Encyklopedia menopauzy Menopauza

Praca mięśni w okresie przekwitania

praca-miesni-w-okresie-przekwitania

Wygasanie czynności jajników wiąże się z niedoborem kobiecego hormonu – estrogenu. Ten ważny hormon odpowiada między innymi za procesy metaboliczne, libido oraz krzepliwość krwi. Mało kto wie, że ma również wiele wspólnego z budową i pracą mięśni.

Estrogen odpowiada za nasz kobiecy wygląd i zaczyna działać już podczas życia płodowego. To dzięki niemu kobiety zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz różnią się od mężczyzn. Hormon ten wpływa na rozwój piersi, macicy, pochwy, jajników, kobiecego układu kości a nawet na rodzaje połączeń mózgowych… jednym słowem: to właśnie on kształtuje nas jako kobiety.

Katastrofalny brak estrogenu

Nic dziwnego, że jego brak jest tak dotkliwie odbierany przez kobiece ciało. Zwiększa się ryzyko osteoporozy a także zmienia się sposób odkładania tłuszczu na ciele – zamiast na biodra, wędruje na brzuch. Skóra traci napięcie, pojawia się więcej zmarszczek, problemy z koncentracją i krążeniem. Ale brak estrogenu działa subtelnie także na nasze mięśnie.

Przede wszystkim jego brak odczuwają mięśnie gładkie macicy i jajowodów. Estrogen stymuluje ich wzrost i działanie, stąd jego brak bardzo negatywnie wpływa na kobiece narządy. Mięśnie wiotczeją, słabną, a to może doprowadzić do poważnych schorzeń np. atrofii pochwy.

Kobiece mięśnie

Estrogen działa nieco podstępnie przez całe nasze życie, redukując masę mięśniową. Dzięki niemu, a może przez niego, nie nabieramy typowo męskich kształtów muskulatury. Jesteśmy mniej silne, ale bardziej wytrzymałe. Łatwo to zauważyć obserwując sportsmenki – te, które odnoszą największe sukcesy mają bardzo „męski” typ budowy ciała.

Joanna Pastuszka-Roczek

Wygasanie czynności jajników wiąże się z niedoborem kobiecego hormonu – estrogenu. Ten ważny hormon odpowiada między innymi za procesy metaboliczne, libido oraz krzepliwość krwi. Mało kto wie, że ma również wiele wspólnego z budową i pracą mięśni.

Praca mięśni w okresie przekwitania

Brak estrogenu raczej nie spowoduje, że nagle zaczniemy wyglądać jak mężczyźni, a po prostu przyspieszy rozwój i kształtowanie się mięśni. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, których metabolizm znacznie zwalnia, co powoduje odkładanie się dodatkowego tłuszczyku.

Należy pamiętać, że mięśnie, choć są cięższe od tłuszczu, spalają znacznie więcej energii, dlatego warto rozwijać je już teraz. Dzięki temu w przyszłości, w okresie postmenopauzy, nie tylko pomogą nam utrzymać przemianę materii na dobrym, zdrowym poziomie, ale także wspomogą osłabione kości i pozwolą nam zachować dobre samopoczucie i sprawność.

Dzięki temu, że nasze mięśnie teraz szybciej się rozwijają, możemy za pomocą odpowiednich ćwiczeń wspomóc te partie ciała, które są osłabione przez brak estrogenu – ćwicząc mięśnie Kegla poprawiamy kondycję układu płciowo-moczowego, dbając o muskulaturę pleców zapobiegamy urazom kręgosłupa i zmniejszamy ryzyko upadków.

Brak estrogenu mocno „daje w kość” kobietom, na szczęście natura dała nam dla równowagi możliwość zadbania o zdrowie – wystarczy tylko regularnie ćwiczyć.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (9)

dulcynea

8 lat temu

Jestem za tym aby się ruszać.
Ćwiczenia fizyczne to samo zdrowie(chyba , że są przeciwskazania zdrowotne).
Jak się dobrze zmęczymy , to wtedy wiemy , że żyjemy:-X

Emilly27k

8 lat temu

Popieram takie akcje związane ze zdrowiem: ćwiczenia. Można dzięki ćwiczeniom mieć lepszą sylwetkę i czuć odmłodzonym w każdym wieku. :)))

pati25

8 lat temu

Wiadomo,że ruch to zdrowie.Ćwiczę codziennie.Właśnie skończyłam ćwiczyć.Zawsze po codziennej dawce ćwiczeń czuję się lepiej,pełna energii

drobina

10 lat temu

Mindi, Tess: zachęcam Was do ćwiczeń, ja także kiedyś „zasiedziałam się” na wiele, wiele lat, ale to już bezpowrotna przeszłość. Postawcie na ruch – odżyjecie:-X – podobnie jak ja

Tess

10 lat temu

Także nie jestem za chętna do gimnastyki. Ale postaram się to zmienić. Niby wszyscy wiedzą jaki ruch jest zdrowy ale większości trudno się zmobilizować. Dziś byłam na bardzo długim spacerze, może to taki skromny początek dla zdrowia 😉

Mindi

10 lat temu

Ten artykuł porządnie mną potrząsnął… zasiedziałam się i w wolnym czasie myślę bardziej o czytaniu i kawie a to wpływa w widoczny sposób na mój organizm. Mam nadzieję, że od tej pory codziennych ćwiczeń już nie pominę B)

filodendron

10 lat temu

No i już wiemy , na niedobory estrogenu ćwiczenia.:)))
Moje wewnętrzne ja bardzo nie lubi ćwiczyć – muszę sie z tym zmagać (devil).

pati25

10 lat temu

Bardzo szeroko opisano o znaczeniu estrogenu.Jak jest dla nas kobiet ważny przekonujemy się same.Bardzo ważne podsumowanie tego artykułu.
Ćwiczmy,ćwiczmy,ćwiczmy :-X

Zostaw komentarz