ABC Zdrowia Zdrowie

Przyczyny dny moczanowej

przyczyny-dny-moczanowej

Dna moczanowa jest schorzeniem atakującym stawy. Objawia się silnym bólem oraz stanem zapalnym występującym w obrębie jednego lub kilku stawów. Dna moczanowa spowodowana jest zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie.

Kwas ten gromadzi się latami, nie jest bowiem prawidłowo wydalany. Wokół stawów powstają jego „kryształki” które są odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych.

Najczęściej dna moczanowa dotyka stawów: stóp, kolan, barków, łokci, dłoni oraz nadgarstków. Szczególną postacią dny jest podagra – choroba typowa dla mężczyzn po 40 roku życia, w której ogniskiem stanu zapalnego jest duży palec u stopy).

Wyróżniamy dnę pierwotną oraz dnę wtórną Pierwotna postać choroby wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego, natomiast postać wtórna – często wynika z powikłań po innych chorobach (a także po ich leczeniu – jak w przypadku chemioterapii).

Za główne przyczyny dny moczanowej można uznać: nadciśnienie, nadwagę, nieprawidłową dietę, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu.

Bardzo ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy w wypadku choroby, oraz rozpoczęcie leczenia (poprzez środki farmakologiczne, ale też uzupełniając je odpowiednią dietą oraz fizjoterapią). Choć dny moczanowej da się do końca wyleczyć, to można zahamować jej bolesne objawy, oraz uniknąć powikłań.

Redakcja

Dodaj komentarz