Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Rak jelita grubego

rak-jelita-grubego

Z powodu nowotworów jelita grubego co roku na świecie odnotowuje się około 655 tysięcy zgonów. Pod względem śmiertelności zajmuje on trzecie miejsce w cywilizowanym świecie. Rak okrężnicy diagnozuje się przy pomocy badania zwanego kolonoskopią. Zrób badanie i miej pewność.

Rak okrężnicy zwany także inaczej rakiem jelita grubego to choroba atakująca komórki jelita.
Rozwój raka okrężnicy jest zapoczątkowany na polipach występujących w jelitach. Niektóre z nich przekształcają się w zmiany nowotworowe.

Często jest to długoletnie wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Jednak w większości przypadków nowotwór rozwija się z narastających miejscowo polipów (łagodnych gruczolaków), powstających na ścianie jelita w postaci niewielkich uwypukleń lub guzków. Przemiana gruczolaka w nowotwór trwa zwykle ok. 10 lat.

Najczęstsze objawy to:

 • Zmiana w regularności oddawania stolca
 • Biegunka, zatwardzenie, uczucie niepełnego wypróżnienia
 • Krew w stolcu, zarówno jasno czerwona jak i bardzo ciemna
 • Wąskie (“ołówkowate”) stolce
 • Uczucie pełności, ból brzucha
 • Utrata wagi bez wyraźnej przyczyny
 • Uczucie ciągłego zmęczenia
 • Wymioty

Powyższe objawy mogą być spowodowane rakiem jelita grubego, ale także innej poważnej choroby, nie należy ich lekceważyć i jest wskazane by udać się do lekarza w razie ich wystąpienia.

Czynniki ryzyka

 • Dieta ubogoresztkowa (dużo białka zwierzęcego, duża ilość tłuszczów i protein, brak warzyw i owoców, mało błonnika)
 • Otyłość
 • Wcześniejsze wystąpienie raka jelita grubego
 • Przypadki zachorowań na raka jelita grubego w rodzinie
 • Przypadki występowania polipów jelit
 • Wiek (ryzyko wzrasta po 50-tym roku życia)
 • Brak aktywności fizycznej

Kolonoskopia – badanie przesiewowe w raku jelita grubego

Badania przesiewowe mają na celu wykrycie nowotworu na wczesnym etapie rozwoju albo zidentyfikowanie stanu przedrakowego. Kolonoskopia jest uważana za podstawowe badanie profilaktyczne w raku jelita grubego. Jest zalecana, co 10 lat u osób po 50 roku życia z przeciętnym ryzykiem zachorowania, a u osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania od 40 roku życia.

Zuzanna Górka

Komentarze (17)

brysia

11 lat temu

jkokosza popytałam w szpitalu wojewódzkim jeżeli masz skierowanie na kolonoskopię do szpitala to robią w znieczuleniu , w szpitalu przebywasz 1 dzień, jeżeli jest robiona w przychodni to bez znieczulenia. Do drugiego szpitala nie dodzwoniłam się.
Wynika z tego , że wszystko zależy od NFZ z jakiego województwa.

jkokosza

11 lat temu

No to popytaj Brysiu jak to jest u was, no bo ja już dość długo pracuję w tej branży i wiem jak to jest i o co można się dopominać:). Od 1 lipca będą jakieś zmiany wprowadzone przez NFZ ale czy na lepsze, chyba nie i ciekawa jestem na jakiej zasadzie będą wykonywane te badania?

brysia

11 lat temu

jkokosza poczytałam na innym forum o tym jak jest robiona kolonoskopia. To czy jest robiona w znieczuleniu czy bez zależy od szpitala. Niektórzy forumowicze piszą, że jeżeli mieli wykonywaną przez NFZ była bez znieczulenia inni że ze znieczuleniem, jeszcze inni , że musieli za znieczulenie zapłacic.
Jutro dzwonię do szpitala i się dopytam jak to jest u nas.

jkokosza

11 lat temu

Brysiu nie wiem, ale mnie się wydaje, że to zależy od lekarza jaką sobie wybiera metodę, ze znieczuleniem czy bez. Na szybkiego robi się bez znieczulenia bo to mniej kłopotu. A tak naprawdę to pacjent powinien być wcześniej poinformowany o sposobie badania i ma prawo wyboru ze znieczuleniem lub bez., a jak mu coś nie pasuje idzie do nnego lekarza, przecież jest ich wielu i na pewno trafi na odpowiedniego, z którego będzie zadowolony:)

brysia

11 lat temu

jkokosza minęłyśmy się z postami, jak pisałam wcześniej mama koleżanki miała robione bez znieczulenia, chyba ze teraz się coś zmieniło w naszym szpitalu wojewódzkim. Z ciekawości jutro przedzwonię i się dowiem.

brysia

11 lat temu

pati25 przeczytałam na forum , że teraz kolonoskopię robi się w znieczuleniu.
Dopiero mnie uświadomiła Moja kuzynka pielęgniarka, zeby miec kolonoskopię w znieczuleniu musisz nagadac dla lekarza rodzinnego , że żle znoszisz takie badania i tak dalej inwencja należy do Ciebie i może wtedy dostaniesz skierowanie.
3 miesiące temu mama koleżanki miała robioną kolonoskopię i bez znieczulenia. Po zabiegu wracała samochodem do domu 50 km i jak twierdzi koleżanka prawie „wyła” z bólu.

jkokosza

11 lat temu

U nas kolonoskopię wykonują w szpitalu. Trzeba się zapisać na termin , przychodzi sie na 2 – 3 gadziny, robią badanie pod narkozą i po przebudzeniu idzie się do domu. O skierowaniu na narkozę pierwszy raz słyszę, że wydaje lekarz rodzinny:) przecież o sposobie wykonania badania decyduje lekarz, który wykonuje? Ciekawe czy na inne badania i zabiegi pod narkoza też trzeba mieć skierowanie od rodzinnego?

brysia

11 lat temu

Kolonoskopia jest robiona dopiero w znieczuleniu, jeżeli od lekarza rodzinnego wyprosisz,wybłagasz , żeby dał ci skierowanie na znieczulenie. Niestety Moje drogie wszystko rozbija się o kasę.
Gstroskopię da się przeżyc, zależy od lekarza ją wykonującego i podejścia do pacjenta ,wiem to własnego doświadczenia.
Pierwsza gastroskopia koszmar, druga pełen luz, może dlatego, że robiłam prywatnie.

pati25

11 lat temu

Zgadza się summer.Kolonoskopia to bardzo nieprzyjemne badanie i wiele osób dlatego nie chce się poddawac temu badaniu ,albo też się wstydzą.Ja nie miałam tego badania,ale moja sąsiadka tak.Opowiadała na czym polega to badanie.Miała podane znieczulenie ale widocznie za małe i odczuwała straszny ból.Ale jeżeli chodzi przecież o zdrowie to nie ma się czego wstydzic i zniesiemy jakoś ból

chabra

11 lat temu

mój Dziadzio zmarł na tę chorobę :), lekarze długo nie wiedzieli co mu jest. Podejrzewali, że ma żółtaczkę Zbyt długo podejrzewali a jak już „wpadli” co jet przyczyna złego stanu to po prostu wypisali ze szpitala i dali skierowanie do drugiego. Zamiast załatwić przeniesienie między sobą. I pobyt w kolejnym szpitalu przesunął się o jakiś miesiąc z braku wolnych miejsc. Nic nie nie skutkowało nawet to że dziadek miał już swoje lata i pomoc potrzebna była natychmiast. A jak już położyli go do szpitala to nic nie robili…….po2 tygodniach pobytu wypisali, twierdząc, że jest za chudy by móc zrobić operację. Po trzech miesiącach zmarł we własnym łóżku. To było 3 lata temu……………czas nie stoi w miejscu :((

summer

11 lat temu

O, miałam to badanie na krew utajoną w kale! Kolonoskopia – podobno bardzo nieprzyjemne badanie, które wykonywane było jeszcze niedawno żywcem, teraz na szczęście pod znieczuleniem! Nie miałam wykonywanego, ale koleżanka opowiadała. Mój tata miał złośliwy nowotwór żołądka, więc mam świadomość obciążenia genetycznego, ale póki co ani na gastroskopię, ani na kolonoskopię się nie wybieram. Po prostu boję się!!!!:( zarówno badania, jak i wyniku!

pati25

11 lat temu

Na raka jelita grubego może zachorowac każdy z nas.Może ale nie musi.Przyczynami są
-Sposób odżywiania – dieta bogata w krwiste mięso i tłuszcze zwierzęce, uboga w naturalne witaminy i wapń.
-.Palenie papierosów
-.Brak wysiłku fizycznego.
-.Powtarzające się zaparcia.
-.Wiek.
Dlatego starajmy się tego przestrzegac i dajmy się badac

kasia1358

11 lat temu

Badajmy sie ,badajmy…niby takie proste ,a czasem to trzeba mieć zdrowie,czas i pieniądze żeby po tych lekarzach chodzić.Kolejki do specjalisty takie ,że ho ho,o skierowanie trudno sie doprosic nawet na zwykłą morfologię,w pracy o dzień wolny jeszcze trudniej,no i kiedy tu sie badać?Prywatne leczenie to z kolei koszty i nie kazdego stać

cali

11 lat temu

Dziewczyny, koniecznie po 40 roku róbmy badanie na krew utajoną w kale. Nie wiemy o tym, że to badanie jest bardzo ważne a lekarze nie dają nam skierowań na badania podstawowe moim zdaniem. Kiedy poprosiłam o to badanie mojego lekarza to musiałam z nim prawie wojnę na argumenty stoczyć – w końcu mi dał ale to nie tak powinno wyglądać.

danatwa

12 lat temu

Tak masz racje , długo ta choroba nie daje żadnych zjawisk. Jak się odezwie to często już jest za późno na leczenie. Mój wujek na szczęscie wyszedł z tego

kasiakasia

12 lat temu

Ta choroba przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów.Dlatego tak ważne jest żeby już po 35 roku życia robić badania profilaktyczne w tym kierunku.Niedawno zmarła na niego 37l.córka mojej koleżanki.Za pózno wykryto u niej nowotwór.Pomimo iż zmagała się z nim prawie 2l.nie udało jej się wygrać z tą chorobą.Zostawiła męża i dwoje dzieci.To przykre dlatego nie dajmy wygrać nowotworom badajmy się,

Zostaw komentarz