Kobiece dolegliwości Zdrowie

Rak trzonu macicy

rak-trzonu-macicy

Rak trzonu macicy jest nowotworem występującym najczęściej w krajach wysokouprzemysłowionych i dotyczy głównie kobiet po 50. roku życia, czyli w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym.

Rak ten jest 4 nowotworem złośliwym u kobiet w światowej statystyce zachorowalności. Największa zachorowalność występuje pomiędzy 55. a 70 rokiem życia.

Czynniki ryzyka raka trzonu macicy

Do głównych czynników ryzyka zaliczają się:

 • długotrwałe stosowanie terapii estrogenowej (bez stosowania dodatkowo progesteronów),
 • otyłość
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • późna menopauza,
 • wczesne rozpoczęcie miesiączkowania (menarche),
 • bezowulacyjne cykle,

 • zespół wielotorbielowatych jajników,
 • upośledzone działanie wątroby,
 • przebyte napromieniowanie miednicy mniejszej,
 • przebyte leczenie tamoksyfenem (podczas leczenia raka sutka).

Szczególnie narażone na raka trzony macicy są kobiety otyłe po 50. roku życia, u których może być już upośledzone działanie niektórych narządów, a organizm jest osłabiony przez nadmiar toksyn gromadzących się w jelicie grubym.

Badania

Podstawowym badaniem jest analiza tkanki pobranej z jamy macicy podczas zabiegu zwanego łyżeczkowaniem. Dla ustalenia obecności przerzutów na inne organy wykonuje się także badania USG, RTG i tomografię komputerową.

ALNG

Rak trzonu macicy jest nowotworem występującym najczęściej w krajach wysokouprzemysłowionych i dotyczy głównie kobiet po 50. roku życia, czyli w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym.

Objawy nowotworu trzonu macicy

Początkowy okres rozwoju nowotworu przebiega bezobjawowo. Następnie mogą pojawić się nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych poza miesiączkowaniem lub występujące w okresie menopauzy. Jest to najważniejsza przyczyna wskazująca właśnie na obecność nowotworu endometrium. Szacuje się, że ok. 20% krwawień z dróg rodnych i krwistych upławów w wieku pomenopauzalnym jest spowodowane rakiem trzonu macicy. Kolejnymi objawami, jakie mogą się pojawić, są zaburzenia w oddawaniu moczy i kału, a także bóle podbrzusza. Przerzuty najczęściej obejmują płuca, wątrobę, jelita, kości oraz węzły chłonne.

Leczenie

Po stwierdzeniu nowotworu trzonu macicy najczęściej dochodzi do chirurgicznego usunięcia całej macicy wraz z jajnikami i jajowodami. Czasami wycina się również węzły chłonne miednicy mniejszej. Z innych terapii wspomagająco można stosować chemioterapię, radioterapię lub też terapię hormonalną.

ALNG

Komentarze (2)

pati25

9 lat temu

Po przeczytaniu wszystkich tych czynników ryzyka stwierdziłam,że nie jestem w grupie tych osób,których dotyczą te czynniki.Cieszę się.Chociaż tak do końca i na 100% to nikt nie ma pewności czy nie zachoruje na raka macicy.Trzeba być czujnym,dbać o profilaktykę,robić badania

filodendron

9 lat temu

Miałam badane próbki z macicy po łyżeczkowaniu,po krwotoku.Nie były najgorsze, ale dobre też nie były.Jak się lekarze zagłębili w te badania to zrobili mi wodne echo, bo zwykłe pokazuje tylko duże guzy.Wykryli mi 3 małe polipy, wycięli i powiedzieli,że są niezłośliwe, ale po tej operacji czuję się ciągle słaba , lekko krwawię i mam zaburzenia hormonalne.Aż się boję co będzie dalej, tyle na nas czeka ewentualnych chorób,Ostatnią operacje miałam w połowie pażdziernika, ale jeszcze nie doszłam do siebie.

Zostaw komentarz