Hormony a andropauza Męska Strefa

Ginekomastia i somatopauza u mężczyn

ginekomastia-i-somatopauza-u-mezczyn

Ginekomastia i somatopauza to zaburzenia hormonalne, których przyczyną nie jest andropauza. Ich objawy mogą się w jej okresie nasilić lub dopiero pojawić, jednak męskie klimakterium nie jest bezpośrednią przyczyną tych zjawisk.

Ginekomastia to jedno lub dwustronne powiększenie piersi u mężczyzn. Najczęściej powodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. Może powstać jako zmiana zwykła (fizjologiczna) lub chorobowa. Ginekomastia fizjologiczna wstępuje najczęściej u noworodków, chłopców w okresie dojrzewania i u starszych mężczyzn. U tych ostatnich jest ona związana z przyrostem tkanki tłuszczowej i zmianami hormonalnymi (spadek stężenia testosteronu).

Ginekomastia patologiczna może być spowodowana przez:

  • niedobór męskich hormonów,
  • nadprodukcję estrogenu,
  • przyjmowanie silnych leków,
  • raka sutka,
  • choroby takie jak: marskość wątroby, niewydolność nerek, nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

W przypadku wystąpienia patologicznej odmiany ginekomastii zaleca się leczenie w postaci zależnej od przyczyny wywołującej chorobę. Jeśli jest ona spowodowana niedoborem hormonów podaje się domięśniowo lub doustnie różne postaci testosteronu. Podobne zabiegi stosuje się w okresie andropauzy, jeśli wystąpi ginekomastia.

Anna Ś

Ginekomastia i somatopauza to zaburzenia hormonalne, których przyczyną nie jest andropauza. Ich objawy mogą się w jej okresie nasilić lub dopiero pojawić, jednak męskie klimakterium nie jest bezpośrednią przyczyną tych zjawisk.

 

Aby określić rodzaj ginekomastii należy skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeśli nie będzie możliwe leczenie farmakologiczne, trzeba rozważyć nawet operację. Ginekomastia jest również wywoływana przez otyłość. W takim wypadku należy przejść na dietę lub poddać się liposukcji.

Somatopauza – niedobór hormonu wzrostu

W okresie dorosłym objawia się:

  • nasileniem procesów miażdżycowych,
  • uczuciem zmęczenia, złego samopoczucia,
  • spadkiem libido,
  • wzrostem tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Stopniowe zmniejszanie produkcji hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową to pierwszy i najczęstszy objaw starzenia się. Jego niedobór leczy się najczęściej stosowaną w okresie andropauzy terapią hormonalną. W tym wypadku mężczyznom podaje się hormon wzrostu.

Anna Ś

Komentarze (2)

Giulia

9 lat temu

Racja, panowie wg mnie nie przejmują się, ba, nie zwracają uwagi na jakieś zmiany, które ich dotyczą. „Coś nie tak – no to co z tego”, znam takie podejście do wielu męskich „problemów”

mejgosia

9 lat temu

no i proszę, faceci też maja swoje kłopoty! Mam wrażenie ze większość z nich nie reaguje na te objawy i żyje w nieświadomości !

Zostaw komentarz