NTM Życie z NTM

Refundacja materiałów absorpcyjnych w 2014 roku

refundacja-materialow-absoprcyjnych-w-2014-roku

Nietrzymanie moczu jest chorobą społeczną. Nie wszyscy chorzy jednak wiedzą, że mogą się ubiegać o refundację kosztu zakupu materiałów absorpcyjnych.

Wszelkiego rodzaju wkładki urologiczne, majtki chłonne czy pieluchomajtki są przydatne, a nieraz i niezbędne, dla wszystkich osób chorujących na nietrzymanie moczu. Produkty firmy takich jak Tena czy Seni są specjalnie przystosowane dla chorych na NTM, jednakże zakup ich generuje kolejne koszty.

Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia jednak uzyskanie refundacji na środki absoprcyjne. Refundacja może być pełna lub częściowa, obejmuje zarówno pieluchomajtki czy majtki chłonne, jak i wkładki urologiczne.

W celu uzyskania refundacji, konieczne jest uzyskanie w swojej przychodni zlecenia dla NFZ. Zlecenie takie może wystawić lekarz, który posiada ważną umowę z Funduszem. Zlecenie to należy następnie okazać w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarzami uprawnionymi do wystawienia takiego dokumentu są: onkolodzy, chirurdzy, felczerzy, urolodzy, interniści, geriatrzy oraz ginekolodzy onkologiczni. Niestety aktualnie nie ma na tej liście ginekologów.

Po okazaniu zlecenia w odpowiednim punkcie NFZ, chory otrzyma tzw. Kartę Zaopatrzenia Miesięcznego. Zlecenie zostawia się u farmaceuty przy zakupie a kartę zabiera ze sobą, gdyż będzie ona potrzebna przy kolejnych zakupach. Zlecenia wydawane są comiesięcznie.

Małgorzata Ptak

Nietrzymanie moczu jest chorobą społeczną. Nie wszyscy chorzy jednak wiedzą, że mogą się ubiegać o refundację kosztu zakupu materiałów absorpcyjnych.

Osoby które już miały wystawione zlecenie przez lekarza odpowiedniej specjalizacji, mogą uzyskać kolejne zlecenia od pielęgniarki czy położnej. Możliwe jest uzyskiwanie kontynuacji refundacji przez okres 1 roku. Po upływie tego czasu należy uzyskać nowe zaświadczenie.

Nie wszyscy mogą uzyskać refundację. Pełna refundacja na środki absorpcyjne przysługuje osobom chorym na nowotwór. Pozostali pacjenci mają możliwość uzyskania 30% refundacji. Przysługuje ona chorym z neurogennym i nieneurogennym nietrzymaniem moczu, z wyjątkiem osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ponadto refundacja przysługuje chorym z wadami wrodzonymi dróg moczowych, osoby z upośledzeniem umysłowym oraz osoby z pourazowym nietrzymaniem moczu.

Warto jest korzystać z środków absorpcyjnych, gdyż ułatwiają one zachowanie higieny. Uzyskanie pełnej lub częściowej refundacji pozwala na zmniejszenie kosztu zakupów tego typu materiałów. Wszelkie informacje dotyczące refundacji znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia pod adresem http://www2.mz.gov.pl/

Małgorzata Ptak

Komentarze (5)

pati25

10 lat temu

Takie refundacje są barrdzo pomocne dla wszystkich emerytów,rencistów,osób niepełnosprawnych.Przy ich małych zarobkach to wielka pomoc.Taka refundacja na pampersy była już kiedyś wprowadzona.Obejmowała 60 sztuk na miesiąc.

elle@elle

10 lat temu

Wkladek uzywam od zawsze znam duzo ich firm i dla mnie wazna jest ich jakosc np.z Belli nie bylam zadowolona bo slaby klej i lignina sie rozwarstwiala a z Carefree bardzo .

Mindi

10 lat temu

Znam osoby niepełnosprawne i mam pojęcie o funduszach rencistów, dlatego takie dofinansowanie to ważna sprawa. Konieczna jest taka pomoc.

Tess

10 lat temu

Zwykle osoby chore i renciści mają skromne zasoby finansowe. Dobrze, że państwo o takich osobach myśli i jakaś pomoc jest wzięta pod uwagę.

Zostaw komentarz