psychiczne-i-fizyczne-konsekwencje-niedoboru-estrogenu-u-kobiet

Wiele kobiet obawia się przekwitania. Choć menopauza nie jest chorobą, objawy, jakiej jej towarzyszą, czasem wymagają interwencji lekarza. W jaki sposób można wyeliminować uciążliwe dolegliwości?

Fizyczne symptomy przekwitania

W przypadku fizycznych symptomów przekwitania mamy do czynienia z dużą rozpiętością. Kobiety, które wkraczają w ten trudny etap, często skarżą się na uderzenia gorąca, suchość pochwy, zwiększoną aktywność gruczołów łojowych, nadmierną potliwość czy spadek libido. Czasem objawy menopauzy są na tyle uciążliwe, iż konieczna staje się interwencja lekarza.

Menopauza a suplementy diety

W sytuacji, gdy objawy przekwitania uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a stosowane do tej pory metody farmakologiczne nie są skuteczne, można zwrócić się do lekarza, który w oparciu o przeprowadzony wywiad może zalecić suplement diety na bazie fitoestrogenów dostosowany do potrzeb pacjentki.

Czym są fitoestrogeny?

Mianem fitoestrogenów określamy substancje organiczne, wytwarzane przez rośliny, które w organizmie człowieka działają podobnie jak estrogeny. Swoją aktywność zawdzięczają podobieństwu strukturalnemu do żeńskich hormonów płciowych.

Pośród suplementów diety, dostępnych na rynku, ginekolodzy polecają preparaty na bazie lignanów, czyli fitoestrogenów wyodrębnionych z siemienia lnianego. Przykładem takiego specyfiku jest suplement diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu (Linum usitatissimum) standaryzowany na 20% lignanów.

Milena L.