia wewnętrznej harmonii, tłumacząc swoje stanowisko tym, iż metoda ta opiera się na niezgodnej z podstawami chrześcijaństwa wierze w inną konstrukcję uniwersum.

Nie trzeba jednak stać się czynnym praktykiem, by móc Reiki ocenić samodzielnie oraz wyciągnąć z teorii terapii pozytywne wartości. Mi, bez względu na to czy metoda jest skuteczna, czy też nie, przypadło do gustu pięć zasad życia wielkiej mistrzyni Reiki – Hawayo Takata:

  • Właśnie dziś nie złość się
  • Właśnie dziś nie martw się
  • Bądź miły dla swoich sąsiadów
  • Uczciwie zarabiaj na swoje utrzymanie
  • Bądź wdzięczny za dobro, które Cię spotyka

A. Złotkowska

Komentarze (7)

pati25

9 lat temu

Być może to dobra metoda.Jednak ja nie wierzę.To metoda relaksacyjna.Bardzo fajne jest te 5 zasad i warto je stosować na codzień

limonka

9 lat temu

Moja znajoma trafila do takiej grupy Reiki, ktora przypominala sekte. Byl tam bardzo charyzmatyczny ”mistrz”, ktory psychicznie uzaleznial od siebie czlonkinie. Ta znajoma opowiadala, ze tak silnie odczuwala jego wplyw na swoja psychike, ze miala wrazenie ze on nia steruje. W tym czasie bardzo sie zmienila, ale raczej nie moge powiedziec zeby stala sie bardziej wyciszona, pogodzona z soba, czy cos w tym stylu.Jej zycie zostala podporzadkowane jakims dziwnym rytualom. A jest to osoba o silnym charakterze i wyksztalcona. Tylko wtedy miala ciezki okres w zyciu, po rozstaniu z mezem i pewnie byla podatna. No w kazdym badx razie ”mistrzu” w pewnym momencie sie rozplynal we mgle – po prostu zniknal i sluch o nim zaginal.
A pisze to ku przestrodze, trzeba byc bardzo ostroznym przy wyborze osoby, ktorej pozwolimy majstrowac przy swojej podswiadomosci, swiadomosci, emocjach – ogolnie duszy.

jkokosza

10 lat temu

Tak się zastanawiam , ale ta metoda raczej nie jest dla mnie. Zycie wiruje cały czas i każdy stara się oby było jak najlepiej, a te 5 zasad życia czy są wcielane w życie? czy są do zrealizowania przez większość ludzi, oto jest pytanie?

joasiaaa

10 lat temu

Przyznam, że nie znałam tej metody relaksacyjnej. Fajnie są te zasady szkoda tylko, że tak trudno nam się zmobilizować i dostosować do tych zasad.

danatwa

10 lat temu

Fajna jest ta metoda , skoro jutro mam ostatni dzień pracy przed urlopem muszę zastosować pierwszą zasadę, bo 4 to norma.. a 5 trzeba wcielić w życie :):).

Zostaw komentarz