Przegląd kosmetyczki
Jess @ Harper Sunday z Unsplash

Nasze kosmetyczki kryją wiele skarbów. Często sięgamy po nie w ciągu dnia, aby poprawić makijaż i nadal prezentować się nieskazitelnie. Dobry puder, tusz do rzęs czy pomadka stanowią podstawę. Dlaczego warto przeprowadzić przegląd kosmetyczki?

Spis treści:

  1. Dlaczego kolekcjonowanie kosmetyków jest problematyczne?
  2. Pożegnaj przeterminowane kosmetyki!
  3. Przegląd kosmetyczki odciąży twoją torebkę!
  4. Kiedy warto uzupełnić ulubione kosmetyki?
  5. Sprzątanie kosmetyczki z resztek produktów do makijażu
  6. Sprawdzone kosmetyki kontra złe inwestycje

Dlaczego kolekcjonowanie kosmetyków jest problematyczne?

Minimalistki stanowią tylko ułamek populacji. Jednak większość mieszkańców zachodnich społeczeństw wykazuje tendencję do kolekcjonowania różnego rodzaju rzeczy. Posiadanie kolekcji sukienek nie stanowi problemu. Po tego typu ubrania można bowiem sięgać przez długie lata pod warunkiem, że nasza sylwetka nie ulegnie zmianie. Sukienki nie mają terminu ważności. Nie psują się w miarę upływu czasu. Niestety kosmetyki należy zużyć przed upływem określonego terminu. Inaczej mogą zmienić swoje właściwości i stwarzać zagrożenie mikrobiologiczne. W związku z tym nie należy ich kupować na zapas.

Pożegnaj przeterminowane kosmetyki!

Jak rozpoznać przeterminowane kosmetyki? Istnieją trzy sposoby. Po pierwsze, rozpoczynając przegląd kosmetyczki, warto zwrócić uwagę, czy dany produkt ma datę ważności. Jeśli tak, to czy została ona przekroczona. Bardzo rzadko producenci kosmetyków wskazują konkretny termin przydatności do użycia. Obecnie częściej można znaleźć symbol słoiczka z liczbą miesięcy, w których należy zużyć dany produkt od momentu otwarcia. Wynika to z prężnego rozwoju przemysłu kosmetycznego, opracowania świetnych konserwantów i innowacyjnych opakowań typu airless, które ograniczają namnażanie potencjalnych patogenów. Co jednak zrobić, gdy termin ważności się starł, podobnie jak symbol słoiczka? Warto zastanowić się, od kiedy używamy danego specyfiku. Ponadto przeterminowane kosmetyki często zmieniają zapach, konsystencję czy kolor. To znak, że nie nadają się już do wykonywania makijażu. Trzeba się z nimi pożegnać. Przeterminowane kosmetyki mogą nas podrażniać, alergizować i powodować infekcje skóry. W związku z tym róbmy systematycznie przegląd kosmetyczki i nie lekceważmy problemu.

Przegląd kosmetyczki odciąży twoją torebkę!

Przegląd kosmetyczki to także doskonała okazja, aby upewnić się, czy nie nosimy rzeczy zbędnych. Czasem okazuje się, że miejsce niepotrzebnie zajmuje nam puste opakowanie po pudrze, a resztek błyszczyka już nie wydobędziemy, trzeba go więc wyrzucić. Wiele z nas magazynuje nieświadomie puste opakowania po kosmetykach lub ich resztki, które nie nadają się do użycia. W praktyce przyczynia się to do noszenia każdego dnia niepotrzebnego ciężaru. Kosmetyczka wypchana po brzegi jest też trudna do zapięcia.

Kiedy warto uzupełnić ulubione kosmetyki?

Gdy dokonujemy przeglądu kosmetyczki, możemy też zobaczyć, jakie produkty się kończą i które należy uzupełnić.  Jeśli zauważysz, że puder prasowany praktycznie sięga dna, możesz w porę zakupić nowe opakowanie. Także końcówka szminki czy błyszczyka, czyli produktu, który lubimy, to znak, że należy w najbliższym czasie odwiedzić drogerię, aby jakiś poranek nas nie zaskoczył w negatywny sposób.

Sprzątanie kosmetyczki z resztek produktów do makijażu

Poza tym przeglądanie kosmetyczki to także doskonała okazja, aby ją wyczyścić. Jeśli jest ona wykonana z materiału, można ją wyprać w pralce. Niektóre tworzywa można przetrzeć ściereczką na mokro. Pamiętajmy o tym, że gdy na co dzień używamy kosmetyków do makijażu, często odrobina pudru czy cienia osypuje się na kosmetyczkę. Z kolei tusz przy zakręcaniu może brudzić miejsce łączenia, a tym samym miejsce, w którym go przechowujemy.  Sprzątanie kosmetyczki może nam przynieść wiele dobrego. Przestaniemy wreszcie brudzić palce pudrem, niebieskim cieniem do powiek, resztkami czarnego tuszu czy czerwonej szminki.

Sprawdzone kosmetyki kontra złe inwestycje

Sprzątanie kosmetyczki sprzyja także określeniu naszych makijażowych preferencji. Wreszcie możemy przekonać się, po jakie odcienie szminek najchętniej sięgamy. Jakie wykończenie preferujemy, który puder się sprawdza, jaki tusz najmniej osypuje się w ciągu dnia. To doskonała okazja, aby wyselekcjonować te produkty do makijażu, po które warto sięgnąć ponownie oraz określić te specyfiki, którym nie należy dawać kolejnej szansy.