ABC menopauzy Menopauza

Psychiczne i fizyczne konsekwencje niedoboru estrogenu u kobiet

psychiczne-i-fizyczne-konsekwencje-niedoboru-estrogenu-u-kobiet

Wiele kobiet obawia się przekwitania. Choć menopauza nie jest chorobą, objawy, jakiej jej towarzyszą, czasem wymagają interwencji lekarza. W jaki sposób można wyeliminować uciążliwe dolegliwości?

Menopauza jest etapem w życiu kobiety, który stanowi swoisty pomost między wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Przekwitanie wiąże się z wygasaniem czynności jajników, które wytwarzają komórki jajowe oraz produkują żeńskie hormony płciowe.

Menopauza – zmiany hormonalne

U kobiet, które przechodzą menopauzę, spada stężenie hormonów płciowych. Początkowo zmniejsza się poziom progesteronu, później ustaje synteza estrogenów – najważniejszych hormonów kobiecych.
Estrogeny a samopoczucie kobiet
Spadek stężenia estrogenów odbija się negatywnie na samopoczuciu kobiet. Wśród dolegliwości towarzyszących menopauzie wyróżniamy objawy psychiczne i fizyczne. Zdarza się, iż symptomy przekwitania utrudniają normalne funkcjonowanie.

Psychiczne objawy menopauzy

Przeprowadzone badania wykazały, że kobiety, które przechodzą menopauzę, często cierpią z powodu łagodnych stanów depresyjnych. Wiele pań boryka się z ogólnym rozdrażnieniem i huśtawką nastrojów. Niektóre kobiety podczas przekwitania skarżą się na kłopoty z pamięcią, uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją i stany lękowe. Psychiczne objawy menopauzy często odbijają się negatywnie na relacjach rodzinnych i towarzyskich.

Milena L.

Wiele kobiet obawia się przekwitania. Choć menopauza nie jest chorobą, objawy, jakiej jej towarzyszą, czasem wymagają interwencji lekarza. W jaki sposób można wyeliminować uciążliwe dolegliwości?

Fizyczne symptomy przekwitania

W przypadku fizycznych symptomów przekwitania mamy do czynienia z dużą rozpiętością. Kobiety, które wkraczają w ten trudny etap, często skarżą się na uderzenia gorąca, suchość pochwy, zwiększoną aktywność gruczołów łojowych, nadmierną potliwość czy spadek libido. Czasem objawy menopauzy są na tyle uciążliwe, iż konieczna staje się interwencja lekarza.

Menopauza a suplementy diety

W sytuacji, gdy objawy przekwitania uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a stosowane do tej pory metody farmakologiczne nie są skuteczne, można zwrócić się do lekarza, który w oparciu o przeprowadzony wywiad może zalecić suplement diety na bazie fitoestrogenów dostosowany do potrzeb pacjentki.

Czym są fitoestrogeny?

Mianem fitoestrogenów określamy substancje organiczne, wytwarzane przez rośliny, które w organizmie człowieka działają podobnie jak estrogeny. Swoją aktywność zawdzięczają podobieństwu strukturalnemu do żeńskich hormonów płciowych.

Pośród suplementów diety, dostępnych na rynku, ginekolodzy polecają preparaty na bazie lignanów, czyli fitoestrogenów wyodrębnionych z siemienia lnianego. Przykładem takiego specyfiku jest suplement diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu (Linum usitatissimum) standaryzowany na 20% lignanów.

Milena L.

Komentarze (2)

pati25

8 lat temu

Tak wiele napisano o menopauzie,że wiem już o niej dużo.
O tych przykrych objawach..Gdy stają się one dla nas bardzo dokuczliwe to ratunkiem okazuje się wizyta u ginekologa,
który przepize odpowiednie leki

Zostaw komentarz